Záhrada

Ako pestovať kôpor?

Ako pestovať kôporKôpor si cenili už v starovekom Egypte. Ako aromatické korenie má svoje nenahraditeľné uplatnenie v kuchyni a pôsobí ako liečivá bylinka, napríklad pri tráviacich problémoch a nadúvaní. Pestovanie kôpru na záhradke nie je náročné, kôpor môžete bez problémov pestovať aj v kvetináčoch na terase alebo na okennom parapete. Bylinka však vyžaduje vlhkú pôdu a slnečné miesto.

Návod a postup ako pestovať kôpor

Je to veľmi nenáročná jednoročná bylinka dorastajúca do výšky jedného metra. Vysievame ho od mája priamo na záhon. Pôda by mala byť priepustná. Neznáša ťažké a premokrené pôdy.

Kvet kôpruNiektoré odrody kôpru vyžadujú podperu alebo stanovište na záveternej strane. Veľmi sa mu darí aj v pôde chudobnej na živiny. Nehnojíme hnojivami s chlórom.

Semená kôpru vysievame nahusto do riadkov 20 cm vzdialených. Už za 6 týždňov môžeme zbierať vňať (s výškou približne 20 cm).

Vyšší a kvitnúci kôpor sa nechávame ako korenie do zaváraninových zeleninových zmesí.

Odrody kôpru

KôporU nás sú bežne dostupné semená kôpru odrody Hanák, ktorú môžeme zbierať od júna do októbra.

Ďalej potom bohato olistená odroda kôpru Moravan, ktorej prednosťou je to, že neprechádza skoro do kvetu, a tak sa môžete dlhšie tešiť zo zelenej vňate.

Bio Plan je odroda typická svetlo zelenými listami.

Kôpor vhodný do kvetináčov a kvetináčov pre pestovanie za oknami je odroda Compact MINI, ktorý dorastá len do výšky 40 cm a má jemne korenistú chuť.

Využitie kôpru

Listy a semená kôpru používame v kuchyni na nakladanie uhoriek, kapusty a cibule. Je vhodný do omáčok, studených polievok a ako dochucovadlo k rybám. Jemne nakrájané mladé listy kôpru dávajú tvarohu aromatickú chuť.

Používa sa aj ako liečivá bylina, najčastejšie ako kôprový čaj. Pomáha pri tráviacich problémoch a nadúvaní. Lekármi je odporúčaný na obličkové ochorenia. Tiež podporuje tvorbu mlieka u dojčiacich žien, tíši kašeľ a pomáha pri nespavosti. V kozmetickej oblasti kôpor pomáha posilňovať nechty.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button