Záhrada

Ako pestovať mangold?

ako pestovať mangoldUž starý Egypťania vedeli, ako sa má pestovať mangold. Nielenže túto rastlinu kultivovali, ale aj šľachtili. Dnes sa mangold pestuje ako listová zelenina najmä pre svoje listy a stopky. Listy mangoldu sa spracovávajú v kuchyni, podobne ako špenát (mangold je najčastejšie využívaný v stredomorskej kuchyni.) Pestovanie mangoldu je veľmi jednoduché a nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Skúsite si vypestovať mangold aj vy?

Návod ako správne pestovať mangold

pestovať mangoldSemená mangoldu veľmi dobre klíčia a nezáleží na tom, či ste ich zasiali v parenisku, vo fóliovníku alebo priamo vonku na záhone.

Keďže existuje viacero odrôd, je vhodné v parenisku pestovať mangold, ktorý odolá jarným mrazom.

Semená listového mangoldu sa môžu vysievať priamo na záhone už od apríla až do neskorého júna. Nevyžaduje to žiadnu vedu, jednoducho stačí posypať pripravený záhon semenami.

Ak vám buďte váš mangold rásť príliš nahusto, jednoducho ho prerieďte.

Vhodné miesto

Vhodným miestom na vysievanie semien mangoldu je slnečné miesto, najlepšie tam, kde veľmi nefúka a kde bude mať v pôde dostatočné množstvo živín. Mangold vyžaduje pravidelnú a výdatnú zálievku.

Nedarí sa mu však na miestach, ktoré sú vystavené častým dažďom a následnému vysušovaniu pôdy v dôsledku priameho slnečného žiarenia.

Ako zasadiť mangold

Pokiaľ chcete pestovať mangold, respektíve začať s jeho výsevom, zatlačte jednotlivé semienka minimálne 2 až 3 cm do pôdy a asi 15 cm od seba. Mangold klíči približne 15 dní po zasadení, potom sa už môže triediť podľa potreby.

pestovanie mangolduAk ponecháte mangold na záhone vykvitnúť a vysemeniť, dosiahnete tým nové výhonky bez toho, aby ste museli pohnúť čo i len prstom. Mangold je nenáročný a odolný, takže ho môžete začať zbierať od jari do jesene.

Ak budete pravidelne oberať listy z mangoldu, rastlina vám začne vytvárať okvetie približne počas augusta. V takom prípade je nutné tieto okvetia pravidelne odstraňovať, aby rastlina sústredila energiu viac na tvorbu listov ako kvetov.

Zber by mal skončiť okolo októbra, kedy sa listy tvoria stále pomalšie.

Rastliny môžete ponechať na mieste, pretože sa stáva, že na jar začnú znovu rásť. Aby nedošlo k ich zamrznutiu, jednoducho prihrňte na korene rastlín trochu hliny a zakryte ich fóliou alebo ihličím.

Tipy ako pestovať mangold

Čerstvý a mladý mangold sa výborne hodí do šalátov. Staršie listy a stonky mangoldu môžete variť – ich horkosť varením zmizne, takže vám môžu ponúknuť rafinovanú chuť, ktorá je podstatne delikátnejšia ako varený špenát.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button