Záhrada

Ako pestovať vistérie?

Ako pestovať vistérieVistériu poznáme ako veľké drevnaté liany, ktoré sa popínajú po pergolách, plotoch a vchodoch do záhrad pri domoch. V čase kvitnutia zdobia tieto popínavky s bielymi, ružovými alebo fialovými kvetmi, ktoré dosahujú až polmetrovej veľkosti. Než však vistérie prvýkrát vykvitnú, musíte si počkať od doby výsadby až osem rokov. Závisí to na zakúpenom druhu kultivaru, a aj na spôsobe pestovania, množenia, rezu, hnojenia a podobe. Pár rád ako pestovať vistérie nájdete v tomto článku.

Začíname pestovať vistérie

Vistéria vyžaduje slnečné a teplé stanovište, ktoré je navyše chránené pred severnými vetrami.

Na záhrade by sme pre vistáriu mali vybrať miesto pohľadovo zaujímavé, napríklad pri vchode do domu, okolo balkóna, pergoly, aj u štítu domu alebo u vysokej kamennej steny.

Vhodná pôda

pestovanie vistériePôda pre správne pestovanie vistérie by mala byť priepustná. Vylepšiť ju môžeme vyzretým kompostom s neutrálnou až mierne zásaditou reakciou.

Nemala by to byť pôda s vyšším obsahom vápnika, pretože potom listy vistérie trpia tzv. chlorózou, čo je žltnutie listov. Preto sa vistéria prihnojuje výhradne kyslými hnojivami.

Opora

Keďže je vistéria pomerne silná rastlina s drevnatým kmienkom, je potrebné pestovať vistérie ďalej od steny a pridať k nej pevnú a stabilnú oporu.

Vysádzanie

Najlepšou dobou pre vysádzanie vistérie je jar. V tejto dobe je najväčšia záruka, že sa rastlina bez problémov ujme. Správne by sa vistária mala vysádzať ako bezlistá sadenica predpestovaná v kvetináči, alebo v kontajneri s pevným koreňovým balom.

Pri jesennej výsadbe sa niekedy stáva, že počas zimy dužinaté korene zahnívajú a nedostatočne vyvinutá vrchná časť rastliny môže zamrznúť.

Na jar

pergola z vistérie

Ak budete vysádzať vistériu na jar, je nutné ju riadne preliať a priebežne udržiavať pôdu dostatočne vlažnú, nie však príliš premokrenú.

Vhodné je pri pestovaní vistérie ak mulčujete, najlepšie je drvená kôra alebo štiepka.

Zatienenie

Vistérie vysadené pri južnej stene je potrebné zatieňovať až do doby, než dôkladne zakorenia, aby im neuškodil letný úpal.

Rezanie a skracovanie

Pred jarným vysadením by sa sadenice vistárie mali skrátiť asi na 5 púčikov a odrezať všetky dlhé výhony. Krátke ani kvetné výhony či púčiky sa nerežú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button