Ako pestovať oskorušu?
Oskoruša, má niekoľko foriem, preto je dôležité, aby ste sa vedeli rozhodnúť, ktorú budete pestovať. Ide hlavne o formy v tvare jablka s guľovitými plodmi a v tvare hrušky s hruškovitým alebo vajcovitými plodmi. Farba malvice je žltozelená až zelenkavá, strana, ktorá je natočená smerom k slnku má väčšinou oranžové až červené líčka. V jednom plode bývajú väčšinou jedno alebo dve semienka podobné jablčným semienkam. Pestovať oskorušu zvyknú ľudia tradične na južnej Morave a na Slovensku, ale dá sa úspešne pestovať až do výšky 500 m.n.m., najlepšie v bohatej pôde na vápencovom podloží.
Čo je potrebné, ak chcete pestovať oskorušu:
- sadenice oskoruše
- rýľ
- pozemok
- kompost
- vodu na zalievanie
Čo by ste mali robiť, keď chcete začať pestovať oskorušu? Buď ju vypestujete zo semienka, čo je dlhodobý proces a nie vždy úspešný, prípadne ju môžete zaštiepiť na „žeriav“ alebo hrušku, avšak najlepšie je si kúpiť už odrastenú sadenicu, minimálne 2 metre vysokú.
Na záhrade alebo na pozemku vykopte jamu, na dno dáte zrelý kompost alebo černozem. Zatlčte vodiacu tyč, kolík, k nemu postavte stromček oskoruše a zasypte to celé hlinou.
Hlina by mala byť výdatná na živiny, hlavne nie ílovitá, aby dobre vsakovala vodu. Hlinu utlačte, kmienok priviažte ku kolíku a pravidelne stromček zalievajte, hlavne v sparnom lete. Voda by mala byť skôr vlažná, ľadová voda môže vývin stromčeka na dlhšiu dobu zaraziť.
Ako chrániť oskorušu proti škodcom
Oskoruša je pomerne odolná rastlina, ale potrebuje ochranu proti niekoľkým nebezpečenstvám. Pri mladých a urastenejších stromčekoch je nutný postrek proti voškám. Proti hubovým chorobám sa používajú postreky podobne ako pri jabloniach so širokospektrálnymi látkami proti hubám.
Ak ste pri lese, nesmiete zabudnúť na skutočne pevnú ochranu proti zveri, oskoruša je pre zvieratá veľmi chutná. Hlinu okolo stromčeka kvôli burine pravidelne okopávajte.
Ak chcete pestovať viac ako jeden strom oskoruše, nemali by byť od seba vzdialené menej ako 10 metrov. Strom začne plodiť zvyčajne po 10 rokoch, ale ak budete mať skutočne vhodné podmienky, najskôr za 5 rokov.
Trpezlivosť sa tu skutočne oplatí, pretože urastený strom má až 100 kg ovocia.
Ako využiť plody oskoruše?
Pestovať oskorušu sa naozaj vyplatí, pretože, plody oskoruše majú mnohostranné využitie, či ide o pálenie na alkohol, kompóty, marmelády a pod.
Ovocie je veľmi zdravé, pálenka sa dokonca považuje za liečivú. Aby semená oskoruše mohli vyklíčiť, musia prejsť vo voľnej prírode zažívacím ústrojenstvom vtákov alebo cicavcov.