Záhrada

Ako pestovať pamajorán?

pestovanie pamajoránuPrečo pestovať pamajorán obyčajný? Pamajorán je liečivá bylina a veľmi obľúbené korenie známe najmä pod pomenovaním oregano. Pamajorán u nás nájdete voľne v prírode na slnečných stráňach, vo svetlých krovinách, skaliskách a aj v lesostepi. Bylinu si môžete vypestovať aj vy sami na záhradke, nie je to vôbec zložité.

Ako začať pestovať pamajorán?

Pokiaľ chcete pestovať pamajorán, začnite jeho semená vysádzať von na začiatku jari. Počítajte však s tým, že ich klíčenie je zdĺhavé.

Jednoduchšie je preto zo semien v parenisku (alebo v krytom skleník) vypestovať sadenice, ktoré potom v máji vysadíte von v spone 30-40 cm. Sadenice pamajoránu si však môžete tiež kúpiť v špecializovaných predajniach a zasadiť ich.

Sadenie a vodná pôda pre pamajorán

ako pestovať pamajoránPamajorán saďte do ľahkej, skôr suchej a dobre priepustnej, hlinito-piesčitej, vápnitej zeminy. Rastlinu vsádzajte do kvetináčov, alebo do nádob na záhradu.

Na záhrade sú vhodnými biotopmi pre pestovanie pamajoránu okraje záhonov, obruby a najlepšie skalky. Dôležité je, aby pamajorán mal dostatočné svetlo a teplo.

Pamajorán však potrebuje aj zatienenie.

Polievanie

Bylinu zalievajte stojatou vodou izbovej teploty, ktorú nalejte do misky a nechajte vsiaknuť do pôdy. Pôda musí byť stále vlhká.

Pri nedostatočnej zálievke pamajorán neporastie. Pozor však aj na preliatie, pretože pri nadmernej zálievke oregano môže zhniť.

Hnojenie

pestovať pamajoránHnojte rastlinu v čase vegetácie pravidelne raz za 14 dní tekutým hnojivom riedeným s vodou.

Rastlinu pravidelne zaštipujte, čím zabránite kvitnutiu a umožníte, aby sa pamajorán ešte viac rozvetvil.

Lístky oregana môžete začať zbierať od toho momentu, kedy rastlina dorastie do veľkosti 15 cm a viac.

Zber byliny sa zvyčajne vykonáva dvakrát ročne (jún-august).

Zazimovanie

Na zimu oregano premiestnite do miestnosti, kde je stabilná teplota nad 10°C a dostatočné svetlo. V zime tiež obmedzte zálievku a pôdu nehnojte.

Množenie pamajoránu

Pamajorán môžete rozmnožovať semenami, trsmi a aj rezmi. Tie potom vsádzajte do zeminy na jar alebo na jeseň. Trsy deľte od júla do septembra.

Rezy odštipujte z vrcholu rastliny a vložte ich do vody, kde vám zakorenia.

Tipy ako správne pestovať pamajorán/oregáno

Na jar pamajorán dôkladne prestrihajte a zbavte suchých vetvičiek. Rastlinu ostrihajte aj pred zimou na jej tretinovú veľkosť. V prípade, že vám uschnú vetvičky kríka, nesmúťte a skúste ho ostrihať až cca 5 cm od zeminy, po nejakej dobe by mal pamajorán opäť vyrásť.

Pamajorán presádzajte podľa potreby. Tie vonkajšie minimálne 2x do roka, kedy pamajorány budete z interiéru prenášať von a naopak.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button