Záhrada

Ako pestovať vínnu révu?

Ako pestovať vínnu révuNajstaršou a najrozšírenejšie pestovanou ovocnú drevinou na svete je vínna réva. Vinič možno zaradiť medzi liany, ale ak sa rozhodnete vínnu révu zasadiť na svojom pozemku, je to ako by ste zasadili strom. Vínna réva totiž rastie desiatky rokov aj vďaka obrovskej sacej schopnosti koreňov, ktoré prijímajú vodu mnohých vlasovými korienkami pri povrchu pôdy. Poďme si popísať základné požiadavky a postup ako pestovať vínnu révu krok za krokom.

Návod ako pestovať vínnu révu

Výber odrody

Pestovanie vínnej révy je v podstate jednoduché, však veľmi záleží na výbere odrody. Každá odroda totiž vyžaduje iné podmienky.

Niektoré odrody vínnej révy, ako je napríklad Vlašský rizling, Frankovka a iné, vyžadujú stanovište na južnej strane, východnej a západnej strane majú rady poloranné odrody Pálava, Veltlín a i.

Vhodné podnebie

vínna révaChladné podnebie najlepšie znášajú mrazuvzdorné odrody viniča, medzi ktoré patria niektoré Rizling alebo odroda Boskoop Glory, čo je temne modré hrozno.

Stanovište

Najlepším stanovišťom pre vínnu révu je južný svah alebo rovina chránená pred vetrom.

Na záhradke môžete pestovať vinič na pergole alebo pri teplej stene domu na pevnej opore.

Kedy vinnú révu sadiť

Vysádzanie sadeníc vínnej révy je najvhodnejšie vykonávať na jar v apríli až máji, alebo na jeseň.

Pred vysadením viniča je dobré odrezať kúsok korienka, ktorý by mal byť vo vnútri biely, nie hnedý, či dokonca čierny. Hlavné korene sa skrátia asi na 10 cm.

Sadenie

vínna réva - pestovanieSadenice vínnej révy určené pre pestovanie na záhradke sa vsádzajú do vopred pripravenej a odpočinutej jamky o hĺbke asi 40 cm, ktorej dno sa vysype vyzretým kompostom.

Nesmie to byť nikdy čerstvý hnoj, ktorý by mohol rastlinu spáliť.

Zrezávanie

Výhony vínnej révy sa zrežú na dve očká a po prihrnutí zeminy by miesto štepenia malo zostať zhruba 3 cm nad povrchom. Potom zeminu utlačíme, zalejeme a nakoniec navŕšime.

Pučanie

Po vypučaní viniča zeminu odhrnieme, z vyrašených letorastov necháme len dva najsilnejšie, ktoré priviažeme k opore.

Živiny pre vínnu révu

Pre správny rast a kvalitu hrozna treba vínnej réve dodávať živiny, predovšetkým draslík, fosfor, horčík a vápnik. Pre dostatok týchto živín je dobré raz za mesiac vykonávať postrek stimulátorom Bio-Algeen S-90.

Prerezávanie vinnej révy

Občas sa musí vínna réva prerezať, aby sa nevyčerpávali bujným rastom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button