Záhrada

Ako pestovať šampiňóny?

pestovanie šampiňónovAk máte radi huby, môžete si začať pestovať šampiňóny aj sami doma. Ponúkame vám návod na pestovanie šampiňónov v domácnosti a jeden spôsob ako ich pripraviť.

Kde môžete pestovať šampiňóny?

Pestovať šampiňóny môžete u vás doma v debničkách – napríklad v tmavej pivnici či v drevárni – alebo vonku na trávniku v nejakom tienistom zákutí.

pestovať šampiňónyPríprava kompostu pre pestovanie doma je pomerne zložitá, preto radšej kúpte hotovú kompostovú zmes. Môžete si tiež zaobstarať potrebné vybavenie pre pestovanie šampiňónov, ktoré obsahuje šampiňónové podhubie a aj správny kompost. Podhubie si môžete kúpiť aj samostatne.

Ak chcete podhubie vysadiť do trávnika, uistite sa, že je pre pestovanie v trávniku vhodné.

Na pestovanie vonku si vyberte horúci vlhký deň, kedykoľvek od neskorej jari do začiatku jesene. Murárskou lyžicou vyberajte neveľké štvorce trávnika o hrúbke asi 5 cm a s veľkosťou strán asi 30 cm. Do každej diery vložte podhubie o veľkosti orecha a vložte mačinu späť. Šampiňóny vám vyrastú za 10 až 12 týždňov.

Ako si vypestovať vlastné šampiňóny vnútri?

Pri pestovaní vnútri zasaďte podhubie v akúkoľvek ročnú dobu do hĺbky asi 50 mm do kade alebo do debničky s kompostom. Medzi jednotlivými kusmi ponechajte priestor asi 30 cm.

ako pestovať šampiňónyKompost mierne zalejte. O desať dní neskôr ho zakryte vrstvou sterilizovanej hliny. Tá vám pomôže udržať rovnomernú teplotu a zabráni úniku vlhkosti.

Šampiňóny chutia najlepšie, keď ich pripravujete a konzumujete čo najskôr po zbere.

Pred varením odrežte od klobúčika stonku a šampiňóny utrite vlhkou handričkou.

Ako pripraviť šampiňóny?

Pri príprave dusených šampiňónov huby prikryte a povarte ich vo vodnom kúpeli s trochou masla a soli po dobu cca 20 minút.

Pre vyprážanie ich tenko nakrájajte a opekajte na masle približne 3-4 minúty. Podávajte ich so zvyšnou šťavou.

Pri grilovaní potrite celé šampiňóny maslom a dajte ich do mierne vyhriatej rúry na 6-8 minút, počas grilovania ich aspoň raz otočte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button