Záhrada

Ako si doma vypestovať mango?

ako vypestovať mangoVypestovať mango sa oplatí už len kvôli tomu, že to je samo o sebe veľmi pekný okrasný prvok. A záleží len na vás, či bude zdobiť vašu záhradu, alebo napríklad aj obývačku. Pravdou ale je, že by ste tento „stromček“ mali pestovať v kvetináči, pretože zimu na záhrade by mango nemuselo zvládnuť. Predsa len patrí do zložky exotického ovocia.

Čo je potrebné, ak si chcete vypestovať mango doma:

  • plod manga vyzretý tak akurát (aby nebol príliš tvrdý, ale ani mäkký)
  • hlinu

Zasadenie manga

pestovanie mangaNajskôr opatrne vyberiete jadro z tvrdého obalu kôstky manga, ale pozor, aby ste jadro nijako neporušili. Jadierko strčte do vopred nachystanej hliny v kvetináči.

Klaďte výhonkom (chvostíkom jadierka) smerom nadol. Pozor, nech nezahrabete jadierko moc hlboko.

Malo by byť skôr v hornej tretine kvetináča, pretože korene budú dosť dlhé.

Polievanie a vhodné podmienky na pestovanie

Hlina by sa mala zalievať tak akurát, aby jadierko neuschlo, ale ani nezačalo hniť. Približne do 14 dní až do mesiaca vaša rastlinka vyraší.

vypestovať mangoMango má rado teplo a svetlo. Po celý rok potrebuje dostatok svetla. Hlavne v lete mangu prospieva plné slnečné žiarenie. Mango je dosť náročné na teplotu.

V čase vegetácie by sa mala pohybovať medzi 24-27°C, v zimnom období potom okolo 17-24°C. Staršie mangovníky vydržia kratší pokles teploty ku 2°C.

Kvety a malé plody však môže poškodiť už pokles teploty pod 18°C.

Pár rád ako vypestovať mango

Kvetináč zvoľte radšej väčšej veľkosti – vysoký, pretože hlavný koreň je pomerne dlhý. Mangovník nie je náročný na pôdu, ale neznáša ťažké premočené substráty. Preto si dajte pozor na to, aby nebol vo veľmi vlhkej až blatistej pôde.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button