Ako pestovať begónie?
Prečítajte si návod ako správne pestovať begónie. Begónie u nás patria k veľmi obľúbeným kvetinám, ktoré sa hojne sadia na cintorínoch. Begónia sa u nás pestuje ako letnička, pretože nie je odolná mrazu. Rastlina bola k nám dovezená z Brazílie. Pestovanie begónií nie je vôbec náročné, a preto si ich môže dovoliť vypestovať aj úplný záhradnícky začiatočník.
Siatie begónií
Semená begónie vysievajte na konci decembra do skleníka, kde je nutné semená umelo prisvetľovať a udržiavať stabilnú teplotu pohybujúce sa okolo 21 stupňov.
Semená begónií posejte po povrchu zeminy a jemne ich do pôdy pritlačte. Semená klíčia na svetle, a preto je potrebné ich prisvetľovať.
Ak si begónie nemôžete predpestovať, kúpte si sadenice v špecializovaných záhradníctvach.
Sadenice potom vsádzajte na konečné miesto až po troch zmrznutých (teda po 15.5.).
Kde je vhodné pestovať begónie
Begónie saďte na slnečné a svetlé miesto. Majú rady plné slnka, teplo a sucho. Kvety vsádzajte do jednotnej prevzdušnené zeminy (s polystyrénom) bohaté na živiny a s nízkym obsahom vápnika.
Darí sa jej v mierne kyslej pôde, a tak vhodným substrátom je aj zemina pre azalky, vresoviskové rastliny alebo aj rododendrony. Sadenice od seba saďte v rozptyle 15 až 25 centimetrov.
Zalievanie, hnojenie a starostlivosť o begónie
Begónie zalievajte najlepšie ráno a výdatne, ale pozor na premokrenie, uhynuli by vám.
Hnojte raz za dva až tri týždne hnojivami pre azalky alebo hnojivami s nízkym obsahom vápnika.
Po odkvitnutí uschnuté kvety odštipujte. Pri moderných druhoch begónií odkvitnuté kvety opadávajú samy, takže ich nemusíte odstraňovať.
Na jeseň rastlinu odstráňte, pretože sama zhynie.
Upozornenie
Výsev a predpestovanie begónií sú veľmi náročné, preto odporúčam nákup sadeníc.