Záhrada

Ako pestovať begónie?

starostlivost o begonie

Prečítajte si návod ako správne pestovať begónie. Begónie u nás patria k veľmi obľúbeným kvetinám, ktoré sa hojne sadia na cintorínoch. Begónia sa u nás pestuje ako letnička, pretože nie je odolná mrazu. Rastlina bola k nám dovezená z Brazílie. Pestovanie begónií nie je vôbec náročné, a preto si ich môže dovoliť vypestovať aj úplný záhradnícky začiatočník.

Siatie begónií

Semená begónie vysievajte na konci decembra do skleníka, kde je nutné semená umelo prisvetľovať a udržiavať stabilnú teplotu pohybujúce sa okolo 21 stupňov.

pestovanie begonií a návod ako pestovať begónieSemená begónií posejte po povrchu zeminy a jemne ich do pôdy pritlačte. Semená klíčia na svetle, a preto je potrebné ich prisvetľovať.

Ak si begónie nemôžete predpestovať, kúpte si sadenice v špecializovaných záhradníctvach.

Sadenice potom vsádzajte na konečné miesto až po troch zmrznutých (teda po 15.5.).

Kde je vhodné pestovať begónie

Begónie saďte na slnečné a svetlé miesto. Majú rady plné slnka, teplo a sucho. Kvety vsádzajte do jednotnej prevzdušnené zeminy (s polystyrénom) bohaté na živiny a s nízkym obsahom vápnika.

Darí sa jej v mierne kyslej pôde, a tak vhodným substrátom je aj zemina pre azalky, vresoviskové rastliny alebo aj rododendrony. Sadenice od seba saďte v rozptyle 15 až 25 centimetrov.

Zalievanie, hnojenie a starostlivosť o begónie

begonie

Begónie zalievajte najlepšie ráno a výdatne, ale pozor na premokrenie, uhynuli by vám.

Hnojte raz za dva až tri týždne hnojivami pre azalky alebo hnojivami s nízkym obsahom vápnika.

Po odkvitnutí uschnuté kvety odštipujte. Pri moderných druhoch begónií odkvitnuté kvety opadávajú samy, takže ich nemusíte odstraňovať.

Na jeseň rastlinu odstráňte, pretože sama zhynie.

Upozornenie

Výsev a predpestovanie begónií sú veľmi náročné, preto odporúčam nákup sadeníc.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button