Záhrada

Ako pestovať nefrolepku?

pestovanie nefrolepkuV nasledujúcom článku si predstavíme návod ako pestovať nefrolepku. Nefrolepka patrí k tým najznámejším a najrozšírenejším pestovaným papradiam u nás. Papraď to je nenáročná na pestovanie a darí sa jej práve v takých miestach, kde slniečko príliš často nevidíte. Skvelé na tejto papradi je, že funguje ako čistička vzduchu. Pustite sa do pestovania neflolepky so mnou!

Umiestnenie nefrolepky

paprad nefrolepkaAk chcete pestovať nefrolepku, tak ju kúpte v špecializovanom záhradníctve a postavte ju na tmavšie stanovište, kam spadá mäkké rozptýlené svetlo.

Dávajte ale pozor, lebo nefrolepka nemá rada prílišnú tmu (opadajú jej listy), ideálny je polotieň. Paprade umiestnite ďalej od radiátora, vhodné sú aj závesné košíky.

Zemina

Paprade vsádzajte do rašeliny alebo do zmesi vytvorené z mačinovky, listovky, rašeliny, humusu a piesku, všetko v rovnakom pomere 1:1:1:1:1.

Správna teplota

Udržujte nefrolepku v priebehu roka pri stabilnej teplote 20 ° C. V zime si vystačí s minimálnou teplotou 15 ° C.

Zalievanie a vlhkosť

návod ako pestovať nefrolepkuNefrolepku zalievajte v zime iba mierne a zriedkakedy odstátou vodou bez obsahu vápna do misky. Na jar a v lete zalievajte paprade výdatne.

Nefrolepka je náročná na vlhkosť, a preto dajte do misky kamienky.

V priebehu celého roka rastlinu roste. Nefrolepku sprchujte, má to rada.

Hnojenie a presádzanie nefrolepky

Hnojte od začiatku jari do konca augusta raz za 14 dní hnojivom pre izbové rastliny ozdobné listom. V období rastu teda hnojíme 2x mesačne tekutým hnojivom, v zime papraď nehnojíme vôbec.

Nefrolepku presádzajte iba na jar, a to len vtedy, keď korienky zaplnia celý kvetináč. Na jar paprade deľte pomocou výhonov.

Varovanie

Medzi škodcov tejto rastliny patria červce, štítničky a vošky. Paprade sú však na insekticídy citlivé, preto sa odporúča potierať škodca riedeným liehom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button