Ako pestovať reďkovky?
Reďkovky pochádzajú pravdepodobne z Japonska, sú nenáročné a dajú sa pestovať rýchlo napríklad aj na balkóne v kvetináčoch. Sú lahodnou chuťovkou, obsahujú veľa vitamínov a minerálov a majú liečivé účinky. Tým ale zoznam dôvodov, prečo začať reďkovky pestovať, rozhodne nekončí. Ako na to?
Návod a postup ako pestovať reďkovky
Pestovanie reďkoviek nie je nijako zvlášť náročné. Reďkovky pestujeme na jar a na jeseň, v lete sa nepestujú, pretože vytvárajú kvetné stonky a semená.
Môžeme však zohnať aj letné odrody reďkoviek, ktoré sú schopné poskytnúť úrodu aj v lete.
Na pestovanie reďkoviek je vhodná kyprá ľahšia pôda bohatá na dostatok živín.
Sadenie reďkoviek
Semená reďkoviek vysievame na plochu 10 x 10 cm. Majú rady slnečné stanovište, do voľnej pôdy ich vysievame v apríli.
V skleníkoch môžeme semená reďkoviek vysievať už vo februári. Veľmi skoro po výseve klíčia a počas 14 dní sa môžu začať zbierať.
Pri sadení reďkoviek v auguste zvolíme plochu 15 x 20 cm. Počítame s vegetačným obdobím 30-40 dní.
Aby reďkovky boli chutné a šťavnaté, musia rýchlo vyrásť, to znamená, že ich musíme pravidelne zalievať.
Pri kolísajúcej vlhkosti začnú drevnatieť. Pri vysokej vlhkosti sú reďkovky napádané plesňami a hnilobou, preto ju zalievame menšími dávkami dažďovej vody.
Využitie reďkoviek
Sú výborné v studenej kuchyni, ideálne sú surové. Ak reďkovku umyjete v teplej vode, zvýraznite štipľavosť, potom je vhodná na prípravu šalátov a nátierok.
V studenej vode štipľavosť reďkovky potlačíte. Sú zdravé, majú liečivé účinky. Majú antibakteriálne účinky, ničia plesne v črevách a žalúdku, zabraňujú ich množeniu, odstraňujú zápchu a plynatosť.
Tiež uľahčujú odkašliavanie vďaka tomu, že obsiahnuté horčičné oleje rozpúšťajú hlien. Sú bohaté na vitamíny, posilňujú imunitu človeka a sú vhodné pri chudnutí.