Ako pestovať reďkovky?

Ako pestovať reďkovkyReďkovky pochádzajú pravdepodobne z Japonska, sú nenáročné a dajú sa pestovať rýchlo napríklad aj na balkóne v kvetináčoch. Sú lahodnou chuťovkou, obsahujú veľa vitamínov a minerálov a majú liečivé účinky. Tým ale zoznam dôvodov, prečo začať reďkovky pestovať, rozhodne nekončí. Ako na to?


Návod a postup ako pestovať reďkovky

ReďkovkyPestovanie reďkoviek nie je nijako zvlášť náročné. Reďkovky pestujeme na jar a na jeseň, v lete sa nepestujú, pretože vytvárajú kvetné stonky a semená.

Môžeme však zohnať aj letné odrody reďkoviek, ktoré sú schopné poskytnúť úrodu aj v lete. Na pestovanie reďkoviek je vhodná kyprá ľahšia pôda bohatá na dostatok živín.


Sadenie

Semená reďkoviek vysievame na plochu 10 x 10 cm. Majú rady slnečné stanovište, do voľnej pôdy ich vysievame v apríli. V skleníkoch môžeme semená reďkoviek vysievať už vo februári. Veľmi skoro po výseve klíčia a počas 14 dní sa môžu začať zbierať.

Pestovanie reďkoviekPri sadení reďkoviek v auguste zvolíme plochu 15 x 20 cm. Počítame s vegetačným obdobím 30-40 dní. Aby reďkovky boli chutné a šťavnaté, musia rýchlo vyrásť, to znamená, že ich musíme pravidelne zalievať.

Pri kolísajúcej vlhkosti začnú drevnatieť. Pri vysokej vlhkosti sú reďkovky napádané plesňami a hnilobou, preto ju zalievame menšími dávkami dažďovej vody.

Využitie reďkoviek

Sú výborné v studenej kuchyni, ideálne sú surové. Ak reďkovku umyjete v teplej vode, zvýraznite štipľavosť, potom je vhodná na prípravu šalátov a nátierok.

V studenej vode štipľavosť reďkovky potlačíte. Sú zdravé, majú liečivé účinky. Majú antibakteriálne účinky, ničia plesne v črevách a žalúdku, zabraňujú ich množeniu, odstraňujú zápchu a plynatosť.

Tiež uľahčujú odkašliavanie vďaka tomu, že obsiahnuté horčičné oleje rozpúšťajú hlien. Sú bohaté na vitamíny, posilňujú imunitu človeka a sú vhodné pri chudnutí.


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.