Ako liečiť

Ako liečiť omrzliny?

ako na omrzlinyOmrzliny nie sú len častým úrazom vo filmoch o horolezcoch alebo vo vojnových filmoch v období zimy, s omrzlinami sa môžeme stretnúť aj my, napríklad pri prechádzke „za mestom“. K tomu totiž nie je nutných mínus dvadsať či tridsať stupňov Celzia, stačí okolo nuly, väčšiu vlhkosť vzduchu a studený vietor. Ako liečiť omrzliny vám poradíme v tomto článku.

Čo je na liečenie omrzlín potrebné:

  • mráz, vlhko a studený vietor
  • vlažná voda
  • látka na obklady
  • dezinfekcia
  • teplý, sladký nápoj

Obrana proti chladu a omrzlinám

Ako liečiť omrzlinyV prípade chladu sa začnú v tele sťahovať cievy, najskôr na povrchu pokožky, potom stále hlbšie. Tak sa chladu prirodzene bráni naše telo. Pokiaľ ale situácia trvá príliš dlho, nastane problém.

Stiahnuté cievy totiž nedostatočne prekrvujú postihnuté časti tela, a tak skôr alebo neskôr dôjde k ich poškodeniu, ktorému sa hovorí omrzliny.

Kedy nechodiť von…

Prevenciou je samozrejme teplo, takže si v nevhodnom počasí rozmyslíme niekam ísť. Keď už musíme, tak sa teplo oblečieme, ale odev by mal byť voľný, aby neobmedzoval krvný obeh. To isté platí aj pre topánky a ponožky, prípadne podkolienky.

Časti tela, ktoré nie sú kryté látkou, možno ošetriť rôznymi krémami, stačí aj obyčajná indulona. Vlhká nechránená pokožka prechladne rýchlejšie, preto v chladných dňoch nechodíme von po kúpaní, umývaní hlavy a priamo po cvičení, kedy sme sa spotili, obdobne ani v mokrom či vlhkom oblečení.

Určite sa vyhýbajte tomuto

Prevenciou v mrazoch je aj nepiť alkohol, nepožívať narkotiká či nikotín, ale ani niektoré lieky, ktoré ovplyvňujú činnosť ciev.

Keď už je najhoršie

prvá pomoc pri liečbe omrzlínKeď už cítime, že k omrzlinám dochádza, mali by sme zrýchliť pohyb, zdvihnúť golier, dať ruky do vreciek a čo najrýchlejšie niekam do tepla. V akútnych prípadoch totiž nestačí ani závetrie.

Ak nedošlo k nejakému poškodeniu, mali by sme vedieť, že aj tak sa musíme otepľovať pomalšie. Nie liečiť omrzliny tak, že skočíme do horúcej vane nie je správne, ale ruky alebo nohy vložiť do studenej vody izbovej teploty, ktorú ohrievame prilievaním teplej vody postupne, ale len asi do 40 ° C, aby sa nepoškodilo zmrznuté tkanivo.

Do vody môžeme pridať dezinfekciu, trebárs Betadine, Jodisol a iné. Nohy po kúpeli umiestnime do zvýšenej polohy.

Uši, nos a tvár a omrzliny

Pri mrznutí uší, nosa, tváre nemožno použiť na zohriatie kúpeľ, ale prikladajú sa suché, teplé, len nie horúce obklady, najlepšie je látka nahriata na radiátore.

Radšej čaj

Počas zahrievania by sa mal piť teplý a sladký nápoj (čaj), rozhodne nie „panák“ na rozohriatie. Môžeme si dať aj celkový kúpeľ, ale pretože väčšinou nám premŕzajú ruky, uši, nos, líca a nohy, telo sa ohreje samo. Úplne nakoniec môžeme použiť aj kúpeľ, ale zase nie príliš horúci.

Ako sa správne zachovať nielen vonku

Liečiť omrzliny v interiéri domova alebo horskej chaty je jednoduché, horšie je to vonku, keď nemáme kam sa uchýliť. Postihnuté miesta sa nemasírujú a ani sa do nich nevtiera sneh, len sa odporúča občas jemná masáž okolia omrzlín.

Neprepichujú ani prípadné pľuzgiere, to platí aj pre ohrievanie doma. Pri pobyte vonku vyhľadajte akýkoľvek úkryt, mokré oblečenie vymeňte za suché, podávajte teplé, prípadne sladké nápoje. Zahrievať postihnuté miesta možno len telesným teplom, takže sa pritúliť, prikladať ruky na postihnuté miesta (bez hanby).

Namrznuté miesta sú predovšetkým bez citu, bledé a chladné. Ak sa nám ich podarí rozcitlivieť, máme vyhrané. Ak sa nám to nedarí, musíme pokračovať, ale stále hľadať možnosť ústupu. Vo vysokých horách sa podáva aj kyslík.

Pri ťažších omrzlinách treba vyhľadať pomoc

Pri malých omrzlinách, kedy nevidíme žiadne následky, liečiť omrzliny doma asi stačiť nebude. Akonáhle sú už omrzliny v štádiu pľuzgierov, neprirodzeného sfarbenia, necitlivosti a podobne, vždy vyhľadáme čo najskôr lekársku pomoc.

Následky omrzlín sa liečia niekedy roky a postihnutý môže mať následky na celý život. Nemyslíme tým, že sa mu napríklad amputujú prsty, ale raz namrznuté ucho sa ozýva v chlade aj po desaťročiach. Liečiť omrzliny preto treba čo najskôr.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button