Záhrada

Ako pestovať vrízeu?

ako pestovať vrízeuNie každý vie presne ako pestovať vrízeu. Vrízea, pôvodom zo Strednej a Južnej Ameriky, bola pomenovaná holandským botanikom de Vriesom. Rastlinu tvorí ružica listov, z ktorej vyrastá v strede klasnatý kvety položený na stvole . Dĺžka môže byť až 40 cm. Samotný kvet býva nenápadne skrytý vo farebnom liste, ktorého farba je najčastejšie červená alebo žltá. Po odkvitnutí kvetu listová ružica odumrie a zostanú po nej mladšie rastlinky. Pre svoj vzhľad sa vrízea nazýva aj plamenný meč. Pustite sa teda do odvážneho pestovania vrízei, skutočne sa to vyplatí.

Návod ako pestovať vrízeu

pestovanie vrízeiVrízea je vhodná na hydroponickú kultiváciu. Existuje niekoľko hybridov, ktoré majú však odlišné požiadavky.

Väčšina vrízeí rastie do výšky niekoľkých decimetrov.

Optimálnymi podmienkami pre izbové rastliny je prevažne teplota miestnosti, ktorá by nemala klesnúť pod 17°C.

Tejto rastline vyhovuje hlavne teplé miesto v miestnosti a rozptýlené svetlo.

Polievanie

Rastlinu by ste mali zalievať priamo do listovej ružice. Taktiež rastový substrát by mal byť neustále udržiavaný vo vlhkosti, ale nemal by byť príliš mokrý.

Voda, ktorou budete rastlinu zalievať, musí byť vyslovene mäkká, takže dažďová voda je ideálnym riešením. Rastline prospieva aj občasná rosa.

Do zálievky je vhodne primiešať štandardné tekuté hnojivo, ktoré je určené pre izbové rastliny maximálne 2x mesačne.

Vrízea sa dá pestovať aj pomocou semien

pestovať vrízeuRastlina samozrejme produkuje aj vlastné semená. Ktokoľvek, kto chce pestovať vrízeu pomocou vlastných semien si môže kúpiť semená v obchode so záhradnými potrebami a začať si pestovať vrízeu pomocou nich.

Ďalšou variáciou pestovania je rozdelenie mladých cibuliek, ktoré sa rozdelia vtedy, keď tieto mladý výhonky vrízei dosiahnú polovicu veľkosti starej vrízei.

Vhodná pôda

Ideálnou pôdou na pestovanie vrízei je rašelinový substrát, do ktorého môžete na odľahčenie pridať guľôčky polystyrénu.

Škodcovia

Vrízeu väčšinou neohrozujú žiadny škodcovia. Škodí jej prevažne nevhodné umiestnenie rastliny, priame slnečné žiarenie alebo aj nadmerná zálievka, v ktorej potom môžu nahnívať korene.

Nezabudnite na presádzanie rastliny

Vrízea vám ostane v peknom a atraktívnom stave približne 2 roky. Mladé rastliny by sa mali presádzať pravidelne každý jeden rok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button