Záhrada

Ako pestovať levízie?

pestovať levízieKaždý kto sa rozhodol pestovať levízie vie, že sa táto rastlina radí medzi vysokohorské kvety. To však nemení fakt, že ju môžete pestovať aj na bežnej skalke, pokiaľ jej doprajete to, čo potrebuje. Existuje až 16 čistých druhov levízie, ktoré sa pýšia nádhernými farbami kvetov. Pôvod tejto netradičnej skalničky je z rôznych oblastí, napr. Severná Amerika, Kalifornia, Sierra Nevada, Yosemitský národný park. Urobte im radosť a na-simulujte im prirodzené prostredie, ktoré im bude prospievať. Budú vám tak krásne rásť a kvitnúť každý rok.

Návod ako pestovať levízie

Levízie vám vyrastú zo semena. Vysievajú sa až keď dozrejú, poprípade ich môžete zasadiť už v januári alebo vo februári do misiek. Tým, že na semená levízie pôsobí chlad, vyklíčia. Polievajú sa odspodu.

Presádzanie a vhodné miesto

pestovanie levíziePo vyklíčení sa levízie presadia do kvetináčov, na trvalé miesto ich premiestnite až po uplynutí 6 mesiacov. Miesto, kde budete pestovať levízie, by malo byť dopoludnia slnečné a popoludní radšej tienisté.

Dobre sa im darí vo zvislých škárach medzi kameňmi skalky. Levízie totiž nemajú rady vlhkosť, inak zahnívajú.

Ak nemáte terén na skalku, ktorá zaistí spád vody pri zalievaní, môžete pestovať levízie aj na rovine.

Avšak takto sa nevyhnete drenáži povrchu a nánosu nevápenatého štrku (zmes starého kompostu, ostrého riečneho piesku a jemnej kamennej drviny).

Vhodná pôda pre levízie

Zmes dobre premiešajte a vysaďte levízie. Nedávajte ich hlboko do pôdy, darí sa im skôr v plytkej výsadbe. Pôda by mala byť mierne kyslá.

Krčky levízií zasypte štrkom zhruba v centimetrovej vrstve. Tým zabránite prípadnému prieniku vlhkosti, ktorá tejto rastline škodí.

Polievanie

Pri zalievaní levízií používajte dažďovú vodu. Nezalievajte ich za slnečného počasia, aby sa rastlinka nepopálila. Zalievajte ju šetrne. Pred vytvorením kvetu je vhodné levízie hnojiť.

Pred mrazmi je nutné levízie chrániť zakrytím pod fóliu či tabuľkou skla. Lepšie totiž znášajú sucho.

Pár tipov ako pestovať levízie

ako si pestovať levízie domaAk sa vám stane to, že levízia začne kvitnúť bočnou ružicou, včas ju odstráňte.

Rastlinka by uhynula, pretože by jej korene začali zahnívať. Avšak bočné ružice alebo listové rezy môžete využiť na ich kríženie.

Poškodené miesta zasypte prachom z dreveného uhlia. Levízia vám bude krásne kvitnúť pastelovými farbami, výnimkou nie sú ani pruhované kvety.

Odkvitnutie býva koncom mája, od tejto doby rastlina potrebuje sucho až do jesene.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button