Ako liečiť

Ako liečiť hemoroidy? 5 tipov na domácu liečbu

ako liečiť hemoroidyVeľké množstvo ľudí vo veku nad 30 rokov trpí hemoroidami. Jedná sa o zväčšené kŕčové žily v oblasti konečníka. Buď sa vyskytujú u jeho vchodu alebo priamo v ňom. Pokiaľ nie sú hemoroidy (označované tiež ako hemoroidy či hemerojdy) nijak veľké, človeku život neznepríjemňujú. Veľmi zväčšené kŕčové žily v tejto oblasti však už môžu mať nepríjemné dôsledky, najmä krvácanie. Ako liečiť hemoroidy? 5 tipov na domácu liečbu.

Obsah článku:

 • Kúpeľ so soľou
 • Bazový obklad
 • ľad a liečenie hemoroidovĽadový obklad
 • Konopná masť
 • Gély
 • Prevencia
 • Ako dlho liečba potrvá?

Postup liečby hemoroidov

1. Kúpeľ so soľou na hemoroidy

Pre domácu liečbu možno zvoliť niekoľko spôsobov. Prvým je sedací kúpeľ, ktorý je vhodný hlavne pre vyskočené hemoroidy. Do kúpeľa pridáte soľ a prípadne tiež trošku nejakého éterického oleja. Kúpeľ pravidelne opakujte.

Existujú aj špeciálne bylinné koncentráty do kúpeľa, ktoré pomáhajú pri liečbe hemoroidov.

2. Bazový obklad

Ďalšia možnosť je liečba pomocou obkladu.

Veľmi pozitívny účinok má obklad z bazy. Ten má na zväčšené žily upokojujúci účinok, dôjde tak k ich postupnému zmenšeniu, hemoroidy postupne zmiznú.

3. Ľadový obklad

Na hemoroidy účinkuje tiež obklad s ľadom , ktorý vložíte do vrecka a priložíte k postihnutému miestu. Tento postup je samozrejme účinný len pre hemoroidy, ktoré sa vyskytnú pri vstupe do konečníka.

4. Konopná masť na hemoroidy

konopná masťKonopná masť na hemoroidy je spoľahlivou kombináciou výrazného ošetrujúceho účinku konope s priaznivými účinkami overených miestnych produktov prírody , ktoré sú pre tento „citlivý“ účel používané už po generácie.

Táto masť má výrazný antiseptický, ošetrujúci a hojivý účinok a neobsahuje vodu a žiadne dráždivé látky. Konopná masť stojí cca 4€.

5. Prírodné gély na hemoroidy

hemorolJemný prírodný gél na ošetrenie hemoroidov s dezinfekčnými a sťahujúcimi účinkami. Tento gél posilňuje cievnu stenu hrubého čreva a ošetruje pokožku v okolí problematických partií, tlmí bolesti a nepohodlné pocity spojené s hemoroidy. Cena je cca 6.50€.

Pri vážnejších problémoch sa dajú využiť čapíky, klystír a ďalšie metódy. Tie však konzultujte už s lekármi.

Prevencia proti hemoroidom

Riziko vzniku hemoroidov možno znížiť najmä výdatnou a zdravou stravou. Odporúča sa jesť potraviny, ktoré zaistia dostatočný prísun vitamínov a vlákniny.

Človek by mal naopak obmedziť pitie kávy a kofeínových nápojov. Všeobecne možno povedať, že by strava mala byť natoľko výdatná, aby posilňovala žily.

Čo je potrebné na liečbu hemoroidov?

 • Soľ, éterický olej
 • Ľad, vrecko na ľad
 • Obklad z bazy

Ako dlho liečba potrvá?

Liečba hemoroidov zaberie niekoľko dní. Záleží pritom na ich veľkosti a štádiu.

V prípade, že máte s hemoroidami skutočne veľké problémy, sa odporúča všetko konzultovať s lekárom, ktorý odporučí vhodný postup liečby.

Aké budú náklady na liečbu hemoroidov?

Ak zvolíte prírodnú liečbu hemoroidov, budú náklady prakticky nulové, výsledok sa ale dostaví za dlhšiu dobu a bude neistý.

Ľadový obklad alebo obklad z bazy, prípadne aj kúpeľ v soli vás nebude stáť ani korunu navyše, pretože zvyčajne všetko máte doma.

U špeciálnych prípravkov ako je konopná masť alebo gél na hemoroidy sa náklady pohybujú od 5 – 8€ a výsledok bude zaručený. Ak budú problémy pretrvávať, odporúčame však vždy konzultáciu s lekárom.

Podobné články

4 Comments

 1. domaca liecba nepomaha uplne, je dobre domacu liecbu aplikovat popri odbornej, mne stacilo len z lekarne kupit hemostop gel a tobolky a domaca liecba cez bylinky a domáce kúpele

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button