Záhrada

Ako pestovať ananás?

pestovať ananásAko by ste mali kultivovať a pestovať ananás? Ananás je veľmi chutné ovocie. Je všeobecne známe, že sa často odporúča ako súčasť diét na chudnutie. Ananás však nemusí byť len chutným ovocím, ktorým si môžete spestriť stravu, najmä počas Vianoc, ale môže sa objaviť v domácnosti aj počas roka, kedy sa skonzumuje ako kompót, alebo ho môžete pridať do koktailov či do rôznych sladkých a zmrzlinových pohárov. Môže to však byť krásna rastlina, ktorá vám pekne ozdobí váš interiér. V článku sa dozviete, ako si môžete pestovať ananás u vás doma.

Návod ako pestovať ananás

Najprv si musíte kúpiť ananás v obchode so zeleninou a ovocím. Pre úspešnú kultiváciu je potrebné vybrať pekný a zrelý ananás, avšak nesmie byť prezretý ani zhnitý.

Ak má ovocie pomerne farbené listy, je ideálne na pestovanie. Nesmie mať však samozrejme vyrezanú stredovú časť, z ktorej sa v budúcnosti stane kvetina.

pestovanie ananásuDoma už len stačí odrezať vrch ananásu s kusom dužiny a nechať ho deň alebo dva na pokoji, nech sa suší. Horná časť je prakticky vyrobená z listov ružice.

Taktiež si môžete kúpiť už pred pestovanú rastlinu. Avšak, ak sa vám podarí si vypestovať ananás vlastným rezom, budete mať z vypestovaného ananásu lepší pocit, keďže vám vyrastie vďaka vášmu vlastnému pričineniu.

Kedy je ananasovník pripravený na vysadenie

Keď bude horná časť čiastočne vysušená, je pripravená na kultiváciu.

Pokračujte tak, že túto vyschnutú časť položíte napríklad na tanier, na ktorý ste už predtým nasypali prášok z dreveného uhlia, práškovú síru alebo práškový hliník. Úlohou prášku je dezinfikovať rezný povrch, aby nezačal hniť.

ako pestovať ananásPotom vložte tanier s listovou rozetou do nádoby naplnenej rašelinou s kremičitým pieskom alebo rašelinou s agroperlitom.

Cez nádobu pretiahnite mikroténové vrecko, aby sa zvýšila vlhkosť vzduchu pod ním.

Umiestnite nádobu/kvetináč na parapet, pod ktorým umiestnite ohrievač.

Rastlinu neustále zavlažujte, najlepšie pomocou rozprašovača, aby bol substrát stále vlhký, ale nie premočený.

Postupné otužovanie rastliny

Akonáhle vám začnú rásť prvé listy, začnite s postupným otužovaním rastliny pomocou dvíhania vrecka. Intervaly otužovania postupne naťahujte, kým neuplynú dva až tri týždne.

Potom preneste rastlinu na substrát, ktorý by mal byť zmiešaný s rašelinou, kompostovou pôdou, pieskom a perlitom v pomere 1:1:0,5:0,5.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button