Záhrada

Ako pestovať mandevillu?

pestovať mandevilluRozhodli ste sa, že si začnete pestovať mandevillu u vás doma? Mandevilla je bujne rastúca popínavá rastlina, ktorá v lete dokáže dorásť do výšky až 3 metrov. Má niekoľko kultivarov, avšak v našich podmienkach sa mandevilla najčastejšie pestuje na balkóne. Zvyčajne sa predáva ako rastlina pripevnená k opore. S jej veľkými kvetmi a listami, ktoré sú sýto zelené a lesklé, pôsobí veľmi sviežo. S mandevillou ste sa už určite stretli na dovolenke v niektorých z prímorských štátoch južnej Európy bez toho aby ste tušili, aký je pravý názov tejto popínavej rastliny. Prečítajte si návod k tomu, ako pestovať mandevillu.

Návod ako správne pestovať mandevillu

pestovanie mandevillyV záhradníctvach a supermarketoch si dnes môžete zakúpiť už kvitnúce rastliny.

Kvety môžu mať rôzne farby, najčastejšie sú v odtieňoch ružovej a červenej ale niekedy môžete vidieť tieto rastliny aj v žltých alebo bielych farbách. Tvar kvetu je trúbkovitý s priemerom päť až desať centimetrov. Lesklé a pevné listy môžu mať dĺžku až 20 cm.

Pokiaľ si mandevillu prinesiete k sebe domov a budete sa o ňu dobre starať, môžete si s jej pomocou skrášľovať balkón alebo terasu a prilákať pozornosť okoloidúcich až do konca jesene.

Umiestnenie rastliny

Keďže mandevilla rastie veľmi bujne, potrebuje k svojmu úspešnému vývoju pravidelný prísun živín a taktiež dostatočný priestor pre svoj koreňový systém.

Preto je vhodné pestovať mandevillu vo väčšej nádobe než v akej ste si ju zakúpili.

Čo všetko potrebuje mandevilla pre svoj rast

Na dno kvetináča alebo inej nádoby je potrebné dať vhodnú drenáž a zeminu, ktorá je určená pre balkónové rastliny. Alebo si proste môžete vytvoriť vlastnú zmes z troch dielov rašeliny a z jedného dielu záhradného substrátu.

ako pestovať mandevilluV priebehu vegetácie je dôležité mandevillu pravidelne prihnojovať, čo prispeje k vytvoreniu mohutného koreňového obalu a silných nadzemných výhonkov, ktoré vám potom bohato vykvitnú.

Najlepšie sú tekuté hnojivá s vyšším obsahom fosforu alebo tekuté hnojivá, ktoré sú určené pre balkónové rastliny.

Čo robiť ak sa vašej rastlinke nebude dariť

Ak sa aj napriek všetkej starostlivosti zastaví pri mandeville rast alebo bude rastlina málo kvitnúť, je to známka toho, že ju budete musieť presadiť do väčšej nádoby.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button