Záhrada

Ako pestovať nevädzu modrú?

starostlivost o nevädzu modru

Nevädzu modrú zaraďujeme medzi jednoročné rastliny. Má krásne modré kvety a rastie voľne v prírode. Záhradníci si ju obľúbili pre krásu a nenáročné pestovanie. Možno ju nájsť na poliach a lúkach, kde hojne rastie, nielen v Európe, ale aj v Ázii. V záhradníctve sa však používa kultivar, ktorého kvety sú väčšie, vzrast bujnejší a hustejšie. Ak dodržíte niekoľko podmienok, môžete si nevädzu vypestovať aj vy.

Kde a kedy nevädzu modrú pestovať

nevädza modráAk sa rozhodnete pre pestovanie nevädze zo semien, potrebujete aj skleník. Semená nevädze v marci vysejte do skleníka a udržujte ich pri stabilnej teplote pohybujúcej sa okolo 20 stupňov a dostatočnej závlahe.

Po troch zmrznutých potom vypestované sadeničky nevädze preneste na záhon. V prípade, že nemáte skleník, kúpte si v máji rovno sadenice.

Svetlo a pôda pre nevädzu

Nevädze modrú saďte na slnečné stanovište plné priameho slnka. Nevädza miluje teplo a suchý vzduch.

Nevädza znesie aj slabé pritienené stanovište. Rastlinu zasaďte do kyprej hlbokej dobre priepustnej pôdy bohatej na živiny a vápnik. Pôdu pravidelne kyprite. Pôda by mala byť hlbšia a pH skôr zásadité.

Zalievanie, hnojenie a množenie

ko pestovat nevädzu modruNevädze modrú zalievajte výdatne. Pozor však, skôr než premokrenie znesie sucho.

Ak je pôda bohatá na živiny, neprihnojujte nevädzu pravidelne. Občas môžete pridať vápenec.

Nevädzu modrú množte semenami alebo delením na jar či na konci leta.

Tip

Kvety nevädze modrej sa pridávajú do ovocných a bylinných čajov pre úpravu chuti a farby.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button