Úvod / Záhrada / Ako vypestovať avokádo z kôstky?

Ako vypestovať avokádo z kôstky?

ako vypestovať avokádo z kôstkyPestovať avokádo z kôstky poteší najmä deti. Budú nám pri tom asistovať a navyše sledovať všetky vývojové fázy rastliny. Je to taká názorná pestovateľská pomôcka. Avokádo z kôstky sa dá vypestovať pomerne ľahko a rýchlo.


Čo je potrebné ak chcete vypestovať avokádo z kôstky:

  • pestovanie avokádaplod avokáda (Persea americana)
  • zavárací pohár
  • substrát pre výsev
  • kvetináč
  • špajdle
  • šidlo
  • ostrý nôž

Kôstku dobre očistíme

Plod avokáda pozdĺžne rozkrojte a jednu polovicu prekrojte ešte na polovicu, aby sa kôstka dala ľahko vybrať. Kôstku avokáda je nutné najskôr dobre očistiť od všetkých zvyškov dužiny. Akékoľvek zvyšky dužiny totiž začnú časom hniť a hniloba by prekazila proces klíčenia.

Po obvode kôstky urobte šidlom zhruba v rovnakej vzdialenosti tri otvory. Do každého otvoru vsuňte špajdľu a kôstku zakliesnite za okraj pohára. Plochý koniec kôstky by sa mal dotýkať hladiny vody v pohári. Vodu v pohári dopĺňajte postupne tak, aby bola kôstka stále v kontakte s vodou.


Za ako dlho avokádo vyrastie

nové avokádoPo niekoľkých týždňoch, keď korene zaplnia väčšinu pohára, sa objaví vysoká stonku. Kvetináč asi o priemere 9 cm naplňte substrátom pre množenie alebo výsev.

Kôstku zasaďte do zeminy z jednej tretiny, dve tretiny musia zostať nad zemou. Teraz sa už môžete o avokádo starať ako o každú bežnú rastlinu.

Akonáhle povyrastie, presaďte avokádo do väčšieho kvetináča. Pri presádzaní nechajte koreňový bal nedotknutý. Po obvode prisypte hlinitý substrát. Kvetináč ľahko preplňte, po zaliatí si zemina totiž trochu sadne.

Starostlivosť


Rastlinu pravidelne zaštipujte. Tým povzbudíte tvorbu postranných výhonov. Rastlina sa potom rozkošatí. Rastlinu v lete zalievajte pomerne často. Medzi zálievkami nechajte zeminu vyschnúť. V zime množstvo vody výrazne obmedzte.


Mohlo by vás zaujímať

ako urýchliť dozrievanie paradajok

Ako urýchliť dozrievanie paradajok?

V tomto článku vám poradíme ako urýchliť dozrievanie paradajok. Leto sa pomaly končí, noci sú už …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.