Záhrada

Ako pestovať kaki ovocie?

pestovať kakiPremýšľali ste o tom, že začnete pestovať kaki u vás na záhrade? Kaki je ovocie zo zeme, kde vychádza slnko. Strom má veľmi dekoratívny vzhľad s tmavozelenými listami a jeho plody dozrievajú do jasno-oranžovej farby. Kaki ovocie má tvar rajčiny, ktorý pripomína aj marhuľu a má vynikajúcu chuť. Tieto plody sa však dajú konzumovať až keď budú dokonale zrelé, inak ich chuť vôbec nevynikne. Plody kaki sú dovážané z Japonska, Číny, Kalifornie a Španielska a zrejú po ceste k nám. V Japonsku je kaki ovocie tretím najpopulárnejším ovocím hneď po citrusoch a jablkách.

Dá sa pestovať kaki ovocie aj u nás?

Aj pri našom podnebí a podmienkach je možné pestovať kaki ovocie bez nejakých väčších problémov. Budete mať aspoň príležitosť  si vychutnať toto ovocie priamo z vašej záhradky. Okrem výborných plodov vyniká strom kaki aj v tvrdosti svojho dreva, ktoré pripomína svojou štruktúrou eben.

pestovanie kaki ovociaAk sa rozhodnete pestovať kaki v našich podmienkach, potom ho môžete pestovať ako prenosnú rastlinu.

Znamená to, že ho môžete mať na záhrade od jari do jesene, a v zime ho môžete vziať do chladnej miestnosti alebo do nevykúreného skleníka. Ideálna zimná teplota pre strom kaki by mala byť približne jeden stupeň Celzia.

Kaki je mrazuvzdorná rastlina. Hoci ide o typický subtropický strom, odoláva všetkým krátkodobým mrazom. Existuje nespočetné množstvo druhov tejto rastliny.

Najodolnejší je Tomel obecný, ktorý môže prežiť aj silné mrazy, podobne ako aj Tomel virginsky. Niektoré kultivary, najmä kríky, môžu prežiť v teplejších oblastiach našej krajiny aj počas celého roka.

Ako by mala prebiehať kultivácia kaki

Na to, aby ste si mohli vypestovať kaki, je potrebné vytvoriť vhodné podmienky, ktoré zaistia prežitie tejto rastliny. Ide hlavne o priepustnú pôdu, miernu alebo častú zálievka, slnečné miesto a pravidelné hnojenie.

ako pestovať kakiMôžete pestovať kaki aj ako pred-pripravenú rastlinu ale taktiež môžete využiť plody kaki, respektíve semená z plodov.

Semená kaki by mali byť vysiate do vlhkej, priepustnej, výživnej a mierne kyslej pôdy. Najlepšie sa im darí pri izbovej teplote.

V našich podmienkach je kultivácia kaki podobná kultivácii marhúľ.

Kaki majú bujný rast a dobre znášajú tvarovanie a omladzovanie rezu.

Ak sa vám páčil tento článok, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button