Úvod / Záhrada / Ako pestovať kostihoj?

Ako pestovať kostihoj?

pestovanie kostihojaPrečítajte si článok ako pestovať kostihoj. Táto rastlina k nám prišla z okraja Ázie, aby sa u nás zabývala a rástola aj divo. Táto rastlina sa už od dávnych čias nevyužívala len na okrasu, ale aj ako liečivá rastlina. Má pozitívny vplyv na liečbu zlomenín, pomliaždenín, rezných rán a boľavých kĺbov. Vnútorne napomáha vykašliavaniu a tráveniu. Mať ho po ruke je teda vždy len dobré.

Čo je na potrebné ak chcete pestovať kostihoj:


  • slnečné stanovište
  • vlhká pôda
  • voda
  • maštaľný hnoj

Pestovanie sadeníc

ako pestovať kostihojKostihoj je liečivá trvalka, ktorá má v súčasnosti už celkom 30 rôznych odrôd. Všetky tieto druhy kostihoja si môžete na svojej záhradke ľahko vypestovať. Kostihoj si celkom ľahko vypestujete aj zo semien. Semená zasejte skoro na jar do pareniska, odkiaľ budete môcť po cca 4 týždňoch presadiť malé sadeničky na konečné miesto v záhrade.

Výsadba

Rastlinky kostihoja potom saďte v priebehu mesiaca apríla na slnečné alebo mierne zatienené miesto. Sadeničky kostihoja saďte v 60 cm rozostupoch, pretože po čase môžu vyrásť až skoro v dvojmetrovú rastlinu.

Kostihoj nesaďte do len tak hocijakej pôdy. Rastlina potrebuje, aby pôda bola vlhká, humózna a bohatá na živiny.

Polievanie a hnojenie

Rastlinu kostihoja pravidelne zalievajte, má väčšie nároky na vlhkosť. Na jar a v lete túto trvalku tiež prihnojte maštaľným hnojom.

Zber a účinky

Kostihoj vám bude kvitnúť od mája do augusta. Práve v tomto období zbierajte jej listy a odnože, ktoré potom následne môžete použiť na liečebné účely.

Účinky kostihojaprotizápalové, podporuje liečbu zranenia, tvorbu krviniek, liečbu kožných deformácií, vredov, kŕčových žíl aj zlomenín. Pokiaľ máte kostihoja priveľa, použite ho aj ako stravu pre ošípané.

Množenie

Rastlinu množte podľa ľubovôle okrem zimy po celý rok (množí sa podzemkami).

Využitie

využitie kostihojaZbierame koreň a niekedy aj list. Kostihoj sa používa ako masť alebo na obklady – urýchľujú hojenie rán, ideálne sú na zlomeniny, pri zápale žíl, opuchoch nôh alebo pri pomliaždeninách.

Najrýchlejšie pôsobí kostihojový roztok. Kostihojová masť však pôsobí dlhodobo, účinné látky sa vstrebávajú pozvoľna.

Tip


Na vnútornom použití kostihoja sa lekári zatiaľ nedokázali zhodnúť. Kostihoj používajte len zvonka, vnútorne okrem iného dráždi sliznice žalúdka a tráviaceho traktu.

Ako pestovať kostihoj?
4.9 (97.42%) 31 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako mulčovať

Ako použiť na záhrade mulčovaciu textíliu?

Na okrasných záhradách sa pomerne dosť používa mulčovacia kôra proti prerastaniu buriny. Najvyššej účinnosti ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *