Ako pestovať floxy?
Prečítajte si podrobný článok ako pestovať floxy. Floxy, ktorým sa však častejšie hovorí plamienky, sú základnou rastlinou snáď každej skalky. Patrí k nim ešte tarica, taričky a klinček. Všetky tieto kvetinky sú mnohokrát podceňované ako obyčajné, avšak ich oslnivo farebné koberce sú posolstvom jari a ozdobou každej záhrady. Ich výhodou je ľahká dostupnosť a nenáročnosť na pestovanie. Plamienky znesú akúkoľvek pôdu, najlepšie sa im darí na skalkách, kameňoch a múrikoch, kde svieti slniečko. Úplne suché a vyprahnuté stanovište im však nesvedčí.
Návod ako správne pestovať floxy
Základná starostlivosť o floxy
Najbežnejšie druhy flox môžu rásť bez osobitnej starostlivosti. Rozrastajúcim sa druhom sa dobre darí na väčších plochách, ktoré sú vytvorené ako akési suťovisko.
V takýchto podmienkach dokážu urobiť nádherné farebné bochníky.
Rôzne kombinácie
Plamienka, označovaná často ako floxa, je letnička s pestrou škálou farieb svojich kvetov. Preto ich môžeme aj vhodne kombinovať a vytvárať tak úžasné pestrofarebné koberce.
Vysádzanie
Zakúpené osivo flox môžeme vysievať priamo na stanovište, alebo ich predpestovať od februára do apríla.
Pri pestovaní flox je nutné dávať pozor na nadmerné premokrenie korienkov rastliny. Radšej suchší substrát než príliš mokrý. Plamienky znesú aj krátkodobé vysušenie zeminy.
Svetlo
Kvetinám svedčí veľa priameho svetla, ale nevadí im ani polotieň. Na pestovanie sú tieto kvety skutočne nenáročné a väčšina druhov je vhodných hlavne ako skalničky.
Nemusia sa ani často a pravidelne prihnojovať, stačí raz za sezónu len veľmi mierne.
Nízke druhy
V záhradách a na skalkách robia floxy ozdobu až do neskorej jesene. Na skalky, suché múriky alebo na obruby okrasných kvetinových záhonov sa hodia nízke floxy. Tvoria stále zelené vankúše, ktoré sú na jar obsypané drobnými kvietkami.
Vysoké druhy
Známe sú aj vysoké floxy, ktoré tvoria trsy vysoké až okolo jedného metra, ktoré kvitnú v júli až auguste bohatými kužeľovitými kvetmi najrôznejších farieb.
Vysádzajú sa asi pol metra od seba samostatne alebo ako zmiešané skupiny flox.
Vyžadujú výživnú a vlhkú pôdu na slnečnom stanovišti, alebo v polotieni.
Prečítajte si aj články ako pestovať:
- kríčkové paradajky
- rakytník
- mrkvu
- cuketu
- patizón
- kôpor
- levanduľu
- petúnie
- bazalku
- petržlen
- melón
- reďkovky
- bataty
- kamčatskú čučoriedku
- kanadské čučoriedky
- zemolez kamčatský
- aníz
- majoránku
- nechtík lekársky
- valeriánu lekársku
- pohánku
- kivi
- kukuricu
- tymián
- brokolicu
- jahody
- rozmarín
- petúnie
- japonský javor
- horec
- čakanku
- rakytník
- deväťsil
- krušpán
- rukolu
- eukalyptus
- clematis