Ako pestovať brokolicu?

Ako pestovať brokolicuBrokolica je zdravý druh kelu s veľkým množstvom vitamínov a minerálov. Pôsobí proti toxínom a chráni pred rakovinou. Najúčinnejšia brokolica je surová, varením sa v brokolici znehodnocujú cenné látky. Pestovať brokolicu je menej náročné ako pestovanie karfiolu. Dôležité je dodržiavanie zásad pri hnojení. Prečítajte si článok ako správne pestovať brokolicu.

Návod a postup ako pestovať brokolicu

Pestovanie brokolice nie je tak náročné, ako pestovanie iných hlúbovín, napríklad karfiolu. Lepšie znáša vyššie teploty v lete a nižšie na jeseň.

Brokolica vyžaduje hlbokú, hlinitopiesčitú, humóznu pôdu s obsahom vápnika a dostatkom organických látok. Vyžaduje hnojenie, ideálne hnoj alebo kompost. V kyslej pôde môže byť  napadnutá nádorovitosťou koreňov.

Vysievanie alebo sadba brokolice

Semená brokolice vysievame v priamom výseve alebo pestujeme z klasickej sadby. Predpestované sadenice z januárových a februárových výsevov sa vysádzajú koncom apríla (úroda v júni), pre neskoré letný zber sa brokolica vysieva koncom mája až v polovici júna (úroda brokolice v septembri).

Pestovanie brokoliceBrokolica potrebuje veľa miesta, vysádzame ju preto na ploche 60 x 60 cm. Nevyhnutná je pravidelná závlaha.

Hnojenie brokolice

Brokolica kumuluje dusičnany, a preto by sme mali pri hnojení dodržiavať odporúčané dávky dusíka. Celková dávka dusíka vrátane prihnojovania by nemala byť viac ako 20g / m2.

Platí, že sa má na jeseň dodať hnoj, povápnit dolomitickým vápencom a pridať do pôdy dávku 6,5 g / m2 P2O5 a 45g / m2 síranu draselného. Nemá rada chlór.


Odrody brokolice

Calabrese: výhonková odroda brokolice stonkového typu pre postupný zber ružíc. Rastlina je v dospelosti bohato vetvená, stredové ružice majú priemer 8 – 10 cm, bočné – vyrastajúce z pazúch listov – sú drobnejšie. Vegetačná doba od výsevu do zberu je 80 – 120 dní. Brokolica Calabrese je cenená hlavne vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínov, hlavne C, E, a A.

Fellow F1: Osvedčený, stresy znášajúci hybrid brokolice vhodný na celoročné pestovanie. Môžete ho pestovať z ranej výsadby pod fóliou. Po zbere hlavných ružíc dorastajú aj ružičky z bočných výhonkov, ktoré sú menšie, ale dostatočne pevné. Vegetačná doba je 85 – 90 dní od výsadby.

LORD F1: Hybridná odroda brokolice vhodná pre celoročné pestovanie, vegetačná doba je cca 80-90 dní. Poskytuje veľmi kvalitnú, pevnú a kompaktnú ružicu.

ako správne pestovať brokolicuLUCKY F1: Osvedčená poloskorá hybridná odroda brokolice pre jarné, zavčas letné a jesenné úrody. Rastlina je stredne vysoká, s pevnou klenutou ružicou s jemnými pukmi. Hybrid je vhodný pre priamu konzumáciu a priemyselné spracovanie. Vegetačná doba od výsevu do zberu je 71 dní. Vyznačuje sa vysokou toleranciou k hubovým chorobám.

CEZAR: Odroda vhodná na priamu konzumáciu a mrazenie. Vysieva sa na záhon počas apríla či mája. Úrodu je možné zberať na konci augusta. Brokolica Cezar je veľmi chutná odroda, zároveň odolná voči chladu.

Miranda je poloneskorá odroda, určená k jesennému pestovaniu na priamy konzum. Rastlina je vyššia a vytvára veľkú, fialovú ružicu na centrálnom výhonku. Vegetačná doba od výsadby je 95 – 105 dní.

Využitie brokolice

Brokolica je zdravá a chutná. Je bohatá na vitamín C, (beta-karotén (provitamín A), vitamín E, vitamín B1, kyselinu listovú (B9) a vitamín B2, z minerálnych látok obsahuje predovšetkým draslík, vápnik, fosfor a síru. Bohatá je samozrejme aj na vlákniny.

Podľa posledných štúdií brokolica chráni ľudský organizmus proti voľným radikálom, toxínom a rakovinotvorným látkam. Látky obsiahnuté v brokolici dokážu „opraviť“ DNA v bunkách, čím zabraňujú rakovinovému bujneniu. Brokolica má mimoriadne pozitívny vplyv na zníženie rizika zhubnej rakoviny prostaty. Pre zachovanie cenných látok je lepšie brokolicu tepelne spracovať v pare než varením. Jesť sa dá aj surová.


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.