Záhrada

Ako pestovať brokolicu?

Ako pestovať brokolicuBrokolica je zdravý druh kelu s veľkým množstvom vitamínov a minerálov. Pôsobí proti toxínom a chráni pred rakovinou. Najúčinnejšia brokolica je surová, varením sa v brokolici znehodnocujú cenné látky. Pestovať brokolicu je menej náročné ako pestovanie karfiolu. Dôležité je dodržiavanie zásad pri hnojení. Prečítajte si článok ako správne pestovať brokolicu.

Návod a postup ako pestovať brokolicu

Pestovanie brokolice nie je tak náročné, ako pestovanie iných hlúbovín, napríklad karfiolu. Lepšie znáša vyššie teploty v lete a nižšie na jeseň.

Brokolica vyžaduje hlbokú, hlinitopiesčitú, humóznu pôdu s obsahom vápnika a dostatkom organických látok. Vyžaduje hnojenie, ideálne hnoj alebo kompost. V kyslej pôde môže byť  napadnutá nádorovitosťou koreňov.

Vysievanie alebo sadba brokolice

Pestovanie brokoliceSemená brokolice vysievame v priamom výseve alebo pestujeme z klasickej sadby.

Predpestované sadenice z januárových a februárových výsevov sa vysádzajú koncom apríla (úroda v júni), pre neskoré letný zber sa brokolica vysieva koncom mája až v polovici júna (úroda brokolice v septembri).

Brokolica potrebuje veľa miesta, vysádzame ju preto na ploche 60 x 60 cm. Nevyhnutná je pravidelná závlaha.

Hnojenie brokolice

Brokolica kumuluje dusičnany, a preto by sme mali pri hnojení dodržiavať odporúčané dávky dusíka. Celková dávka dusíka vrátane prihnojovania by nemala byť viac ako 20g / m2.

Platí, že sa má na jeseň dodať hnoj, povápnit dolomitickým vápencom a pridať do pôdy dávku 6,5 g / m2 P2O5 a 45g / m2 síranu draselného. Nemá rada chlór.

Odrody brokolice

Calabrese: výhonková odroda brokolice stonkového typu pre postupný zber ružíc. Rastlina je v dospelosti bohato vetvená, stredové ružice majú priemer 8 – 10 cm, bočné – vyrastajúce z pazúch listov – sú drobnejšie.

Vegetačná doba od výsevu do zberu je 80 – 120 dní. Brokolica Calabrese je cenená hlavne vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínov, hlavne C, E, a A.

Fellow F1: Osvedčený, stresy znášajúci hybrid brokolice vhodný na celoročné pestovanie. Môžete ho pestovať z ranej výsadby pod fóliou. Po zbere hlavných ružíc dorastajú aj ružičky z bočných výhonkov, ktoré sú menšie, ale dostatočne pevné. Vegetačná doba je 85 – 90 dní od výsadby.

LORD F1: Hybridná odroda brokolice vhodná pre celoročné pestovanie, vegetačná doba je cca 80-90 dní. Poskytuje veľmi kvalitnú, pevnú a kompaktnú ružicu.

ako správne pestovať brokolicuLUCKY F1: Osvedčená poloskorá hybridná odroda brokolice pre jarné, zavčas letné a jesenné úrody. Rastlina je stredne vysoká, s pevnou klenutou ružicou s jemnými pukmi. Hybrid je vhodný pre priamu konzumáciu a priemyselné spracovanie. Vegetačná doba od výsevu do zberu je 71 dní. Vyznačuje sa vysokou toleranciou k hubovým chorobám.

CEZAR: Odroda vhodná na priamu konzumáciu a mrazenie. Vysieva sa na záhon počas apríla či mája. Úrodu je možné zberať na konci augusta. Brokolica Cezar je veľmi chutná odroda, zároveň odolná voči chladu.

Miranda je poloneskorá odroda, určená k jesennému pestovaniu na priamy konzum. Rastlina je vyššia a vytvára veľkú, fialovú ružicu na centrálnom výhonku. Vegetačná doba od výsadby je 95 – 105 dní.

Využitie brokolice

Brokolica je zdravá a chutná. Je bohatá na vitamín C, (beta-karotén (provitamín A), vitamín E, vitamín B1, kyselinu listovú (B9) a vitamín B2, z minerálnych látok obsahuje predovšetkým draslík, vápnik, fosfor a síru. Bohatá je samozrejme aj na vlákniny.

Podľa posledných štúdií brokolica chráni ľudský organizmus proti voľným radikálom, toxínom a rakovinotvorným látkam.

Látky obsiahnuté v brokolici dokážu „opraviť“ DNA v bunkách, čím zabraňujú rakovinovému bujneniu. Brokolica má mimoriadne pozitívny vplyv na zníženie rizika zhubnej rakoviny prostaty. Pre zachovanie cenných látok je lepšie brokolicu tepelne spracovať v pare než varením. Jesť sa dá aj surová.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button