Záhrada

Ako pestovať Aloe vera?

pestovanie Aloe veraAk ste sa rozhodli pestovať Aloe vera, mali by ste vedieť, že ide o rastlinu, ktorá pochádza z ostrova v Indickom oceáne. Aloe vera je rastlina pochádzajúca z rodu Aloe, ktorý tvorí viac ako 350 druhov rastlín. Aloe vera je nielen zaujímavá a dekoratívne izbová rastlina, ale je tiež známa pre svoje blahodárne účinky pri liečbe odrenín a popálenín. Viac informácií o tejto pozoruhodnej rastline obsahujú nasledujúce riadky. Poďme si teda prejsť niektoré jej vlastnosti a samozrejme aj to, ako Aloe vera pestovať.

Čo treba vedieť, ak chcete pestovať Aloe vera?

Aloe vera, ako jedna zo superpotravín, je trvalka a táto rastlina dosahuje výšku cca 30 cm. Aloe vera svojím vzhľadom pripomína kaktus. Rastlinu tvoria listy, ktoré sa smerom k okrajom postupne zužujú do špičky. Listy Aloe vera sú poskladané tak, že tvoria tvar hviezdice. Majú svetlo zelenú až bezfarebné, na ich koncoch sa nachádza špicaté zúbky.

Kvety Aloe vera môžu mať bielu, krémovú alebo červenú farbu. Ide o skutočne rôznorodú rastlinu v rôznych tvaroch, veľkostiach a hlavne farbách.

ako pestovať Aloe veraAloe vera je rastlina, ktorá nie je príliš náročná na pestovanie a starostlivosť s ňou spojenú. Má rada slnečné lúče, preto ju umiestnite na svetlé miesto. Orientácia okien na južnej strane je tá najvhodnejšia.

Snažte sa o dodržiavanie tohto tipu, pretože ak chcete pestovať Aloe vera, budete potrebovať naozaj veľké množstvo svetla.

Cez leto však rastlinu nenechávajte na priamom slnku, popoludní, kedy je slnečné žiarenie najintenzívnejšie, umiestnite rastlinu na tienistejšie miesto.

Ako správne pestovať Aloe vera?

Odporúčame pre pestovanie použiť dobre priepustný substrát. Najvyššie umiestnenú pôdu piesčitého charakteru. Cez leto môžete rastlinu Aloe vera umiestniť von na terasu, balkón alebo záhradu. Rastlina má rada čerstvý vzduch a vyššie teploty jej nevadia. Preto sa nemusíte hneď báť, že by vám vaša rastlinka vyschla pri vyšších teplotách.

pestovať Aloe veraCez zimu môžete rastlinu nechať aj v chladnejších interiéroch.

V zimnom období je pre Aloe vera vhodná teplota okolo 10 – 12°C. Teplota nesmie byť nižšia ako 5°C, v chladnejších teplotách vám rastlina uhynie.

Na to si dajte hlavne pozor, nechcete predsa aby vám vaša rastlina zamrzla.

Správne polievanie aloe vera

V zimnom období zalievajte rastlinu primerane, cca dvakrát týždenne, pôdu nechajte dostatočne preschnúť, aby nedošlo k hnitiu koreňov.

Cez letné mesiace zalievajte rastlinu častejšie, najmä, ak je umiestnená na slnku. Aloe vera prospieva skôr sucho než vlhké prostredie.

Hnojenie

ako na Aloe veraAk si chcete pestovať Aloe vera doma, odporúčame ju hnojiť minerálnymi hnojivami.

V zimnom období rastlinu neprihnojujte.

V letnom období obohaťte zálievku o minerálne hnojivo v intervale raz za dva až tri týždne. Aloe vera môžete množiť pomocou semien alebo odrezkami.

Množenie

Najvhodnejším obdobím na množenie rastliny odrezkami sú letné mesiace. Rastline odrežte ružice listov alebo ich výhony. Nechajte ich dva dni preschnúť a potom ich zasaďte. Pre odrezávanie je vhodné použiť rastlinu, ktorá je stará aspoň dva roky.

Množenie Aloe vera pomocou semien je najvhodnejšie vykonávať v jarných mesiacoch, kedy sa teplota pohybuje okolo 21°C. Pre zasadenie semien opäť použite dobre priepustný substrát piesčitého charakteru.

Liečivé účinky Aloe Vera

Ako bolo spomenuté v úvode, Aloe vera má blahodarné účinky pri liečbe odrenín a popálenín. Konkrétne sa jedná o šťavu, ktorú možno vyžmýkať z ich listov. Táto šťava sa používa na liečbu nielen odrenín a popálenín, ale tiež pre liečbu kožných ochorení, ekzémov a akné. Už len toto sú isté dôvody prečo sa oplatí pestovať Aloe vera.

Kozmetický priemysel využíva šťavu z Aloe vera pre výrobu kozmetických prípravkov slúžiacich na ošetrenie pokožky. Stále viac dochádza k expanzii produktov vyrobených z Aloe vera do zdravotníctva. Jej blahodarné účinky sú preukázateľné. Skúste si doma vypestovať Aloe vera a nechajte sa inšpirovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button