Záhrada

Ako pestovať valeriánu lekársku?

Ako pestovať valeriánu lekárskuValeriána lekárska má priaznivé účinky pri nervových chorobách, používa sa najmä pri úzkostných stavoch, nervovom vyčerpaní a nespavosti. Vlareriána obsahuje terpenické látky, tie majú sedatívne účinky. Kvapky z valeriány lekárskej znižujú pocit nervozity a dokonca pomáhajú tým, ktorí chcú prestať fajčiť. Pestovať valeriánu lekársku je možne aj v kvetináči.

Návod ako správne pestovať valeriánu lekársku

Valeriána lekárska vyžaduje vlhké stanovište v polotieni. Môžeme ju pestovať aj v kvetináčoch na okne alebo na balkóne. Darí sa jej v ľahkej a humóznej pôde s dostatkom vápnika.

Sadenie

Veleriána lekárskaSemená valeriány lekárskej vysievame na jeseň alebo koncom leta, vyklíčia za 3-4 týždne.

Osivo valeriány lekárskej vysievame do vzdialenosti 60 cm, sadíme ideálne na ploche 0,6-0,4 x 0,3-0,25 m.

Valeriánu lekársku pestujeme na jednom stanovišti dva roky.

Zber valeriány lekárskej

Koreň valeriány lekárskejÚžitkovou časťou rastliny je podzemok s koreňom, ktorý sa zbiera v októbri. Odnože s koreňmi sa očistia od hliny, krátko poumývajú v chladnej vode a rýchlo sušia.

Teplota pri sušení by nemala presiahnuť 40 ° C. Bylinky skladujeme v dobre uzavretých nádobách oddelene od ostatných bylín.

Tipy

Výluh zo sušeného podzemku má upokojujúci účinok, pôsobí proti nespavosti, bolestiam hlavy a nadúvanie.

Príprava tinktúry z valeriány lekárskej: tinktúra sa pripravuje maceráciou koreňa, vezmeme 1 diel koreňa a 6 dielov 60% liehu. Macerujeme 7 dní pri izbovej teplote.

Ďalšie návody na pestovanie:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button