Záhrada

Ako pestovať kivi?

Ako pestovať kiviPestovať kivi je možné aj v našich podmienkach, podľa odrody na záhrade alebo ako izbovú rastlinu. Pestovanie je ideálne pri altánku, pri letnom posedení stačí natiahnuť ruku a čerstvé a šťavnaté kiwi si odtrhnúť. Pestovanie je obvykle bezproblémové a jednoduchšie ako by sa mohlo zdať, stačí si pamätať niekoľko týchto zásad.

Postup ako správne pestovať kivi

Vhodné stanovište pre kivi

Na pestovanie kivi vyberte také miesto na záhrade, aby sa rastlina vynímala. Ideálnym miestom je pri altánku alebo plote. Darí sa mu na slnečnom stanovišti až polotieni. Má rado dobre priepustnú pôdu.

Ideálna pôda pre pestovanie má pH 5,5 až 6,0. Pestujeme v hlbokej, dobre odvodnenej pôde. Je totiž citlivé na stojaté vody, ak sú jeho koreňové systémy vo vode dlhšie ako 3 dni, vážne sa pokazí.

Odrody 

Pestovanie kiviKivi, ktoré kupujeme v obchodoch, je plodom aktinídie lahodnej (Actinidia deliciosa).

Pôvodne pochádza z Číny a k nám sa dováža väčšinou z Talianska.

Odroda vhodná na pestovanie v našich klimatických podmienkach, je minikiwi čiže trpaslíčie kivi.

Minikiwi je vysoko odolné, môžeme ho pestovať po celý rok vonku a aj ako izbovú rastlinu.

Výhodou minikiwi je samosprašnost, takže nepotrebujete samčie a samičie rastliny.

Predpestovanie kivi

Semená kivi môžeme sadiť po celý rok. Semená použijeme pre predpestovanie rastlín, vonku vysadíme už sadenice.

Semená položíme na substrát, jemne zatlačíme, aby sa nám nevyplavili. Klíčia štyri až šesť týždňov pri teplote 18 – 22 ° C.

Vysádzanie

Sadenice sadíme zhruba 2 až 4 metre od seba. Jarnú výsadbu uskutočňujeme po ľadových mužoch. Vyžaduje oporu, pergola je preto najvhodnejšia. Zároveň ju obrastie a ozdobí. Zapichneme oporu.

KiviAkonáhle vyrastie do výšky okolo 1 metra, je potrebné ho zaštiepovať. Zaštiepovaním podporíme rast postranných vetiev, z ktorých sa neskôr vyvinú plodonosné vetvičky.

Postranné výhony zaštiepujeme za piatym listom, ostatné výhony zaštiepujeme za siedmym listom.

Ak chcete pestovať kivi tak ho musíte aj správne tvarovať. Kivi tvarujeme, aby sa nám bujne rozrástlo, zvyčajne 3x ročne.

Dbáme na vhodnú zálievku najmä v lete, pretože korene sú uložené plytko pod povrchom.

Množenie kivi

Rozmnožujeme semenami alebo odrezkami. Zakorenené odrezky môžeme vysádzať od jari do jesene.

Použitie

Kivi pestujeme pre šťavnaté plody. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, postačí konzumovať 1 plod denne, aby ste prijali odporúčanú dennú dávku vit. C. Podporuje látkovú výmenu, spevňuje cievy a žily, posilňuje imunitný systém a zlepšuje videnie.

Uvoľňuje stres, zvyšuje schopnosť sústrediť sa a podporuje tvorbu hormónov pre dobrú náladu. Ďalej prispieva k zdravej funkcii srdca a svalov, k rastu kostí, pomáha pri krvácaní z ďasien, parodontóze. V kuchyni ho môžeme zužitkovať do kompótov, dezertov, pripraviť z nich džúsy a koktaily.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button