Záhrada

Ako správne pripraviť záhradu na jar?

návod ako dôkladne pripraviť záhradu na jarFebruár a marec sú mesiace, ktoré pre záhradkárov predstavujú vhodnú chvíľu, kedy pripraviť záhradu na jar. Čo všetko môžete pred príchodom jari urobiť, vám poradia nasledujúce riadky.

Kultivácia, skvalitňovanie a prevzdušňovanie pôdy na jar

kompostHneď, len čo pôda rozmrzne, je dobré, aby ste sa vrhli na jej prekyprenie. Tento proces sa odborne nazýva kultivácia pôdy.

Pripraviť záhradu na jar môžete tak, že pôdu prekypríte najlepšie pomocou špeciálnych strojov „rotovátorov“ a zmiešate ju s kompostom.

Tak do pôdy dostanete všetky potrebné živiny, ktoré sú nevyhnutné pre následný výsev rastlín.

Rez ovocných stromov

Ak máte na svojej záhrade ovocné stromy a kríky a, tak v období od decembra až po koniec marca, by ste mali stromy a kríky prestrihať – odborne nazývame presvetľovací rez ovocných stromov. Vhodnými adeptmi na prestrihanie konárov sú iba jadroviny a bobuľoviny.

Prestrihaním vetiev tak môžete stromy pripraviť na jar  a dodáte im novú vitalitu. Samotné rezy, kedy odstraňujete staré konáre, vykonávajte až na jar. V tomto období by ste mohli stromom alebo krom skôr uškodiť. V jarnom období je viac viditeľné a lepšie rozpoznateľné, ktoré vetvy je vhodné dať preč.

Postrek ovocných stromov na jar

Ak vás trápia škodcovia a choroby typu chrastavitosť ovocných stromov alebo ploštice a vošky, začnite už vo februári pripraviť záhradu s chemickým postrekom ovocných stromov proti uvedeným chorobám a škodcom. Týmto predídete, že choroby a škodcovia opäť zasiahnu.

Ošetrenie stromov

zastríhávanie stromčekovPred nástupom jari je dôležité, aby ste ošetrili rany na stromoch spôsobené zimnými mrazmi.

Väčšie rany ošetrite stromovým balzamom, latexom alebo štepárskym voskom.

V mesiaci marec plytko okopajte pôdu pod stromami a nasteľte na ňu vhodnú organickú hmotu, ktorá zabráni odparovaniu vody z pôdy.

Zasiatie rýchlo rastúcich trvaliek

V období mesiaca február už môžete zasiať rýchlo rastúce trvalky, aby vám vykvitli ešte v ten istý rok.

To isté platí u záhonových rastlín, ktoré sa vyznačujú dlhou dobou klíčenia napr. šalvia, begónie, netýkavka, aksamietnica pod.

Trávnik na jar

tráva a príprava zahrady po zimeVo februári, pokiaľ nie je pôda zamrznutá, je čas pre kyprenie pôdy a pre postupné a pozvoľné vápnenie trávnika. Neutralizuje tak pôdu a zabráni rastu machu v trávniku.

Ak chcete zasadiť nový trávnik, je február najvhodnejšou dobou pre začatie prípravných prác pre jeho výsadbu.

Sklenené, fóliové kryty

Na záhony umiestnite sklenené alebo fóliové kryty, ktoré pomáhajú rýchlejšiemu prehriatiu pôdy. Prehriata pôda je nevyhnutnou podmienkou pre vysádzanie rannej zeleniny a letničiek.

Kompost

Február je vhodnou dobou na prípravu kompostov a ďalších organických substrátov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button