Ako a prečo pestovať rakytník?
Kto raz ochutná a privonia k oranžovým až červeným plodom tejto zázračnej rastliny, okamžite si ju zamiluje. Vôňa a chuť je nezameniteľná, jedinečná a skrýva v sebe neuveriteľné množstvo liečebných účinkov. Ako a prečo pestovať rakytník?
Rakytník sa používal už v indickej, tibetskej a neskôr aj v čínskej medicíne, dokonca aj v starom Grécku a Ríme mal svoje miesto. Miesto pôvodu však nie je známe. Oblasť rozšírenia rakytníka je obrovská a zahŕňa veľkú časť Európy a Ázie.
Obyvatelia Sibíru rakytník využívali už v dávnej minulosti a to nielen pre plody, ale pre obsah cenných látok v celej rastline. Preto sa niekedy môžete stretnúť s tým, že sa o rakytníku hovorí ako o ,, sibírskom zázraku „.
Dnes je u nás rakytník málo rozšírený, hlavne kvôli problematickej zbere plodov. Pestujú ho tak väčšinou malopestovatelia, ktorí si niekoľko kríkov ľahko zozbierajú.
Prečo mať na záhrade rakytník?
Ako už bolo povedané, z rakytníka možno použiť všetky jeho časti, tj. koreň, kôru, listy, kvety, plody, semená aj drevo.
Plody a semená patria medzi najcennejšie produkty tejto rastliny. Škála ich účinných a zdraviu prospešných látok je veľmi široká a tým aj medzi ďalšími rastlinami úplne výnimočná!
Aké má teda rakytník liečebné účinky a kedy ho používať?
Plody a dužina rakytníka pomáhajú:
- Pri nachladnutí, bolestiach hlavy, chrípkach aj angínach, pri zápale močových ciest i pohlavného ústrojenstva
- Počas stresu, pracovnej či športovej záťaži
- Pri nedostatku vitamínov a minerálov
- Rakytník má baktericídny účinok voči stafylokokom, salmonelóze, baktériám brušného týfusu.
- Stimuluje zažívanie, zlepšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a žlče, zvyšuje rezistenciu voči infekcii
- Vylepšuje kvalitu hemoglobínu, zvyšuje počet erytrocytov
- Pri infekčnej hepatitíde zmenšuje intenzitu vážneho poškodenia v pečeňových bunkách
- Zlepšuje dlhodobú výkonnosť, koncentráciu myslenia
Olej z rakytníka sa používa:
- Pri zápaloch pažeráka, žalúdočných i dvanástnikových vredov
- Zvyšuje odolnosť organizmu
- Hojí popáleniny a preležaniny, omrzliny, kŕčové žily
- Používa sa na dvadsať druhov kožných chorôb, pri zápaloch horných ciest dýchacích
- Pomáha pri zápaloch očí, pri rakovine zažívacej sústavy, pretože regeneruje tkanivá a sliznice tráviaceho traktu
Už viete, prečo pestovať rakytník? Dôvodov k tomu je hneď niekoľko! Vypestujte si teda doma svoj vlastný krík zdravia!
Ako pestovať rakytník?
Pri pestovaní rakytníka je nutné myslieť na to, že rastlina je dvojdomá, potrebuje teda samčie aj samičie rastliny na to, aby došlo k utvoreniu plodov.
Ale aj cez všetky zložité rady záhradkárov, rakytník môže pestovať úplný laik, rastlina býva odolná a nenáročná, niekto o nej tvrdí, že je to burina. A tak ak pod vaším vedením zatiaľ žiadna rastlina neprežila, verte, že rakytník to dokáže.
Vyberte rakytníku dobré miesto!
Rakytník možno pestovať prakticky všade, okrem vysokohorských oblastí. Znáša dobre veľmi nízke teploty, až extrémne mrazy. V lete naopak zvláda teploty vysoké, ak je rastlina dostatočne zavlažená.
Vyberte také miesto, kde je pôda dostatočne priepustná, vlhká, skôr ľahšieho charakteru. Na ťažkých, hlinitoílovitých či naopak piesočnatých pôdach zle rastie. Neznáša pôdy príliš zasolené.
Nároky na svetlo a vlahu sú vysoké. Nájdite také stanovište, kde nebude nič prekážať a rastline tieniť, tá totiž vplyvom zlého svetla chradne a zle kvitne.
Vody musí mať pomerne dosť, pri jej nedostatku, opadávajú listy alebo dokonca plody.
Ako vysadiť rakytník?
Keď nájdeme vhodné stanovište, môžeme sa pustiť do výsadby. Pozemok zrýľujeme asi 30-35cm do hĺbky, môžeme do pôdy pridať maštaľný hnoj, alebo kompost a minerálne hnojivá.
Ako sadenice sa používajú spravidla dvojročné rastlinky. Samčiu rastlinu vysádzame vždy na okraj pozemku, na náveternej strane, aby došlo ku kvalitnému opeleniu celej samičej rastliny. Na 2 – 4 samičie rastliny, vysádzame jednu rastlinku samčiu.
Urobte jamu o priemere 40 – 50cm, hlbokú 35-40 cm a rastlinu zasaďte, ako ste bežne zvyknutí. Rastliny vysádzajte v spone 2,5 m x 3m, ale aj 3 x 4 m.
A ak sa tešíte, že už v lete ochutnáte tento oranžový zázrak, budete si musieť nechať zájsť chuť! Väčšinou sa s prvými plodmi stretnete po štyroch, až šiestich rokoch.
Čakať sa ale rozhodne oplatí!