Záhrada

Ako predpestovať petúnie?

predpestovanie petuniiAko predpestovať petúnie krok za krokom? Túžite po kvetináčoch obalených žiarivými kvetmi a nechcete míňať na trhovisku za drahé sadenice? Tak to máte najvyšší čas, aby ste si vypestovali od semienka svoje vlastné rastlinky. Petúnie sú rastlinky veľmi vďačné a ľahko pestovateľná už od semenáčikov.

Presný postup ako predpestovať petúnie:

Sadenie petúnií

petuniePetúnie vysievajte do parou upravenej alebo inak vydezinfikovanej pôdy. Semienka len zľahka vtlačte do substrátu, nezasypávajte! Roste jemným rozprašovačom – aj najmenší prúd vody by drobné semienka zaniesol zeminou.

Kvetináč umiestnite na svetlé miesto a prikryte priehľadnou plastovou miskou s niekoľkými otvormi.

Každý deň skontrolujte, či nie je zemina príliš vyschnutá. V takomto mini skleníku vyklíčia malé rastlinky petúnie asi po týždni.

Osvetlenie

V tejto chvíli je nutné umiestniť malé petúnie pod žiarivku alebo aspoň na okenný parapet.

Z mladých semenáčikov, ktoré sa príliš vyťahujú za slnkom, nikdy nebudú zdravé a plne kvitnúce petúnie. Skleník s rastlinkami každý deň na niekoľko minút odklopte a prevetrajte, inak by mohlo dôjsť k rozvinutiu nebezpečných plesní.

Presádzanie

ako predpestovat petuniePrepisovanie semenáčikov vykonávajte hneď ako sa na nich objavia prvé pravé lístky.

Dva úplne prvé lístky sa nazývajú maternice a majú iný tvar, než listy dospelej rastliny.

Hneď ako sa objavia ďalšie dva listy (tentoraz už obvyklého vzhľadu) rastlinku opatrne vytiahnite pinzetou, skráťte korienky na jednu tretinu pôvodnej dĺžky (stimulujete tým tvorbu nových koreňov) a rastlinu zasaďte do preosiatej zeminy pre balkónové rastliny.

Jednotlivé sadeničky umiestňujte aspoň 2 cm od seba. Rastlinky opäť zakryte vrchnákom a pokračujte v opatrnom rosení.

Asi po týždni budú už korienky rastlín dostatočne dlhé a mohutné, takže rosenie už môžete vymeniť za striedme zalievanie „odspodu“, tzn. do misky.

Ochrana petúnií

V tejto fáze je nutné dať pozor na prehriatie skleníka vplyvom silných slnečných lúčov.

Ak je to potrebné, prehodíme cez neho jemnú záclonku. Ďalšie presádzanie petúnií prichádza vo chvíli, keď sa sadenice začnú navzájom dotýkať listami.

Každú sadenicu petúnie opatrne presadíme do stredne veľkého kvetináča (8-10 cm) a ďalej opatrne zalievame. Po 14 dňoch začneme aj s opatrným prihnojovaním – najskôr ½ odporúčanej dávky a postupne koncentráciu pridávame až do hodnoty uvedenej na obale.

Čo s vyrastenými petúniami

Vyrastené petúnie presádzame do vonkajších truhlíkov najskôr na konci mája. Pokračujeme vo výdatnom hnojení a závlahe.

Ak budeme včas odstraňovať odkvitnuté kvety, vydržia petúnie nádherne kvitnúť až do neskorej jesene.

Tipy ako predpestovať petúnie

Ak ste pestovali tieto kvety už v minulom roku, pozrite sa pod balkón, či tu nenájdete malé semenáčiky. Semienka petúnií dobre klíčia aj vo vonkajších podmienkach.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button