Záhrada

Ako a čo urobiť v júli na záhrade?

čo robiť v júli na záhradeJúl je najteplejším mesiacom v roku, a tak sa práca na záhrade bude točiť väčšinou okolo zálievky. Ale sú aj ďalšie práce na ktoré v júli nesmieme zabudnúť.

 

Čo je potrebné pri práci na záhrade v júli:

  • záhradnícke nožnice
  • kanva s vodou

Posledné prihnojovanie

Počas júla naposledy prihnojíme ruže, aby ich výhony do jesene dobre dozreli.

Pri hnojení nepoužívajte dusíkaté hnojivá, ale hnojivá s vysokým obsahom draslíka. Najvhodnejšia doba hnojenia je pred dažďom, aby hnojivá dobre vsiakli do pôdy a dostali sa až ku koreňom.

Starostlivosť o trvalky

ako sa starať o trvalku v kvetináčiU trvaliek po odkvitnutí odstraňujeme semenníky. Uschnuté kvetenstvo nielen že nepôsobí esteticky, ale tiež rastlinu zbytočne vysiľuje.

Keď rastlinám semenníky odstránime, môžeme sa navyše u niektorých druhov rastlín dočkať druhého vykvitnutia – môžu takzvane remontovať.

Zbieranie úrody

Pri zbere bazalky si vždy necháme niekoľko rastlín do zásoby. Nepozbierate teda celú úrodu zároveň.

Letné odrody jabĺk už dozrievajú. Necháme ich však na strome až do konzumácie, lebo odtrhnuté čoskoro stratia sviežosť a chuť.

Vysádzanie rastlín na záhrade v júli

Ďalej vykonávame sadbu jahodníkov. Tie by sa mali čo najskôr dostať do pôdy. Ak však už na rastlinách vidíme, že sú zvädnuté, namočíme im korene a ponecháme ich v chlade, kým vodu natiahnu.

Ak je júl chladnejší a vlhkejší, vadí to mnohým suchomilným cibuľovinám natoľko, že môžu ľahko vyhniť. Preto ich radšej vyberieme zo zeme. Cibuľoviny vyrýľujeme, necháme oschnúť a potom ich uskladníme.

Kompost

ako si správne založiť kompostPrekopeme kompost, zalejeme ho a prikryjeme čiernou fóliou.

Podoprieme vetvy ovocných stromov, aby sa pod ťarchou dozrievajúceho ovocia nezlomili.

Dvojročné rastliny, ktoré sme vysiali v júni a v máji, presádzame.

Uvoľnené záhony, z ktorých sme zozbierali zeleninu, plytko okopeme, zbavíme zvyškov zeleniny a prípadných burín a pohrabeme. Tak sú pripravené pre prípadnú ďalšiu výsadby zeleniny.

Výsev pre jesenný zber

Koncom júla začíname s výsevom špenátu pre jesenný zber. Vysievame do hĺbky max. 2 cm. Vzdialenosť medzi riadkami by mala byť okolo 20tich cm.

strihanie stromčekov na záhrade v letePri júlovom výseve počítajte so zberom v septembri, alebo až v októbri.

Rez stromčekov v júli

Vykonávame letný rez ovocných stromčekov. Taktiež zrežeme a staré výhony u ríbezlí, z nových výhonov ponecháme iba 4.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button