Ako pestovať čakanku?
Čakanka listová je dvojročná zelenina v čeľade hviezdicovité, ktorá vytvára v prvom roku repovitý koreň a listovú ružicu. Pestovať čakanku sa oplatí hlavne pre tzv. čakankové puky, ktoré sa hojne predávajú, ale dajú sa tiež vypestovať v domácich podmienkach. Ide o výbornú prísadu do zeleninových šalátov, ale puky sa môžu aj tepelne upravovať ako ostatná zelenina. Čakanka je bohatá na vitamíny a minerály, najmä na kyselinu listovú, vitamíny A a K a vlákninu. Teraz sa spoločne naučíme ako pestovať čakanku.
Čo je na potrebné ak chcete pestovať čakanku:
- semená čakanky
- kolík na sadenie
- vidly
- kanva na polievanie
- vedro alebo veľký kvetináč
- čierna fólia
- voda
Úrodná pôda
Ak chcete pestovať čakanku, potrebujete úrodnú pôdu. Keď takú nemáme, vyrobíme si prihnojením dostatkom organického materiálu.
Semená sa vysievajú od druhej polovice jari až do polovice leta riedko do drážky, ktorá je hlboká asi 5 mm a od seba sú 45 cm.
Sadenie
Až keď možno sadeničky uchopiť do prstov, zasadíme ich na vzdialenosť 10 až 15 cm.
Stále pravidelne okopávame a za suchého počasia riadne zalievame.
Na jeseň…
Na konci jesene alebo až začiatkom zimy odrežeme listy čakaniek asi 2-3 cm od koreňa a korene opatrne vyrýľujeme vidlami. Mali by byť asi 30 cm dlhé a v hornej časti asi 5 cm široké, tvar by mal pripomínať petržlen.
Po zbere necháme korene niekoľko dní na záhone prikryté proti mrazu. Odstránime postranné výhonky a necháme len hlavnú korunku vňate orezanú na výšku asi 3 cm.
Uskladnenie čakanky
Korene čakaniek vytriedime tak, že tenšie ako 3 cm odstránime, a uložíme ich do chladnej, ale bez mrazu neosvetlenej miestnosti alebo do plytkej brázdy pod vrstvu zeminy, ktorú si označíme, aby sme ich neskôr nehľadali. Možno ich dobre skladovať aj v polyetylénových vreciach, ale opäť v tme.
Urýchlenie rastu
Aby vyrástli čakankové puky, musí sa čakanka urýchliť. Korene určené na urýchlenie zospodu od špičky skrátime na 20 cm, resp. na rovnakú dĺžku.
Vedro naplníme asi do dvoch tretín vodou, korene do neho zvisle tesne vedľa seba postavíme. Cez držadlo pripevníme čiernu nepriesvitnú fóliu. Vodu stále dolievame, ale nemala by byť nikdy nad korene.
Namiesto vedra možno použiť aj väčšie kvetináče s hlinou, ktoré sa tiež zatemnia, ale musíme ich zalievať.
O pár týždňov neskor…
Optimálna teplota je 18 stupňov Celzia, zbiera sa tak za 3 až 4 týždne. Vyvinuté čakankové puky dlhé asi 15 cm vyberieme a odrežeme aj s pätkou koreňa, aby sa nerozpadli. Zvyšný koreň skompostujte.
Varovanie
Urýchlite toľko čakankových pukov, koľko spotrebujete, teda postupne. Na svetle puky časom horknú, preto ich skladujte v úplnej tme.
Tak čo, stále si chcete doma pestovať čakanku?