„Ty si moja, levanduľová … „Znie v jednej známej piesni. Táto fialová bylina nás očarí nielen svojou úžasnou arómou, ale predovšetkým svojou nevšednou krásou a širokým využitím ako v lekárstve, kozmetike, tak aj v domácnosti. Takejto voňavej relaxačnej kúpeli, či voňavej bielizni v bielizníku sa vyrovná máločo. Vidieť modrofialové koberce priamo vo francúzskej Provencii sa asi každému nepošťastí. Aspoň malý kúsok Francúzska môže mať ale doma každý z nás. Stačí zájsť do najbližšieho obchodu, zasiať semená a francúzsky sen môže začať. Ako pestovať levanduľu?
Ako pestovať levanduľu doma?
Pestovať levanduľu môžeme zo zakúpených sadeníc alebo semien. Ak sa rozhodneme pre výsev, urobíme tak na jar, najlepšie vo februári a marci, do kvetináča alebo misky.
Ideálna teplota pre pestovanie je cca 20 ° C. Vyrastené sadenice pred vysadením otužujeme. Pre výsadbu vyberieme slnečné stanovište s priepustnou, neprehnojenou pôdou. V tomto prípade platí priama úmera – čím viac slnka, tým farebnejšie a aromatickejšie rastliny.
Veľmi dôležité je rastliny neprelievať. Mierna zálievka bohato stačí. V priebehu mája a júna sa sadenice levandule dávajú do sponu 45 x 60 cm. Pre čo najbohatšie kvetenstvo je dôležité rastliny zastrihávať. Prvýkrát na jar, druhýkrát po odkvitnutí, tzn. začiatkom augusta.
Hoci je rastlina považovaná za mrazuvzdornú, je nutné ju pri väčších mrazoch zazimovať. Napríklad pri -10 ° C je potrebné rastliny zakryť slamou alebo čečinou, prípadne nádobu, v ktorej levanduľa rastie, zahrabať do zeme.
Úroda a sušenie levandule
Zberá sa buď kvet, celá kvitnúca vňať alebo aj samostatne trhané listy. Ak plánujeme levanduľu usušiť, odstrihneme stonky skôr, než rastliny úplne vykvitnú, tzn. v období, keď sú kvety už fialové, ale ešte sa neotvorili. Oproti tomu listy levandule možno zberať takmer celý rok.
Najlepší spôsob sušenia je vo zväzkoch kvetmi dolu, ale možné je aj sušenie na stole. Levanduľu uchovávame v škatuliach. Sušený kvet skladujeme ideálne v sklenených fľašiach ako korenie či čaj.
Levanduľa a jej využitie
Ak zabudneme využitie v medicíne, môžeme túto voňavú bylinu využiť aj v domácnosti či už k účelom dekoračným, tak aj k priamej spotrebe v podobe čaju či korenia.
Pretože je levanduľa veľmi aromatická, dáva sa často v sušenej forme do vrecúšok, ktorá prevonia celý byt. Ak si levanduľu zavesíme do skrine, šatníkové mole už nemajú šancu.
Pri správnej starostlivosti sa budeme môcť radovať z tejto prekrásnej liečivky mnoho rokov.