Záhrada

Ako pestovať kukuricu?

Ako pestovať kukuricuKukurica je výborná varená, solená alebo pečená. Pestovať kukuricu môžeme aj na záhrade. Pestovanie kukurice vyžaduje hlinitopiesčitú pôdu s dostatkom vlahy a slnečné stanovište. Rozlišujeme päť typov kukurice, na veľkej záhrade pestujeme najmä sladké odrody. Kukuricu zberáme v mliečnej zrelosti a skladujeme v chlade a suchu. Ako správne pestovať kukuricu? Tu je praktický návod so základnými informáciami.

Návod ako správne pestovať kukuricu

Typy kukurice

Rozlišujeme 5 základných typov kukurice siatej.

Reventador (pop corn), Duro (flint) – podobná pop corn kukurici, ale má väčšie zrná a je vhodnejšia do vyšších polôh, Bland – kukurica vhodná na múku (príprava tortil), Dentado – najrozšírenejší typ, využívaná prevažne ako krmivo pre dobytok, a nakoniec sladká kukurica s veľkým množstvom rozpustných cukrov, zo všetkých typov kukurice najdrahšia.

Odrody kukurice

Pestovanie kukuriceOdrody kukurice sa líšia predovšetkým výškou rastlín, tvarom šúľkov, farbou zŕn, chuťou a účelom pestovania.

Sachar: Skorá odroda kukurice s dobrými chuťovými vlastnosťami, vhodná pre priamu konzuáciu a pre mrazenie.

ANDREA F1: Stredne neskorý hybrid vhodný na priamu konzuáciu, mraziarenské aj konzervárenské spracovanie. Zrno kukurice je svetložlté.

SUNDANCE F1: Veľmi skorá francúzska odroda, rastlina dosahuje výšku 170 cm. Zberá sa v mliečno voskovej zrelosti.

Adika F1: Skorý hybrid vhodný na priamu konzuáciu, mrazenie aj konzervovanie, vyniká zrnom s vysokým obsahom cukru. Rastlina je vysoká 180 – 200 cm.

ASTRID F1: Neskorý, výnosný hybrid cukrovej kukurice lahodnej chuti. Odroda je vhodná na priamu konzuáciu, konzerváciu a najmä mraziarenské využitie. Za priaznivých podmienok dorastá do výšky až 2,5 m.

JANTÁR F1: Úrodný, neskory hybrid vhodný do teplejších oblastí. Rastlina je vyššia, s jednou až dvoma odnožami. Zrno tejto odrody kukurice je oranžové.

Kecskeméti gyong SC F1: Úrodný, neskorý hybrid vhodný do teplejších oblastí. Odroda používaná na výrobu pukancov.

Pestovanie kukurice – siatie osiva

Predpokladom pre úspešné pestovanie kukurice je kvalitné osivo a vhodne zvolená odroda alebo hybrid. Semená kukurice sladkých druhov sú scvrknuté.

Semená kukurice vysievame od polovice apríla do konca mája. Môžeme predpestovať, častejší je ale priamy výsev. Osivo kukurice vysievame do prehriatej pôdy a na ploche 60 – 70 x 20 – 30 cm podľa kvality pôdy, skorosti a vzrastu rastlín do hĺbky 3 – 5 cm.

Vhodné stanovište pre kukuricu

KukuricaIdeálnym stanovišťom pre kukuricu je veľmi slnečné miesto. Kukuricu sadíme do hlinitopiesčitej priepustnej pôdy s dostatkom vlahy. Kukurica je náročná na vodu a živiny.

Ak chcete pestovať kukuricu tak pomerne dôležitý pre ňu je fosfor.

Hnojenie fosforom podporuje fázy vývoja, jeho nedostatok spôsobuje spomalenie rastu, zníženie počtu zŕn v palici a okrem iného nerovnomerné dozrievanie.

Úroda kukurice

Cukrovú kukuricu zberáme v mliečnej zrelosti, tzn. že se v polotvrdom stave. Pukancovú kukuricu do popcornu plne vyzretú.

Kukuricu zbierame vylamovaním plodov alebo celú rastlinu. Skladujeme v chlade a suchu.

Účinky kukurice a jej konzumácia

Kukuricu môžeme konzumovať varenú (vložíme do vriacej vody a varíme 5 – 10 min., posolíme) alebo pečenú z klasu, konzervovať ju, na výrobu kukuričnej múky.

Kukurica obsahuje sacharidy, ktoré sú ľahko stráviteľné a dobre sa vstrebávajú, upokojujú črevnú sliznicu, je vhodná pri kŕčoch spôsobených plynatosťou z nestrávených zvyškov, je výborná pri zápche. Spomaľuje trávenie, je vhodná, ak potrebujete zvýšiť hmotnosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button