Záhrada

Ako pestovať bataty?

bataty

Prečítajte si článok a návod ako pestovať bataty. Bataty sú vlastne obrie sladké zemiaky. Vzhľadom skutočne pripomínajú zemiaky, ale sú omnoho väčšie. Bataty pochádzajú z tropických oblastí Ameriky, kde dorastajú výhony tejto popínavej rastliny až do päťmetrovej dĺžky. Kvety sú sfarbené na bielo, ružovo až purpurovo a sú veľmi podobné ozdobným pupencom. Hľuzy týchto sladkých zemiakov vážia zvyčajne od pol kilogramu až do 5 kg a majú rôzne pretiahnuté tvary. Šupka bataty je biela, žltkastá, hnedá až fialová. Varené sladké zemiaky majú jemnú sladkastú chuť. Skutočnou lahôdkou sú pečené sladké zemiaky podávané s kyslou smotanou.

Návod ako správne pestovať bataty

Pestovať bataty v našich podmienkach nie je nič zložitého, pretože tieto rastliny majú veľkú prispôsobivosť v rôznych geografických oblastiach.

V každom prípade však vyžadujú slnečnú polohu stanovišťa a hlbokú hlinito piesčitú pôdu bohatú na organické látky. Dobre znášajú prísušky.

Lepšie sú predpestované bataty

ako pestovať bataty

Ak sa rozhodnete pre pestovanie sladkých zemiakov na svojej úžitkovej záhrade, kúpte si sadenice predpestované v kvetináčoch zo zakúpenej hľuzy s vegetačnými očkami.

Na záhradu ich môžete vysádzať až po skončení chladných májových dní, teda po „troch zmrznutých„.

Sadenie batatov

Sadenice sladkých zemiakov sa vsádzajú hlboko do dobre prehriatej pôdy a rovnako ako pri klasických zemiakoch sa vytvoria známe „hrobčeky“.

Bataty dobre znášajú aj sucho, avšak pre lepšie výsledky je v suchom období dobrá mierna závlaha. Keďže ide o popínavú rastlinu, oplatí sa jej vyväzovanie.

Zber

pestovanie batatyÚroda sladkých zemiakov prebieha až po zaschnutí stoniek, najčastejšie to býva v septembri či začiatkom októbra.

Dôležité je dávať pozor, aby sa hľuzy pri zbere nepoškodili.

Uskladnenie batatov

Ak máte k dispozícii suchú a chladnú pivnicu, ktorá je dobre vetraná, vydržia takto uskladnené hľuzy asi tri týždne.

Pre jarnú výsadbu sa hodia malé hľuzy, ktoré uložíme do debny s pieskom alebo rašelinou.

Tipy

Pustite sa do pestovania bataty aj vy. Je dokázané, že bataty sú veľmi výživné a majú o polovicu vyššiu nutričnú hodnotu ako zemiaky. Okrem škrobu obsahujú ešte vlákninu a vitamíny A, B a C.

Ďalšie návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button