Úvod / Záhrada / Ako ochrániť záhradku proti škodcom?

Ako ochrániť záhradku proti škodcom?

škodcovia v záhradkeRady a tipy ako ochrániť záhradku proti škodcom. Trápia vašu záhradu škodci, ako sú krtko, vtáky alebo lesná zver? Aj proti nim sa dá účinne záhrada chrániť. Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.


Čo je potrebné ak si chcete ochrániť záhradku proti škodcom

Záhradku proti škodcom akým je napríklad krtko ochránite sieťovinou / sieťovinou proti krtincom. Sieťovina proti krtincom predstavuje bezpečné a rýchle riešenie, ako zabrániť krtkovi páchať škody v záhrade. Sieť je mechanickou zábranou, ktorá veľmi účinne bráni krtkovi vyliezať na povrch vďaka vhodnej veľkosti ôk. Účinná je aj proti menším hlodavcom.

ako ochrániť záhradku proti škodcomSieťovina je dostatočne pevná, nedochádza k rozťahovaniu či zužovaniu ôk, pomáha tiež spevniť trávny koberec. Vďaka svojim kladným vlastnostiam ju možno použiť aj ako oplotenie výbehu hydiny, ochrane záhradných jazierok s rybami, na balkónoch a lodžiách, apod.

Výhody sieťoviny proti krtincom

Sieť proti krtincom je veľmi ekonomické riešenie, nemá vplyv na rast trávniku, nijako ho nepoškodzuje. Jej montáž je veľmi jednoduchá, hodí sa aj pod trávny koberec. Ak použijete sieťovinu, môžete si byť istí, že ide o trvalé riešenie. Sieťovina nijako nereaguje pri kontakte s chemikáliami a soľou, je pre rastliny priedušná, nevsakuje vodu, teda sa nemusíte báť úhynu trávnika.

Slimáky 

Proti týmto nepriateľom zaberá rastlinná bariéra z užitočných druhov, ako je napríklad šalvia, dúška, levanduľa, aksamietnice alebo mechanická bariéra z pilín, piesku, popola, ihličia či škrupiniek z vajec.

Nastražiť môžete aj pivné pasce alebo vyskúšať výluhový postrek z listov rajčiakov. Z biologickej ochrany sú účinné parazitické hlístice (Phasmarhabditis hermaphrodita).


Húsenice

Pred húsenicami hriadku ochráni napríklad borák lekársky. Porast strukovej zeleniny môžete taktiež prikryť sieťkou, čím zabránite dospelým motýľom klásť vajíčka. Účinný je aj výluh z aksamietnice, ktorý zaberá na húsenice rôznych druhov motýľov. Ďalšia možnosť je siahnuť po biologických prípravkoch, ako je napríklad Biobit.

Mravce

Ak sa ich neviete zbaviť, vyskúšajte pestovať mätu, majorán a šalviu, ktorých arómu zďaleka obchádzajú. Osvedčilo sa aj naliať šupky pomaranča rozmixované s vodou na ich obľúbené cestičky. Ďalšia možnosť sú lepové pásky na stromy alebo špeciálna krieda proti mravcom.

Vošky

Malé množstvo pozberajte a na zvyšok aplikujte pomocou rozprašovača domáci výluh z cesnaku, rebarbory alebo aloe.

Druhá možnosť je prilákať na ne hmyzie predátory a vtáky. Aromatické silice, ktoré vylučuje yzop, saturejka, šalvia či dúška, odpudzujú nielen vošky, ale i slimáky.

Ochrana proti vtáctvu

Všetci vieme, akú škodu môžu napáchať v záhrade škorce a ďalšie vtáky. V mestách sa na balkónoch a lodžiách často stretávame s holubmi.

Záhradku proti škodcom ako sú vtáky ochráni sieť proti vtáctvu, ktorá je vyrobená z ľahkého syntetického materiálu.

ochrana záhradky proti škodcomVybrať si môžete z menších aj väčších rozmerov, využijú ju teda ako drobní pestovatelia, tak veľké spoločnosti, ktoré chcú zabrániť škodám na úrodách ovocia a zeleniny. Môžete s ňou zakryť záhony, ale aj stromy, kríky čí sadbu vínnej révy. Nijako nepoškodzuje rastliny, naopak ich chráni pred náletom vtákov. Ochranná sieťovina je tiež skvelá ochrana proti ohryzeniu stromov a kríkov zverou.

Výhody ochrannej siete proti vtáctvu

Použitím ochrannej siete proti vtáctvu ochránite všetku svoju úrodu ovocia, zeleniny, viniča a ďalších plodín pred náletmi vtákov.

Sieť je ľahká, stromy a kríky sa pod ňou nelámu, zároveň je priedušná, teda nebráni rastlinám a drevinám v ďalšom raste. Výhodou je mnoho spôsobov využitia, UV ochrana, dlhá životnosť a nenáročnosť na montáž.

Ďalšie odporúčané články:


Ako ochrániť záhradku proti škodcom?
5 (99.23%) 26 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako urýchliť dozrievanie paradajok

Ako urýchliť dozrievanie paradajok?

V tomto článku vám poradíme ako urýchliť dozrievanie paradajok. Leto sa pomaly končí, noci sú už …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.