Úvod / Záhrada / Ako si navrhnúť záhradnú skalku?

Ako si navrhnúť záhradnú skalku?

ako navrhnúť záhradnú skalkuDobre navrhnutá a vytvorená skalka skrášľuje každú záhradu a je pýchou záhradníka alebo záhradníčky. Pri plánovaní skalky musíte vziať do úvahy priestor, ktorý máte na záhrade k dispozícii, ale aj prirodzené podmienky, ktoré vaše záhrada poskytuje. Rastliny, ktoré do skalky umiestnite, potom vyberte nielen podľa polohy vašej záhrady, ale aj podľa toho, ako a kedy vám budú rastliny kvitnúť – predovšetkým preto, aby vždy nejaké kvitli. Najzásadnejším rozhodnutím ale je, aký typ skalky plánujete. Existuje viac druhov skaliek, z ktorých si môžete vybrať. Ako si navrhnúť záhradnú skalku?

Plánovanie záhradnej skalky:


Sutinový záhon

záhradná skalka z veľkých kameňovJe to hlboký záhon voľných úlomkov skál rôznych veľkostí. Môže byť tiež vytvorený vo forme vyvýšeného záhona. Druhy rastlín, ktorým sa darí na sutinách, patria k tým najkrajším. Tvoria nízke koberce alebo vankúše kvetov. Sutinový záhon môžete vylepšiť ešte niekoľkými premyslene umiestnenými väčšími kameňmi, ktoré potom budú rastliny obklopovať alebo rásť cez ne.

Rašelinové záhony

rašelinový záhon ako skalkaNiektoré druhy skalných rastlín vyžadujú kyslú pôdu alebo lesné prostredie. Pre ne môžete vytvoriť špeciálny rašelinový záhon umiestnený v tieni. Môže byť časťou skalky alebo jednotlivým záhradným prvkom. Ideálne podmienky tvorí tienistá strana skalky. Umiestnenie pod strom vhodné nie je, pretože kvapkanie vody zo stromu môže spôsobiť zahnievanie rastlín.

Kyslé prostredie rašelinového záhonu vytvoríte ľahko pomocou machovej rašeliny alebo drvenej borky.

Vyvýšené záhony

Môžu byť atraktívnym deliacim prvkom veľkej záhrady alebo peknou náhradou veľkej skalky v menšej záhrade. Pre vyvýšenie môžete použiť tehly, kamene alebo ďalší materiál. Ich výhoda spočíva aj v tom, že ak si vytvoríte rovnakú veľkosť záhonu ako máte veľkosť pareniskového okna alebo poklopu, môžete pestovať aj rastliny náročnejšie na starostlivosť.

Múriky


Pri stavbe takého múrika je nutné nechať medzi kameňmi alebo tehlami medzery alebo pukliny, aby ste potom mali kam nasádzať rastliny. Najvhodnejšími rastlinami sú vankúšovité typy ako je Acantholimon glumaceum alebo skalkovité klinčeky. Niektorým rastlinám vyložene vyhovuje chladnejšie prostredie, ktoré múr poskytuje, to je prípad rastlín s názvom Lewisia alebo Ramond.

Korytá a misy

Korytá na kŕmenie alebo napájanie dobytka, staré drevené vozíky alebo kamenné misy sú tiež dobrým miestom pre pestovanie skalničiek. Korytá a misy môžu byť použité ako súčasť terasy alebo ako doplnok skalky. Pre vytvorenie kontrastu farieb a foriem počas roka pokojne pridajte k skalničkám aj miniatúrne kríky.

Alternatívne “nádoby”

Pre skalničky a alpínky je možné využiť mnoho rôznych alternatívnych nádob, napríklad starý spráchnivený kmeň stromu, ktorý zvnútra vysadíme rastlinami. Pôsobí to veľmi elegantne a prirodzene. Takto môžete využiť akékoľvek staré nádoby, ktoré už nepoužívate, ale aj okenné rámy a kvetináče.

Tipy:


Ak si chcete navrhnúť záhradnú skalku, tak aj výber rastlín závisí až od typu skalky, ktorú si vyberiete. Lepšie ale je sa poradiť s odborníkom, ktoré rastliny by vám poradil, alebo si vyhľadať v záhradkárskych knihách charakteristiky jednotlivých rastlín. Každá rastlina totiž potrebuje v skalke iné prostredie, umiestnenie a pod.

Ako si navrhnúť záhradnú skalku?
4.9 (98.95%) 19 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako vybrať záhradný traktor z bazáru?

Ako vybrať záhradný traktor v bazári?

Nakupovať akúkoľvek záhradnú techniku ​​v bazári vždy prináša určité riziká. Predovšetkým ide o predpoklad, že …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *