Záhrada

Ako pestovať kríčkové paradajky?

kričkove paradajkyZelenina by mala tvoriť základný stavebný kameň jedálnička každého z nás. Dnes už je tento sortiment dostupný na každom kroku ako v sezóne, tak aj mimo nej. O množstve vitamínov napríklad v paradajkách v zimnom období by sa síce dalo polemizovať, avšak dopriať si ich môžeme, lebo farebne i chuťovo doladia väčšinu jedál. V sezóne už je to však iná kapitola, zelenina má úplne inú chuť, vôňu i farbu, zasýti, osvieži, nadopuje nás vitamínmi. Bez postrekov z vlastnej záhradky chutí najlepšie. Ak nie sme vlastníkom záhrady, netreba vešať hlavu. Veď také paradajky si môžete pohodlne vypestovať aj na balkóne.

Ktorú odrodu kríčkových paradajok vybrať?

Kríčkové paradajky existujú v mnohých odrodách. Sú väčšinou menšieho vzrastu s drobnejšími plodmi a nemajú veľké nároky na priestor okolo seba.

Záleží len na nás, pre ktorú odrodu sa rozhodneme. Môžeme kombinovať aj viac druhov a vyskúšať, ktorému z nich sa bude dariť najviac.

Všeobecne platí, že kríčkové paradajky sú ideálne z dôvodu ľahkého pestovania a tiež veľkých výnosov ako v skleníkoch, na záhonoch, tak aj v nádobách na terasách a balkónoch. Preto tiež patrí k odrodám najobľúbenejším.

Výsev semien paradajok

Ak považujete sa za zdatných pestovateľov, môžete začať s výsevom semien. Výsev vykonávame podľa odrody paradajok od druhej polovice mesiaca marca, do polovice apríla.

Zvolíme sypkú zeminu, ideálny je výsevný substrát alebo kompost s prímesou perlitu alebo piesku.

Semená vysievame do výsevných misiek, debničiek alebo iných vhodných nádob do hĺbky cca 5mm. Nádoby potom umiestnime na slnečné stanovisko, najlepšie za okno.

Pozor musíme tiež dávať na teplotu, ktorá by nemala presiahnuť 20 ° C. Pri týchto podmienkach by sme mali prvé malé rastlinky uvidieť už 2-3 dni po výseve.

Presádzanie kríčkových paradajok

vysadzanie paradajokAkonáhle máme dostatočne silné rastliny, tzn. v období od konca apríla do druhej polovice mája, môžeme ich postupne presadiť do voľnej pôdy, ktorá má byť okolo 10 ° C.

Ak pestujete kríčkové paradajky na balkóne, presadíme rastliny do nádob s priemerom minimálne 25cm s kvalitnou zeminou.

Najlepšie je kompostovaná pôda doplnená hnojivom. Nádoby umiestnite na slnečné stanovisko na balkón.

Nevyhnutná opora

Či už paradajky pestujete na záhrade, v skleníku či na terase, je nutné rastliny priviazať k podpere, ktorej funkciu dobre plní špirála či akákoľvek tyčka, aby sa nám váhou plodov či vetrom nepolámali.

Po celú dobu pestovania udržiavame primeranú zálievku, hlavne dbáme na to, aby nám paradajky nezasychali.

Nákup sadeníc

Ak si v oblasti pestovania zase až toľko neveríme, stavte na istotu a zakúpte už predpestované sadenice.

Investovaná suma nebude príliš vysoká a pri priaznivých podmienkach sa nám investícia niekoľkonásobne vráti v podobe šťavnatých červených plodov plných vitamínov.

Ako zvýšiť úrodnosť paradajok

U niektorých odrôd kríčkových paradajok môžeme docieliť vyššie výnosy zaštipovaním bočných výhonkov.

Rastlina nemusí vyvíjať toľko energie a živín veľkému množstvu stonky, plody sú vďaka zaštipovania kvalitnejšie, väčšie, lepšie dozrievajú, dostane sa k nim viac slniečka. Prečítajte si aj článok ako sušiť paradajky.

Kríčkové paradajky a úroda

Paradajky zbierame od júna až do septembra podľa odrody a stupňa zrelosti. Nie všetky paradajky nám dozrejú do požadovanej farby.

U balkónových paradajok môžete skúsiť premiestniť nádoby do miestnosti na slnečné stanovisko, kde budú mať šancu aspoň niektoré z nich v teple dozrieť.

Ak sa jedná o paradajky vysadené na záhone, zbierame ich zelené. Vyberieme iba zdravé plody, ktoré necháme dozrieť v miestnosti.

Pokiaľ sa jedná o väčšie množstvo zelených plodov, najlepšie im bude v debnách v suchých priestoroch s minimálnou teplotou 20 ° C. Pri týchto podmienkach je veľká šanca, že nám ich väčšina dozreje do požadovanej farby aj chuti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button