Záhrada

Ako pestovať cuketu?

cuketaCuketa je dnes najpestovanejším typom tekvice. Mladé cukety sú výborné na varenie, pečenie, ale môžete ju použiť aj čerstvú do zeleninových šalátov. Popularita tejto zeleniny stále stúpa a to nielen preto, že je výborná na grile, ale obsahuje veľa dôležitých látok pre naše telo a pomáha vraj aj pri chudnutí.  Ako pestovať cuketu?

Nároky na pestovanie cukety

Pestovanie cukiet je veľmi jednoduché a zvládne ich aj začiatočník. Cukety dobre prosperujú na dobre hnojenej pôde, úspešne je možná pestovať ju napríklad aj na komposte.

Cukety majú bohato vyvinutú koreňovú sústavu a dobre znáša aj dlhšie obdobie sucha. Najrýchlejšie budú rásť a plodiť na výhrevnom, ale pritom chránenom stanovišti.

V našich podmienkach si cukiny vedú veľmi dobre, sú odolné a to najmä aj proti plesni uhorkovej.

Kedy je tá správna doba?

pestovanie cuketySemená cukety môžeme predpestovať, bez problémov ale vyrastú z priameho výsevu na záhon. S výsevom v žiadnom prípade neponáhľajte. Teplota pôdy pre výsev by sa mala pohybovať nad 10 stupňov Celzia. Pre výsev je ideálny máj. Dostatočnú úrodu ale získate aj z júnových výsevov.

Rastlina rastie rýchlo a 50 – 55 dní po výseve sa objavujú prvé kvety.

Ako vysievať cuketu?

Vysievame do hniezd po 2-3 semenách v spone 50 – 100 cm. Rastliny potrebujú dostatok priestoru, ale vďaka kríčkovitému rastu sa zmestia aj na menšiu záhradu.

Sadenice je možné vopred predpestovať za oknom, v skleníku či parenisku, kúpte im kvetináč dostatočne veľký a v správnu dobu vysaďte na miesto.

Opeľovanie cukiet!

ako pestovať cuketuNa cuketách rastú samičie aj samčie kvety. Kvety zvyčajne opeľuje hmyz. Dostatočné opelenie je podmienkou pre dobrý vývoj plodov.

Ak je chladno a daždivo a hmyzu moc nelieta, môžete opeľovať kvety ručne. Tak budete mať väčšiu istotu, že bude dobrá úroda.

Samičí kvet spoznáte tak, že má za kvetom napučaný zárodok plodu. Peľ zo samčích kvetov preneste na samčie jemným štetčekom, ak sú kvety tesne blízko vedľa seba, môžete otrieť samčie kvety o tie samičie.

Ako žať cukety?

U cukiet je dôležité pravidelne žať mladé plody. Rastlina vďaka tomu stále kvitne a tvorí nové. Najlepšie je zberať cukiny veľké asi 20 cm. Sú krehké a veľmi chutné aj surové.

Keď plody nebudú žať malé a necháte ich na rastline prerásť, ďalšie plodenie sa zastaví a vyrastú 2 -3 veľké plody. Ostatné tak zakrpatia a postupne zahnijú.

Pokiaľ ale tieto veľké plody v plnej vegetácii odstránite, v priebehu 12 -14 dní cuketa opäť obnoví svoju plodnosť!

Pokrm z kvetov cukety?

Vedeli ste, že kvety cukiet plnené ryžou sú vynikajúce ako chuťovky? Môžu sa pripravovať aj obaľované v cestíčku a vyprážané na oleji. Dajú sa plniť rôznymi náplňami a pridávať do šalátov. A ako si ich pripravíte vy?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button