Záhrada

Ako a čo urobiť vo februári na záhrade?

zahrada vo februari

Väčšina oddaných záhradníkov nezaháľa ani v zime. Ale aj tí, ktorí na záhrade pracujú iba v rámci svojho hobby, by sa mali na štart novej sezóny už začať pripravovať. Preto sú tu naše odporúčania a postupy, čo na našej záhrade v predjarí robiť. Ako a čo urobiť vo februári na záhrade?

Čo potrebujete na prácu vo februári na záhrade:

  • dusíkaté hnojivo
  • záhradnícke nožnice
  • skleník
  • misky
  • truhlíky

Skleníky

starostlivost o zahradu vo februaryDo vykurovaného skleníka sadíme raný šalát, kaleráb, karfiol, sadzačku cibule a šalátové uhorky.

Do nevykurovaného skleníka vysievame karotku a reďkovku. Záhony, na ktorých budeme pestovať zeleninu, 3 týždne pred výsadbou povápnime.

Starostlivosť v mrazoch

Starostlivo kontrolujeme stav nových výsadieb a v bezmrazom období zalievame. Ak sú rastliny nadvihnuté mrazom, opatrne ich zatlačíme a prišliapnete.

Ochrana vo februári pred zimným slnkom

U azaliek a rododendronov urobíme jednoduché tienenie, aby ich nepoškodilo prípadné ostré zimné slnko.

Podľa potreby chránime pred silnými lúčmi aj kmene vzácnych ihličnanov a predovšetkým mladé výsadby vždyzelených rastlín. Ak je dostatok snehu, postačí, ak ho k rastlinám prihrnieme.

Rezy drevín

V teplejších dňoch začneme s rezom okrasných drevín. Odstránime všetky nežiaduce, poškodené alebo namrznuté časti. Radikálne zrežeme letné kríky.

Omladzovací rez jarných drevín necháme radšej až na dobu po odkvitnutí. Likvidujeme zvyšky lístia. Podľa potreby upratujeme na záhrade.

Hnojenie rastlín vo februári

starostlivosť v mrazoch

V predjarnom období musíme prihnojiť ovocné stromčeky. Treba si ale uvedomiť, či sme tak neurobili už na jeseň. Prehnojenie by im nesvedčilo a navyše dvojnásobná dávka kompostu neznamená dvojnásobnú úrodu.

Kompost je výborné hnojivo, ale prebytok dusíka v ňom by mohol uškodiť zvlášť mladým stromčekom.

Kŕmenie vtáctva

Kŕmenie spevavého vtáctva na záhrade býva v predjarí už zbytočné. Pokračujeme v ňom iba vtedy, ak je pôda hlboko zmrznutá a pokrytá snehom. Hneď ako rozmrzne a sneh sa začne strácať, s prikrmovaním postupne prestaneme.

Pri stálom prístupe by vtáky tzv. zleniveli, ale hlavne by pod dojmom priaznivých podmienok začali veľmi skoro hniezdiť. Niektoré druhy, ako napríklad sýkorky, môžu svoje mláďatá kŕmiť, ale len živočíšnou stravou, ako sú húsenice a hmyz. Tie sa však objavia až v pokročilejšom a teplejšom jari. Mláďatá teda uhynú, aj keď je pre dospelých vtáky potravy dosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button