Záhrada

Ako pestovať patizón?

Ako pestovať patizónPatizón je druh tekvice nezameniteľného diskovitého tvaru, na okrajoch je charakteristicky zvlnený. Má bielu farbu. Obsahuje dôležité minerálne látky a vitamín C. Patizón má uplatnenie v gastronómii, obľúbený je patisonový šalát, patisonový guláš alebo vyprážaný patizón. Patizón má nízku hodnotu sodíka, a preto je vhodný napríklad pri liečbe srdcových a obličkových porúch, má močopudné účinky. Konzumácia patizónu sa odporúča aj pri redukčných diétach.

Aké sú vodmienky pre pestovanie patizónu

zber patizónuNa pestovanie patizónu sú vhodné stredne ťažké, hlinité pôdy s dostatkom pôdnej vlahy. Pred sadením patizónu pôdu vhodne upravíme hnojom alebo kompostom.

Patizóny sa pestujú priamo zo semienok alebo si vypestujeme sadenice. Tie si pripravíme koncom apríla.

Sadenice patizónu vysádzame na záhrade v druhej polovici mája.

Semená patizónu môžeme v máji vysievať priamo na stanovište, ideálne na plochu 120 x 60 – 70 cm po 2 – 3 semenách. Patizon neznáša mrazy a výdatne zalievame.

Úroda

patizónPatizón má krátke vegetačné obdobie, a preto ho môžeme zberať už v júli.

Môžeme ho žať podobne ako uhorky, pravidelným zberom zvyšujeme úrodnosť.

Zberáme ešte nezrelé plody, ktoré majú v priemere 10 cm, pri starších plodov tvrdne šupka.

Využitie patizónu

Najvhodnejšia je konzumácia patizónu v surovom stave, môžeme ho však spracovať dusením, vyprážaním, pečením alebo ho konzervovať.

Z patizónu môžeme pripraviť veľa pokrmov, napríklad patizonovú omáčku, patizonový guláš, patizonové placky a dokonca aj patizonovú bábovku alebo výbornú patizonovú polievku.

Ďalšie návody na pestovanie:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button