Záhrada

Ako pestovať rakytník?

ako pestovať rakytníkRakytník je ker, ktorý je známy prevažne pre svoje bobuľovité plody. Rakytník obsahuje vysoké množstvo vitamínu C a veľa antioxidantov, ktoré majú blahodárny vplyv na ľudský organizmus. Ker rakytníka u nás zdobia parky, a tiež miesta, kde sa iným rastlinám toľko nedarí. Rastlina je totiž odolná a naviac nenáročná na pestovanie. Obľuba pestovania rakytníka stúpa a čím ďalej, tým viac sa objavuje aj v bežných záhradách, kde si jeho pestovatelia cenia hlavne jeho nevšedné plody.

Čo potrebujete ak chcete pestovať rakytník:

  • rýľ
  • niekoľko krov rakytníka
  • vodu
  • hnojivo

rakytníkAk chcete, aby sa rakytníku u vás darilo, mali by ste v prvom rade vedieť, že rakytník je dvojdomá rastlina. Čo to pre vás znamená? Že na svojej záhrade musíte vysadiť minimálne tri kríky rakytníka (z toho jeden samčí ker a dva samičie kríky).

Sami pohlavie rakytníka spoznáte len ťažko, a preto kríky radšej kupujte v dobrom záhradníctve, kde vám s jeho výberom a kúpou poradia. Kupujte minimálne dvojročné sadenice rakytníka.

Samičie kry rakytníka vždy saďte z náveternej strany. Rakytník je síce veľmi odolný, ale ak z neho chcete niečo mať, saďte ho do krajiny bohatej na vápnik a do kyprej zeminy so živinami. Pri sadení rakytníka do pôdy zapracujte tiež aj hnoj. Kry od seba tipujte 3 metre.

Ak však rakytník sadíte na svahu, postačí vám medzera iba 2 metre. Kry rakytníka vysádzajte buď na jeseň, alebo na jar.

Pestovanie rakytníka zo semien

Ak sa vrhnete na pestovanie rakytníka zo semien, najprv z pripravovaného stanovišťa pre pestovanie rakytníka odstráňte burinu, pôdu okopte a semená rakytníka zasejte pri teplote nad 17 ° C.

pestovanie rakytníkaPri pestovaní rakytníka zo semien však nebudete vedieť, či vzíde samčia alebo samičia rastlina. K pestovaniu rakytníka potrebujete skleník, pretože na záhradu sa potom prenášajú až minimálne dvojročné rastliny.

Rakytníku doprajte stredne bohatú zálievku. V priebehu ďalších rokov kríkom dodávajte tiež fosfor a draslík.

U rakytníka je tiež nutné počítať s tým, že sa plodov dočkáte až za 4 roky po vysadení.

Zrelé bobule zbierajte od druhej polovice augusta až do prvej polovice septembra.

Varovanie

Pozor na dusík, tomu sa snažte vyhnúť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button