Úvod / Záhrada / Ako pestovať rakytník?

Ako pestovať rakytník?

ako pestovať rakytníkRakytník je ker, ktorý je známy prevažne pre svoje bobuľovité plody. Rakytník obsahuje vysoké množstvo vitamínu C a veľa antioxidantov, ktoré majú blahodárny vplyv na ľudský organizmus. Ker rakytníka u nás zdobia parky, a tiež miesta, kde sa iným rastlinám toľko nedarí. Rastlina je totiž odolná a naviac nenáročná na pestovanie. Obľuba pestovania rakytníka stúpa a čím ďalej, tým viac sa objavuje aj v bežných záhradách, kde si jeho pestovatelia cenia hlavne jeho nevšedné plody.


Čo potrebujete ak chcete pestovať rakytník:

  • rýľ
  • niekoľko krov rakytníka
  • vodu
  • hnojivo

rakytníkAk chcete, aby sa rakytníku u vás darilo, mali by ste v prvom rade vedieť, že rakytník je dvojdomá rastlina. Čo to pre vás znamená? Že na svojej záhrade musíte vysadiť minimálne tri kríky rakytníka (z toho jeden samčí ker a dva samičie kríky).

Sami pohlavie rakytníka spoznáte len ťažko, a preto kríky radšej kupujte v dobrom záhradníctve, kde vám s jeho výberom a kúpou poradia. Kupujte minimálne dvojročné sadenice rakytníka.

Samičie kry rakytníka vždy saďte z náveternej strany. Rakytník je síce veľmi odolný, ale ak z neho chcete niečo mať, saďte ho do krajiny bohatej na vápnik a do kyprej zeminy so živinami. Pri sadení rakytníka do pôdy zapracujte tiež aj hnoj. Kry od seba tipujte 3 metre. Ak však rakytník sadíte na svahu, postačí vám medzera iba 2 metre. Kry rakytníka vysádzajte buď na jeseň, alebo na jar.


Pestovanie zo semien

Ak sa vrhnete na pestovanie rakytníka zo semien, najprv z pripravovaného stanovišťa pre pestovanie rakytníka odstráňte burinu, pôdu okopte a semená rakytníka zasejte pri teplote nad 17 ° C.

pestovanie rakytníkaPri pestovaní rakytníka zo semien však nebudete vedieť, či vzíde samčia alebo samičia rastlina. K pestovaniu rakytníka potrebujete skleník, pretože na záhradu sa potom prenášajú až minimálne dvojročné rastliny.

Rakytníku doprajte stredne bohatú zálievku. V priebehu ďalších rokov kríkom dodávajte tiež fosfor a draslík.

U rakytníka je tiež nutné počítať s tým, že sa plodov dočkáte až za 4 roky po vysadení.

Zrelé bobule zbierajte od druhej polovice augusta až do prvej polovice septembra.

Varovanie


Pozor na dusík, tomu sa snažte vyhnúť!

Ako pestovať rakytník?
5 (100%) 22 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

bazalka pravá

Ako a prečo pestovať bazalku pravú?

Návod ako pestovať bazalku pravú. Bazalka pravá je hojne pestovanou rastlinou. Výhodou je, že ju …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.