Záhrada

Ako pestovať kanadské čučoriedky?

Ako pestovať kanadské čučoriedkyPestovať kanadské čučoriedky môžeme aj na vlastnej záhrade. Čučoriedka záhradná, čučoriedka kanadská alebo čučoriedka veľkoplodá – to sú názvy pre rovnakú rastlinku – Brusnicu chocholíkatú (Vaccinium corymbosum). Pre úspešné pestovanie čučoriedok kanadských je potrebné vhodné stanovište, pôda a dodržiavanie niekoľkých zásad pri pestovaní. Môžeme ich pestovať aj na menej úrodnej pôde alebo na balkóne. Čučoriedky kanadské spravidla pestujeme na ťažko piesočnatej pôde a hlavne veľmi kyslej

Ktorú odrodu vybrať ak chcete pestovať kanadské čučoriedky

Vhodný výber odrody čučoriedok je na začiatku dôležitý. Čučoriedky kanadské sa totiž líšia svojou chuťou, veľkosťou bobúľ i rastlín.

Čučoriedky začínajú plodiť v treťom roku a plná plodnosť nastupuje o tri roky neskôr. Z jedného kra zozbierate 2,5 až 6 kg čučoriedok. Kry sú dlhoveké, dožívajú sa 30 i 60 rokov.

Osvedčenými skorými odrodami čučoriedok sú Earliblue a Duke. Stredne skorými potom BlueRay a Bruecrop. Poloskorými Berkeley a osvedčenými neskorými odrodami čučoriedok sú Herbert a Jersey. Je vhodné vysádzať viac odrôd. Čučoriedky sa totiž opeľujú peľom inej odrody, vďaka tomu budete mať väčšie plody a lepšiu úrodu.

Príprava stanovištia na pestovanie kanadských čučoriedok

Čučoriedka kanadskáČastou príčinou neúspechu pri pestovaní čučoriedok kanadských je nevhodná pôda. Ideálne pH pôdy je 3,5 až 4,5, čučoriedky majú rady ťažko piesčitú a priepustnú pôdu.

Kyslosť pôdy môžeme upraviť rašelinou alebo výmenou pôdy. Aby ste zamedzili kontaktu s okolitou vápenatú pôdou, steny pokryte fóliou. Kyslosť pôdy môžete zvýšiť aj pridaním kôry a pilín z ihličnatých stromov.

Čučoriedku kanadskú môžete pestovať na záhrade, ale aj na balkóne, pokiaľ ju zasadíte do dostatočne veľkej nádoby s vhodným substrátom.

Sadenie kanadských čučoriedok

Semená čučoriedok kanadských namočíme na 24 hodín do vody. Až potom sú semená čučoriedok pripravené na vysievanie. Čučoriedky vyžadujú slnečné miesto.

Rastliny vysádzajte na plochu 0,8 – 1,5 m x 2,0 – 3,0 m, pričom užšia plocha je vyžadovaná u veľmi urastených odrôd, ako sú Jersey, Berkeley, Bluecrop alebo Nelson.

Pôda má byť vlhká, ale nie premokrená. Vhodná je výsadba na jar, aby sa čučoriedky mohli do zimy zakoreniť. Vysádzame sadenice staré 2-3 roky. Vhodné je podsypanie kôrou až do výšky 7 cm.

Zalievanie a hnojenie

Rastliny vyžadujú pravidelnú zálievku a hnojenie. Pri hnojení sa dôsledne vyvaruje použitiu hnojív s obsahom chlóru a vápna. Najvhodnejšími hnojivami sú tekuté hnojivá určené pre kanadské čučoriedky.

V prvom roku čučoriedky nehnojíme, pretože korene sú citlivé a mohlo by dôjsť k ich poškodeniu. Pravidelná zálievka má vplyv na kvalitu plodov. Najvhodnejšia je dažďová voda, nevhodná je voda z vodovodu.

Množenie kanadských čučoriedok

Najvhodnejším spôsobom množenia kanadských čučoriedok je odrezkami. Čučoriedky môžeme pestovať aj zo semien, plody bývajú ale menšie.

Rez a strihanie

Čucoriedky kanadskéČučoriedky kanadské počas prvých dvoch rokoch po výsadbe nerežeme. Tretím rokom odstránime zo stredu kríka slabé výhonky, čím zamedzíme, aby sa ker zahusťoval. Rez vykonávame od začiatku vegetačného pokoja do doby kvetu.

Udržiavaný ker by mal mať 5 až 8 silných, rovných konárov s dostatočným množstvom malých prírastkov. Rez čučoriedok je dôležitý. Zlepšujete tým kondíciu rastliny.

Úroda kanadských čučoriedok

Kanadské čučoriedky začínajú pri zabezpečení všetkých potrebných podmienok plodiť štvrtým rokom, plnej plodnosti sa dočkáme okolo šiesteho roku. V nížinách čučoriedky zberáme začiatkom júna, vo vyšších polohách o mesiac neskôr.

Bobule dozrievajú podľa podmienok v priebehu 15 až 35 dní. Ideálne je, keď čučoriedky zbierate jeden týždeň až 14 dní po dozretí, čučoriedky sú potom sladšie.

Využitie kanadských čučoriedok

Čučoriedky kanadské môžeme jesť samostatne, vhodné sú do tort, knedlí a koláčov. Čučoriedky sú zdrojom antioxidantov, pozitívne pôsobia pri hnačkových a iných žalúdočných ťažkostiach, a dokonca majú vplyv proti rakovine.

Čučoriedky sa používajú pri zápaloch močových ciest, zvonka pôsobí odvar z čučoriedkového lístia pri kožných ochoreniach, napríklad aj pri lupienke.

Čučoriedky sú zdrojom mnohých vitamínov a ovocných cukrov, trieslovín, bioflavonoidov, karotenoidov, provitamínu A. čučoriedky zlepšujú nočné videnie, liečia šeroslepotu, posilňujú imunitný systém človeka a chránia pred stareckou demenciou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button