Záhrada

Ako správne pestovať mrkvu?

mrkvaMrkva patrí medzi najobľúbenejšiu zeleninu, ktorú používame takmer denne. Hodí sa do polievok, pod mäso, často len tak, dobre umytá. Doma vypestovaná mrkva má podstatne lepšiu chuť, ako tá kupovaná, a tak ak máte voľný záhon, pustite sa do pestovania mrkvy!

Akú odrodu mrkve zvoliť?

Ak má mrkva správne podmienky, je dokonale nenáročná. Najprv je potrebné zvoliť si odrodu mrkvy. Dnes sa pestujú odrody s koreňmi rôznych tvarov, farieb, s rôznou dobou vegetácie a s rozdielnym použitím.

Môžeme ich rozdeliť do troch základných skupín:

domáca mrkvaKarotka

Je skorá odroda mrkvy s vyšším obsahom cukru a krehkejšou konzistenciou dužiny, ale s trochu menšími koreňmi. Je vhodná na priamu konzumáciu v surovom stave.

Mrkva poloneskorá a neskorá

Majú väčšie korene a sú vhodné k dlhšiemu skladovaniu. Korene majú vysoký obsah beta – karoténu.

Mrkva kŕmna

Tá má mohutné korene svetlejšie farby a slúži na kŕmenie hospodárskych zvierat.

Nároky na pestovanie mrkvy

Pre pestovanie mrkvy sú vhodné dobre priepustné hlbšie pôdy, avšak existujú odrody, ktoré sú vhodné do väčšiny pôd. Napríklad odroda „Tip Top“ je stredne veľká mrkva a výborne sa hodí aj do kamenistých a ťažších pôd.

Na teplotu prostredia a množstvo vlahy je mrkva menej náročná. Vyžíva si v teplote okolo 18 stupňov. Vlhkosť pôdy by však mala byť neustále rovnaká, bez veľkých výkyvov, pretože by potom dochádzalo k pukaniu koreňov.

Mrkva sa nesmie pestovať na pôdach čerstvo vyhnojených.

Ako vysadiť mrkvu?

ako pestovať mrkvuSemeno sa vysieva priamo na pozemok dobre pripraveného záhonu. Sadbu môžeme vysievať hneď po rozmrznutí pôdy vo februári či marci. Karotku vysievame až do júna, pretože má kratšiu vegetačnú dobu.

Ak budete vysievať postupne, zaistíte si tak neustály prísun čerstvej mrkvy až do jesene. Semeno klíči až 4 týždne.

Poloneskoré a neskoré odrody sa môžu vysievať až do konca septembra.

Vzdialenosť riadkov od seba by mala byť okolo 30 cm. Výsev je nutné vyjednotiť, pretrhávať, aby nám zostali silné rastlinky vzdialenej 3-5 cm u karotky a u neskorej mrkvy 5-8 cm.

Ako sa o mrkvu starať ďalej?

Mrkva je naozaj na ošetrovanie nenáročná, okrem odburiňovaniu a zálievky, mrkva nepotrebuje ďalšiu vašu starostlivosť. Ideálna zelenina, že?

Ako prekabátiť škodcov?

Aj mrkva má svojho obľúbeného škodcu a tým je pochmurnatka mrkvová. Prvá generácia sa liahne začiatkom júna a larvy ožierajú jemné korienky ranej mrkvy a tým ju ničia. Ak odložíte výsev na koniec mája, či júna, úroda napadnutia unikne.

V blízkosti záhonu s mrkvou pestujte aromatické rastliny, ako je cesnak a cibuľa. Ich zápach pochmurnatku zmätie a tá si ju potom ani nevšimne!

Kedy a ako mrkvu žať?

Mrkvu je možné zberať postupne, tak ako korene dorastajú. Neskoré mrkvy sa zberajú na skladovanie čo najneskôr na jeseň, pred príchodom prvých mrazov.

A ako ich čo najľahšie vytiahnuť? Najprv záhon zalejte. V ľahkých pôdach stačí mrkvu zatlačiť do zeme, tým sa pretrhajú koreňové vlásky a mrkvu možno potom bez problémov vytiahnuť.

Skladovanie mrkvi v pivnici aj v zemi!

Mrkvu skladujte na chladnom mieste v debničkách medzi vrstvami piesku. Ak chcete nechať mrkvu v zemi, urežte jej listy, riadky prekryte pruhmi drôteného pletiva, na ktoré navrstvíte opadané lístie, alebo slamu.

Tak je mrkva dokonale chránená a kedykoľvek budete ju potrebovať, stačí odkryť a vykopnúť si. Vydrží do apríla až mája.

Prečítajte si aj ako pestovať:

Podobné články

5 Comments

  1. Dobrý den! Otázku, ak dovolíte. Je učelné pri mrkve jesennej cca v auguste zrezať vnať a ak áno, aké su pozitýva , prípadne nedostatky? Dakujem .

  2. Mne sa osvedčila skladovateľnosť mrkvi tak, že mrkvu dokonale poumývam nahnité časti orežem, na slnku od vody vysuším a potom po niekoľkých kúskoch podľa veľkosti dám do mikroténových sáčkov a uskladním na tmavom a chladnom mieste.Neoplatí sa dať so sáčku mokrú. Začne hniť.Predtým som skladoval rôzne, ale tento spôsob sa mi najlepšie uplatnil.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button