ReceptyKuchyňa

Ako variť z rebarbory?

Ako variť z rebarboryVariť z rebarbory môže príjemne a sviežo spestriť vás jedálniček. Aj keď rebarbora nie je zeleninou, nad ktorú by strážcovia správnej výživy zrovna jasali, v malom množstve a pri správnej úprave neškodí. Veď aj jej vhodná doba v roku je veľmi krátka, rebarboru zberáme len koncom jari a v prvej polovici leta. Ako s úspechom využiť rebarboru v kuchyni? Máte chuť na rebarborový koláč, buchtu s rebarborou, kompót alebo džem z rebarbory?

Ak chcete variť z rebarbory, budete potrebovať:

  • Rebarbora
  • cukor
  • Kuchyňské vybavenie

Na úvod trochu teórie o rebarbore

Rebarbora je vytrvalá rastlina s mohutnými listami. Nesú ich silné, až 40 centimetrov dlhé stonky. Práve tie sú predmetom kulinárskeho záujmu.

Pre zozbieranú časť rastlinného tela je rebarbora radená medzi druhy zeleniny, aj keď sa väčšinou upravuje a používa ako ovocie. Rebarbora zberáme koncom jari a začiatkom leta, kým sú stopky silné, hutné a krehké. S postupujúcim letom začne rastlinná tkanivo vnútri stopiek rednúť a tuhnúť, rebarbora stráca na kvalite, až je celkom k nepoužitie.

Ku kuchynskému spracovaniu sa hodia stonky z rebarbory, a to červenej, žltej i zelenkavej. Rebarbora pestovaná v rôznych typoch pôdy sa môže líšiť chuťou, takisto sa na jej kvalite odrazí záhradníková starostlivosti. Ale aj variť z rebarbory zabudnutej niekde v kútiku alebo prežívajúcej v opustenej záhrade sa dá.

Len jej stonky nebudú tak silné a možno bude mať „divokejšiu“, ostrejšiu chuť. Čo môže niekomu dokonca chutiť ešte viac.

Návod na varenie z rebarbory

pečenie s rebarborou

Ostrým nožom ich ošúpeme (bude sa oddeľovať tenká vláknitá šupka). Len veľmi mladé stonky nepotrebujú lúpať.

Naopak stonky staršie (koncom leta) sa už nedá olúpať, len by sa roztrhali na dlhé drevnaté tuhé vlákna.

Stonky skrátime na praktickú dĺžku a ostrým nožom nakrájame na malé kúsky (asi pol centimetra až centimeter).

Surovou rebarborou plníme záviny alebo rezy z krehkého cesta, posypeme ňou bublaniny a kysnuté koláče alebo rebarboru použijeme ako náplň do klasických slovenských buchiet.

Musíme ale počítať s tým, že je rebarbora ostro kyslá, bez cukru takmer nepožívateľná. Preto je treba kúsky rebarbory ​​posypávať cukrom. Korením, ktoré s rebarboru harmonizuje, je mletá škorica.

Rebarbora pri pečení pustí veľa šťavy

Preto rebarboru okrem cukru (so škoricou) dopĺňame niečím, čo šťavu zachytí. Do klasických slovenských buchiet pridávame k posekanej rebarbore ešte strúhaný tvrdý perník. Do závinu na masle opraženú strúhanku.

Niekedy sa k rebarbore pridáva sladký tvaroh, ktorý okrem chuťovej zložky takisto zachytí štavu. Pri piškótovej bublanine alebo krehkého koláča, ktorých cestá sú pomerne suché, nevadí, keď šťava cesto prevlhčí.

Krehký rebarborový koláč (mriežkový) alebo závin plnený rebarborou pečieme zvoľna: pri 150 až 180 stupňoch asi 30 až 40 minút. Cesto musí byť prepečené aj v strede koláča.

Nakrájanú rebarboru môžeme tiež rozvariť s cukrom (na pol kila rebarbory ​​asi 250 gramov cukru), prípadne s trochou škorice. Vývarom potom polievame sladké obilninové kaše (výborné napríklad s mliečnou kašou z ovsených vločiek), použijeme ho pri výrobe studených piškótových dezertov, na ochutenie sladkého tvarohu, ako polevu pudingov, nákypov atď.

Koláč s rebarborouV starších kuchárskych knihách býva uvádzaná rebarborová marmeláda, džem alebo kompót z rebarbory. Pretože sa ale rebarbora pomerne ľahko kazí, býva v receptoch upozornenie, že je potrebné do zaváraniny pridať kyselinu benzoovú.

Tú v modernej kuchyni už dávno nepoužívame, a tak prebytok nakrájanej rebarbory ​​radšej zamrazíme. Po rozmrazení ale musí opäť (tak ako surová) prejsť tepelnou úpravou.

Tipy ako variť z rebarbory

Rebarbora je ako prázdniny – trvá len chvíľu. Preto sú všetky jedlá s ňou výborné a variť z rebarbory neomrzí. Napriek tomu sú ale asi bezkonkurenčné tie pravé slovenské buchty s rebarborou, škoricou a strúhaným perníkom.

Varovanie

Rebarbora musí vždy prejsť tepelnou úpravou, inak je nezdravá.

Listy rebarbory ​​sú jednak nejedlé, jednak nezdravé až jedovaté.

Piecť a variť z rebarbory nemôžete v hliníkovom riade (hrniec, kastról, plech na pečenie, forma …) Hliník reaguje s kyselinou šťaveľovou v rebarbore obsiahnutú a vytvára látky telu nezdravé.

Odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button