Blog Archives

Ako urobiť čerešňovú bublaninu?

Ako urobiť čerešňovú bublaninu

Prinášame recept na rýchlu bublaninu s čerešňami, žiadne váženie, presne tak nám to najlepšie vyhovuje. Čas zrejúcich čerešní znamená v slovenských domácnostiach pečenie bublanín s čerešňami, plných minerálov a vitamínov. Samozrejme, že najlepšie čerešne sú čerstvo natrhané, ale zapečené v sladkom koláči chutia tiež výborne. Po čerešňovej bublanine môžeme siahnuť kedykoľvek, skvele chutí s popoludňajším čajom alebo kávičkou. 

Čítať ďalej »

Ako urobiť koláč z cukety?

Ako urobiť buchtu z cukety

Predkladáme jednoduchý recept na veľmi dobrý koláč z cukety. Cuketa je vynikajúci sezónny produkt, ktorý obohatí slovenskú kuchyňu o mnoho zdravých a chutných variant jedál so sladkou aj slanou chuťou. Cuketa je výborná na prípravu mäsa, výborných šalátov, ale aj buchiet a iných sladkých múčnikov. Ak ste pestovateľmi cukiet, alebo vám ju niekto občas daruje, skúste si s nami upiecť koláče z cukety. Na koláč z cukety je vhodná cuketa …

Čítať ďalej »

Ako upiecť jablkový koláč?

kolac z jablk

Jablkový koláč má rád asi každý. Je svieži, pomerne ľahký a vydrží bez zmien aj niekoľko dní po upečení, ale táto situácia často nenastáva. Ponúkame veľmi jednoduchý recept a návod na jablkový koláč. Skúste to s nami. Pomocníkom vám budú rúra na pečenie a koláčová forma.

Čítať ďalej »

Ako upiecť jablčné rezy

jablkove rezy

Jablčné rezy sú zákusok, ktorého nezjeme naraz veľké množstvo. Pripravujeme ho ako sviatočnú pochúťku. Príprava jablkových rezov dá trochu zabrať, ale nejedná sa o majstrovské dielo, zvládne to každý priemerný kuchár či kuchárka. Ako upiecť jablčné rezy? Nižšie vám prinášame recept na jablčné rezy, rovnako tak popis postupu a ešte niečo navyše.

Čítať ďalej »

Ako urobiť vianočnú štólu?

ako upiecť vianočnú štólu

Vianočná štóla je kráľovná vianočného pečiva. Jej pôvod je v Nemecku už od 14. storočia. Napríklad na konci 15. storočia bola vianočná štóla ponúkaná na vianočných trhoch ako pletenec. Existuje mnoho receptov a chutí vianočných štól. Je to napríklad maková vianočná štóla, nugátová vianočná štóla, marcipánová vianočná štóla, maslová vianočná štóla, maslovo-mandľová štóla, hrozienková štóla, vianočná štóla s cukrovým posypom, s čokoládovou polevou, diabetická a mnohé ďalšie varianty. Počas vianočných sviatkov …

Čítať ďalej »

Ako urobiť švédske vianočné medovníky?

švédske vianočné medovníky

Vo Švédsku 13. decembra, keď sa oslavuje sviatok sv. Lucie chodí v ranných hodinách sprievod Lucií, kedy spievajú vianočné koledy. Lucia je oblečená v bielej košeli a opásaná v červenej stuhe. Lucie pritom okoloidúcim ponúkajú sladké kysnuté pečivo so šafranom a perníkmi. Vianočné sviatky trvajú vo Švédsku až do 13. januára. Tento deň, s veľkou slávou, odstroja stromček a vyhodí sa von z okna. Švédske vianočné medovníky vám príblížia túto atmosféru.

Čítať ďalej »

Ako upiecť rýchlu a vláčnu tvarohovú bábovku?

Ako upiecť rýchlu a vláčnu tvarohovú bábovku

Túto tvarohovú bábovku pripravíte veľmi rýchlo a jednoducho. Zvládne ju aj úplný začiatočník. Bábovka vydrží dlho vláčna a môžete ju vyskúšať v rôznych variantoch. Napríklad do časti cesta pridáme kakao, kávu alebo mleté ​​oriešky. Do bábovkového cesta možno pridať aj polámanú čokoládu, hrozienka, zavárané čerešne apod… Fantázii sa v kuchyni medze nekladú a zo základného receptu vytvoríte zakaždým inú a chutnú bábovku.

Čítať ďalej »

Ako upiecť piškótovú roládu Žirafí krk?

Ako upiecť piškótovú roládu Žirafí krk

Žirafí krk? Presne tak, pripravíme si piškótovú roládu s pekným vzorom žirafy, krémom a zdobenú šľahačkou. Táto roláda je na pohľad veľmi zaujímavá. A dobré je, že vlastne už vršok rolády nemusíte potierať krémom alebo inak zdobiť. S piškótovým cestom na roládu sa dá experimentovať rôznymi spôsobmi. Môžete cesto zafarbiť červenou potravinárskou farbou a na papier na pečenie nakresliť srdiečka a zvyšok voľného miesta zaliať svetlým či tmavým cestom. Vznikne …

Čítať ďalej »

Ako urobiť medové perníčky?

medové perníčky

Upečieme si medové vianočné perníčky. Tento recept na medové vianočné perníčky si určite obľúbite, rovnako ako ja. Medové perníčky neodmysliteľne patria k vianočným sviatkom. Zdobenie medových vianočných medovníkov je potom okrem iného naozajstné umenie, kreatívne sa vyblázniť na zdobení perníkov môžu aj deti.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť oškvarkové pagáčiky?

oškvarkové pagáčiky

Oškvarkové pagáčiky sú chutné placky z rýchleho kysnutého cesta. Hodia sa ako chuťovka k pivu alebo ako pečivo k strukovinovým polievkam (najmä k fazuľovým). Ich príprava je rýchla a jednoduchá. Ponúkame vám recept na oškvarkové pagáčiky krok za krokom.

Čítať ďalej »

Ako urobiť jablkovú štrúdľu z ťahaného cesta?

strudla jablkova

V tomto recepte sa dozviete návod ako sa dá upiecť jablková štrúdľa z ťahaného cesta. Keď sa povie jablková štrúdľa, nie je pochýb, o aký druh pečiva sa jedná: ťahané cesto tenučké ako papier, bohatá náplň zo strúhaných jabĺk, škorice, hrozienok, orechov, to všetko zabalené, upečené, nakrájané na kúsky a zasypané cukrom. Upiecť pravý “česko-rakúsko-uhorskú” jablkovú štrúdľu nie je úplne jednoduché. Prinášame mnohokrát vyskúšaný návod krok za krokom, ako upiecť …

Čítať ďalej »

Ako upiecť jablkový závin

zavin jablkovy

Z týchto troch receptov na jablkový závin si určite vyberiete! Ako je jedákom známe, je to veľmi obľúbený múčnik pripravovaný predovšetkým na jeseň, keď je dostatok sladkokyslých jesenných jabĺk. Prinášame recepty na tri ľahšie spôsoby, ako upiecť jablkový závin inak, než z pomerne prácneho ťahaného cesta. V hlavnej úlohe jablčné trio: vaľkaný závin, závin z krehkého cesta a jednoduchý závin z lístkového cesta. Vyberte si recept na závin podľa chuti.

Čítať ďalej »

Ako upiecť cuketový perník?

Pernik z cukety

V tomto článku sa dozviete ako upiecť cuketový perník. Perník je jedným z najobľúbenejších múčnikov z liateho cesta. Pridaním cukety do cesta nezmeníme jeho chuť, ale perník získa na vláčnosti a trochu stratí na kalorickej hodnote. Pretože upiecť perník patrí k prvým kuchárskym krôčikom, náš recept ako upiecť cuketový perník preto smerujeme do radov kuchárskych či cukrárskych.

Čítať ďalej »