Blog Archives

Ako uvariť kulajdu so strateným vajíčkom?

ako pripraviť kulajdu

Prinášame vám recept na kulajdu so strateným vajíčkom. Kulajda je biela polievka zo zemiakov, húb, smotany a kôpru. Najviac chutí v čase, keď sú v lesoch čerstvé huby a na trhu alebo záhrade skoré zemiaky. Kulajda sa varí aj zo sušených húb, každá kuchárka používa huby podľa svojho uváženia. Osvedčenými druhmi do tejto polievky sú dubáky a biele hríby. Polievka sa dopĺňa stratenými vajcami a je dosť sýta. S pečivom …

Čítať ďalej »

Ako urobiť malinové gazpacho?

ako pripraviť malinové gazpacho

Prinášame vám recept na malinové gazpacho. Gazpacho je španielska studená polievka. Existuje mnoho variant, ktorých základom bývajú vyzreté paradajky. Podľa nasledujúceho receptu si pripravíte netradičné gazpacho, ktorého hlavnou zložkou sú maliny, ktoré sú doplnené klasickými paradajkami. Princíp tejto polievky spočíva v tom, že zeleninu (v našom prípade zeleninu a ovocie) marinujete aspoň deň v zálievke z oleja a octu. Keď sa zelenina nasaje, je treba ju rozmixovať. Táto studená polievka …

Čítať ďalej »

Ako urobiť melónové gazpacho?

gazpacho

Prinášame vám recept na melónové gazpacho. Studená polievka gazpacho je zo španielskej kuchyne už pomerne dobre známa. Nielen že je jej príprava neuveriteľne jednoduchá a rýchla, suroviny pre túto letnú pochúťku nájdete prakticky v každej chladničke, špajze alebo záhradke. Navyše nám stačí len základné vybavenie a počas štvrť hodinky môžete smelo servírovať.

Čítať ďalej »

Ako urobiť studenú uhorkovú polievku?

studená uhorková polievka

Recept na studenú uhorkovú polievku. Slovenská domáca kuchyňa si ešte nezvykla podávať studenú uhorkovú polievku pred hlavným jedlom. Studenú uhorkovú polievku si síce pripravíte, ale skôr ju jete ako ľahkú večeru – s pečivom, a napríklad aj so spomienkou na dovolenku na Balkáne. Prinášame niekoľko receptov, ako urobiť studenú uhorkovú polievku. A je celkom jedno, v ktorú dobu bude podávaná. Ochutnajte ju aj vy.

Čítať ďalej »

Ako uvariť uhorkovú polievku?

recept na uhorkovú polievku

Recept na menej známu teplú uhorkovú polievku. Uhorková polievka, na ktorej prípravu ponúkame recept, je jednoduchá, sýta a výdatná. Preto sa zvyčajne pripravuje ako samostatné jedlo – večera, víkendový obed a podobne. Pretože k jej príprave nie je potrebných veľa pomôcok, je ideálna pre varenie na chalupe, pri hromadných akciách alebo v študentských bytoch. Ako uhorkovú polievku uvariť? My vám prinášame recept a postup krok za krokom.

Čítať ďalej »

Ako uvariť cibuľovú polievku?

cibuľová polievka trochu inak

Recept na cibuľovú polievku – cibuľová polievka trochu inak. Receptov na cibuľovú polievku koluje pomerne značné množstvo. Ide o polievky francúzskeho alebo španielskeho typu (so syrom alebo zapečenú či s toastom). Preto prinášame návod, ako urobiť cibuľovú polievku trochu inak. Výhodou receptu je, že sa varenie dá v ktorejkoľvek fáze ukončiť a polievka je “jedlá”. Po úplnom dokončení je však výborná. Poďte si ju teda skúsiť pripraviť s nami.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť ľahšiu kapustnicu?

príprava ľahšej kapustnice

Horúca kapustnica je bez debaty ten najlepší spôsob ako sa cez zimu zahriať. Pokiaľ práve držíte diétu, môžete vyskúšať túto ľahšiu kapustnicu tak ako ju uvádzame v článku. Postup prípravy, ako si takúto diétnu kapustnicu pripraviť doma, nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Čítať ďalej »

Ako uvariť polievku so sušenými hubami a kuskusom?

polievku so sušenými hubami

V dnešnom článku sa dozviete, ako si pripraviť klasickú „zimnú“ polievku so sušenými hubami a s kuskusom. Hovorí sa jej zimná polievka preto, lebo tento typ hustých kašovitých polievok zvyknú ľudia variť väčšinou počas zimného obdobia. Po tejto polievke zvyčajne nasleduje ľahší hlavný chod alebo ju môžete podávať proste na desiatu.

Čítať ďalej »

Ako uvariť zemiakovú polievku so žeruchou?

zemiakovú polievku so žeruchou

Receptov na zemiakové polievky existuje neúrekom, avšak vyskúšali ste už niekedy zemiakovú polievku so žeruchou? Polievka je dôležitou súčasťou obedňajšieho menu. Pokiaľ sa pokúšate schudnúť, nasledujúci recept je určený práve pre vás. Jednoduchá krémová polievka zo zemiakov zasýti žalúdok a bude vám vďaka nej stačiť podstatne menšia porcia hlavného jedla. Polievku si taktiež môžete zarátať do vášho denného príjmu tekutín.

Čítať ďalej »

Ako uvariť frankfurtskú polievku?

príprava frankfurtskej polievky

Frankfurtskú polievku môžete využiť ako náhradu tzv. „desiatových polievok“. Tento druh polievky je hustejší ako iné polievky a podáva sa väčšinou s pečivom. Frankfurtská polievka má červenú farbu kvôli paprike a môžu sa do nej pridávať aj zemiaky. Práve tento recept sa zameriava na polievku, ktorá je obohatená zemiakmi. Vyskúšajte našu netradičnú polievku, na ktorej si určite pochutnáte vy aj celá vaša rodina.

Čítať ďalej »

Ako uvariť petržlenový krém s bryndzou?

ako uvariť petržlenovú polievku s bryndzou

Prinášame vám recept na petržlenový krém s bryndzou. Koreňová zelenina je skvelá aj na polievkový krém. Ak navyše použijete ako základ petržlen, získate ľahko sladkastú a zdravú polievku. Uvarte si petržlenový krém podľa nasledujúceho receptu. Ide o veľmi jednoduché jedlo, ktoré zasýti a pritom je ľahko stráviteľné. Vďaka použitiu bryndze polievku zjemníte a zároveň jej dodáte zaujímavú výraznú chuť. Polievka je hotová rýchlo, počas 20 minút tak máte jedlo na …

Čítať ďalej »

Ako uvariť pórovú polievku?

ako uvariť pórovú polievku

Prinášame vám recept na pórovú polievku. Polievky sú dôležitým doplnkom jedálnička. Základom všetkých polievok, až na výnimky, sú vývary. Polievky delíme na číre, zarábané a krémové. Polievka sa podáva ako prvý chod obeda (ak je podávaný studený predkrm, tak až po ňom). Má povzbudiť chuť k jedlu a preto, ak je súčasť obedového menu, má byť menej sýta. Polievky servírované samostatne, napr. na desiatu, sú väčšinou husté a sýtiace. Výborne …

Čítať ďalej »

Ako uvariť polievku s karfiolovými knedličkami?

ako uvariť karfiolovú polievku s knedličkami

Prinášame vám recept na polievku s karfiolovými knedličkami. Karfiolová polievka sa radí k bielym zahusteným polievkam. Je dostatočne hustá a preto ju môžeme podávať aj ako desiatovú polievku. Na polievku nám stačí malý karfiol, vyberáme bielu pevnú ružicu bez hnedých škvŕn. Karfiol nevaríme príliš dlho, inak mäkne, maže sa a stráca bielu farbu. Skúste klasickú karfiolovú polievku a ozvláštniť ju môžete knedličkami podľa tohto receptu.

Čítať ďalej »

Ako na orientálnu tekvicovú polievku?

ako uvariť orientálnu tekvicovú polievku

Prinášame vám recept na orientálnu tekvicovú polievku. Tekvice práve dozrievajú na záhradách a v obchodoch je ich samozrejme tiež plno. Využite sezónu tekvice a skúste si pripraviť výbornú tekvicovú polievku orientálnej chuti s kúskami zemiakov a kokosovou smotanou. Tento recept na tekvicovú polievku je veľmi jednoduchý a rýchly a zaručene si na ňom pochutnáte.

Čítať ďalej »

Ako uvariť tekvicovú polievku z tekvice Hokaido?

ako urobiť tekvicovú polievku z tekvice Hokaido

Vrcholí sezóna zberu tekvíc a iste si lámete hlavu, čo z tekvice uvariť. Recept na tekvicovú polievku hokaido začína v našich zemepisných šírkach ľudovieť, tekvica hokaido sa pre svoju chuť stáva sezónnou súčasťou nášho jedálnička. Tekvicová polievka z hokaido tekvice je obľúbená najmä kvôli ľahkej príprave a výraznej a špecifickej chuti. Tekvicovú polievku z tekvice hokaido môžete uvariť na množstvo spôsobov, tento recept vám poradí, ako z tekvice hokaido uvariť …

Čítať ďalej »

Ako urobiť zeleninový boršč?

zeleninový boršč

Recept na zeleninový boršč s cviklou. Zeleninový boršč je rýchlejší, a tiež výrazne lacnejší variant pravého ruského boršču. Napriek tomu možno zeleninový boršč pripraviť tak, aby sa od svojho masového originálu líšil len nepatrne – vlastne len absenciou mäsa. Ponúkame recept na zeleninový boršč, ktorý nie je náročný – časovo, finančne ani technologicky.

Čítať ďalej »