Recepty

Ako urobiť španielsku paellu?

Recept a postup krok za krokom na španielsku paellu

ako urobiť španielsku paelluAko urobiť španielsku paellu? Toto je otázka, ktorú si mnohí z nás kladú. Španielska paella je tradičný španielsky pokrm, ktorý sa skladá z ryže, zeleniny a mäsa alebo morských plodov. Tento jednoduchý recept môže byť pre niekoho náročný, ale s týmito krokmi bude proces jednoduchší.

Prvým krokom je pripraviť všetky ingrediencie. Väčšina receptov na paellu obsahuje ryžu, zeleninu, mäso alebo morské plody, olivový olej, cesnak a cibuľu. Klobásy, papriky a šafran sú tiež bežné ingrediencie. Ryžu treba opláchnuť pod tečúcou vodou, aby sa zbavila škrobu. Mäso a zeleninu nakrájame na malé kúsky.

Druhým krokom je pripraviť panvicu na paellu. Najlepšie je použiť špeciálnu panvicu na paellu, ale ak ju nemáte, môžete použiť širokú a plytkú panvicu. Panvicu zohrejeme a pridáme olivový olej. Potom pridáme cesnak a cibuľu a opražíme ich, kým nezmäknú. Potom pridáme mäso alebo morské plody a opražíme ich, kým nebudú hotové. Nakoniec pridáme ryžu a premiešame ju s ostatnými ingredienciami.

História a Pôvod Paelly

Paella je tradičné španielske jedlo, ktoré pochádza z Valencie, regiónu na východnom pobreží Španielska. Tento jedinečný ryžový pokrm má dlhú históriu a jeho pôvod siaha až do 18. storočia. Historici dodnes paellu nazývajú jedlom, ktoré symbolizuje dedičstvo dvoch dôležitých kultúr – rímskej, ktorá priniesla hrnce a arabskej, ktorá do nich dala jedlo.

Ryža sa v Španielsku začala pestovať v 10. storočí, najmä vo Valencii. Španieli si rýchlo zvykli na jedlo, do ktorého vždy primiešali ryžu – základ paelly. Názov paelly je odvodený z varnej nádoby, paellon, v ktorej sa pripravuje. Najčastejšie je vyrábaná zo železa, v súčasnosti skôr z nerezovej ocele. Základňa je plochá, má kruhový tvar a rúčky po oboch stranách.

V minulosti bola paella jedlom chudobných ľudí, ktorí si do nej dávali, čo práve mali po ruke. Najčastejšie sa do nej pridávali zelenina a mäso, ale aj chudé ryby. Postupom času sa však paella stala populárnou po celom Španielsku a dnes je považovaná za národné jedlo.

Paella existuje v mnohých variantoch, ale najznámejšia je určite paella Valenciana, ktorá obsahuje kuracie mäso, králičie mäso, zeleninu a šafran. Tento recept sa však líši od regiónu k regiónu a každý má svoj vlastný spôsob prípravy.

Potrebné nástroje na paellu

Pri príprave španielskej paelly je dôležité mať správne nástroje. Existuje niekoľko vecí, ktoré sú nevyhnutné pre dokonalú paellu.

Panvica na paellu

Najdôležitejším nástrojom pri príprave paelly je správna panvica. Panvica na paellu sa líši od bežnej panvice svojím tvarom.

Má plochý dno a vysoké okraje, čo umožňuje rovnomerné teplo a umožňuje ryži a zvyšku zložiek rovnomerne variť. Existujú rôzne veľkosti panvíc na paellu, preto je dôležité vybrať si správnu veľkosť v závislosti od počtu hostí.

Ostatné nástroje

Okrem panvice na paellu, budete potrebovať aj ďalšie nástroje, ako napríklad:

 • Lyžice a vidly na miešanie a servírovanie
 • Nož na krájanie zeleniny a mäsa
 • Tácka na servírovanie
 • Kuchynský utierka na utieranie panvice a nádob

Pri výbere týchto nástrojov je dôležité myslieť na kvalitu a trvanlivosť, aby vám slúžili na dlhé roky.

Zhrnutie

Pri príprave španielskej paelly je dôležité mať správne nástroje. Hlavným nástrojom je panvica na paellu, ktorá umožňuje rovnomerné teplo a rovnomerné varenie.

Okrem toho budete potrebovať aj ďalšie nástroje, ako lyžice, vidly, nož, tácku a kuchynskú utierku. Pri výbere týchto nástrojov je dôležité myslieť na kvalitu a trvanlivosť.

Základné Ingrediencie

Pri príprave španielskej paelly je dôležité mať správne zloženie ingrediencií. V tejto časti sa pozrieme na základné suroviny, ktoré by mali byť súčasťou každej paelly.

Ryža a Šafrán

Ryža je základnou zložkou paelly. Používa sa krátka, okrúhla ryža, ktorá pri varení absorbuje všetku tekutinu a získava charakteristickú chuť. Šafrán dodáva paelle charakteristickú žltú farbu a výraznú chuť. Je dôležité použiť kvalitný šafrán, ktorý dodá paelle jemnú arómu a chuť.

Mäso a Morské Plody

originálna španielská paellaPaella môže obsahovať rôzne druhy mäsa a morských plodov. Najčastejšie sa používa kuracie mäso, ktoré sa nakrája na malé kúsky a opraží sa s cibuľou.

Krevety a mušle sa pridávajú na konci varenia, aby sa zachovala ich šťavnatosť a chuť.

Chorizo ​​je tiež populárnou prísadou, ktorá dodá paelle výraznú chuť.

Zelenina a Korenie

Zelenina a korenie sú dôležitou súčasťou paelly. Používajú sa najmä papriky, cibuľa, hrášok a artičoky. Paprika dodáva paelle jemnú chuť a farbu, cibuľa a hrášok dodávajú paelle textúru a chuť. Korenie ako rozmarín, čierne korenie a soľ sa používajú na dochutenie paelly.

Ingrediencie Použitie
Ryža Základná zložka paelly
Šafrán Dodáva paelle farbu a chuť
Mäso Používa sa najmä kuracie mäso a chorizo
Morské plody Krevety a mušle sú najčastejšie používané
Zelenina Používajú sa papriky, cibuľa, hrášok a artičoky
Korenie Rozmarín, čierne korenie a soľ sa používajú na dochutenie paelly

Pri výbere ingrediencií je dôležité zvoliť kvalitné suroviny, ktoré dodajú paelle výraznú chuť a arómu. Olivový olej sa používa na opraženie mäsa a zeleniny a vývar sa používa na zahustenie paelly. Na koniec sa paella môže ozdobiť citrónom a slimákmi, ktoré dodajú paelle jemnú chuť.

Podrobný Postup Varenia

Ak chcete pripraviť skutočne autentickú španielsku paellu, musíte sa držať niekoľkých základných krokov. Tu je podrobný postup varenia:

 1. Pripravte si všetky suroviny – ryžu, mäso, morské plody, zeleninu, korenie a podobne. Ak používate suroviny z mrazničky, nezabudnite ich pred varením rozmraziť.
 2. V paellere (španielska panvica na paellu) rozohrejte olej a pridajte na kocky nakrájanú cibuľu. Orestujte ju, kým nie je zlatistá.
 3. Pridajte na kocky nakrájaný papriku a cesnak a orestujte ďalších 2-3 minúty.
 4. Pridajte mäso (kuracie, králičie, bravčové alebo hovädzie) a orestujte ho na všetkých stranách, kým nie je dobre prepečené.
 5. Pridajte morské plody (krevety, mušle, chobotnice) a orestujte ich ďalších 2-3 minúty.
 6. Pridajte do paellery ryžu a premiešajte ju s ostatnými surovinami.
 7. Nalejte do paellery vývar (kurací alebo rybací) a pridajte korenie (šafran, mleté čierne korenie, klinčeky, kurkumu a podobne).
 8. Znížte teplotu a nechajte paellu pomaly variť, kým sa ryža neuvarte.
 9. Keď je ryža uvarená, odstavte paelleru z ohňa a nechajte ju odpočívať 5-10 minút.
 10. Podávajte paellu s klinčekom citróna a posypanú nasekanou petržlenovou vňaťou.

Takto pripravená paella bude mať autentickú chuť a vôňu, ktorá vás prenesie priamo na španielsku pobrežie.

Tipy a Triky

Aby bola španielska paella dokonalá, je potrebné dodržiavať niekoľko tipov a trikov. Tu sú niektoré z nich:

 • Použite kvalitné suroviny: pripravte si čerstvé mäso, ryby, plody mora a zeleninu. Väčšina receptov odporúča použiť kuracie stehná, ale môžete použiť aj iné druhy mäsa. Ak chcete, aby bola paella ešte chutnejšia, použite plody mora, slávky, chobotnice alebo ryby.
 • Použite správny druh ryže: pre paellu sa najčastejšie používa ryža s krátkymi zrniečkami, ako je napríklad arborio alebo bomba. Tieto druhy ryže majú vysoký obsah škrobu, ktorý pomáha udržať paellu dokonale šťavnatú.
 • Použite kvalitné víno: pri príprave paelly sa často používa víno, ktoré pomáha zosilniť chuť a arómu jedla. Použite kvalitné bielo alebo červené víno podľa vašej chuti.
 • Použite správne korenie: pre paellu sa najčastejšie používa šafran, ktorý dodáva jedlu charakteristickú žltú farbu a lahodnú chuť. Okrem toho môžete použiť aj iné korenie, ako je napríklad paprika alebo bobkový list.
 • Dodržujte správny postup prípravy: paella sa pripravuje na pomalom ohni a vyžaduje pravidelné miešanie. Je dôležité dodržiavať správny pomer mäsa, ryže, zeleniny a vývaru, aby bola paella dokonale vyvážená.
 • Nezabudnite na dekoráciu: paella sa podáva v špeciálnom hrnci s plochým dnom, ktorý sa nazýva paellera. Na vrch môžete pridať niekoľko olív, citrónových krúžkov alebo petržlenovej vňate na ozdobenie.

Dodržiavaním týchto tipov a trikov sa vám podarí pripraviť dokonalú španielsku paellu, ktorá bude chutná a lahodná.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button