Recepty

Ako upiecť cuketový perník?

Pernik z cuketyV tomto článku sa dozviete ako upiecť cuketový perník. Perník je jedným z najobľúbenejších múčnikov z liateho cesta. Pridaním cukety do cesta nezmeníme jeho chuť, ale perník získa na vláčnosti a trochu stratí na kalorickej hodnote. Pretože upiecť perník patrí k prvým kuchárskym krôčikom, náš recept ako upiecť cuketový perník preto smerujeme do radov kuchárskych či cukrárskych.

Čo je potrebné na cuketový perník:

Na cuketový perník budeme potrebovať polohrubú múku, cukor, vajcia, olej alebo rastlinný tuk, asi polku cukety a kypriaci prášok do perníkov.

Na dokončenie čokoládovú, kakaovú alebo citrónovou polevu. Nebudeme vážiť, budeme odmeriavať štvrť litrovým hrnčekom.

Postup prípravy cuketového perníka krok po kroku

recept na cuketový perníkPolovicu cukety si olúpeme. Ak je mladá, necháme ju vcelku. Keď je zrelšia, vydlabeme jadro a nastrúhame cuketu tak aby sme mali dva hrnčeky strúhanej cukety.

V mise vyšľaháme celý hrnček práškového cukru s polovicou hrnčeka oleja alebo rozpusteného rastlinného tuku. To vyšľaháme s jedným celým vajcom.

Potom prisypeme dva hrnčeky polohrubej múky, do ktorej sme zamiešali celý kypriaci prášok do perníka.

Ten je pre prípravu domáceho perníka ideálny – obsahuje vyvážený pomer perníkového korenia, ako sme naň zvyknutí. Múku zamiešame do tuku s cukrom.

cuketove pernikyPrisypeme strúhanú cuketu – dva hrnčeky. Pretože sme ju vopred neodšťavovali, pustená šťava nahradí tekutinu, ktorú by sme inak do perníka pridávali. Všetko dobre premiešame.

Vylejeme na vymastený a strúhankou alebo polohrubou múkou vysypaný plech na pečenie. Pečieme asi 15 minút pri 180 až 200 stupňoch.

Cuketový perník následne necháme vychladnúť. Potom dorobíme čokoládovú, kakaovú alebo citrónovou polevou – podľa svojej chuti a cukrárskej zdatnosti.

Tip

Rada pre menej skúsených: Poleva striekaná z vrecka neprezradí, že ešte nevieme múčnik cukrárskou polevou „potiahnuť“.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button