Ako variť z hlávkovej kapusty?
Tipy a zabudnuté recepty na jedlá z hlávkovej kapusty. Keď je kapusta, nie je hlad. Kapusta je lacné, dobré, zdravé a celoročne dostupné jedlo. Aj keď najlepšie chutí mladá letná kapusta, recepty môžete využiť aj pre zimnú hlávkovú kapustu. Ponúkame pár tipov pre inšpiráciu a niekoľko receptov na jedlá, ktorých hlavnou zložkou je hlávková kapusta.
Na prípravu hlávkovej kapusty potrebujete:
- hlávkovú kapustu
- ostatné suroviny sú vypísané v jednotlivých postupoch
Kapusta je typická surovina pre západoslovanské a východoslovanské národné kuchyne: slovenskú, českú, poľskú, ukrajinskú, bieloruskú a ruskú. Pestovať kapustu je pomerne nenáročné a výhodné – keď rastlinu nenapadne mlynárik alebo slimák španielsky, má kapusta na relatívne malom pozemku vysoké výnosy, a to do značnej nadmorskej výšky.
Letná kapusta je určená pre okamžitú spotrebu, zimnú môžeme skladovať. Cena kapusty, najmä zimnej, je celoročne nízka. Mať kapustu v zásobe znamená, že je vždy z čoho variť.
Ponúkame tipy na známe jedlá a stručné recepty na jedlá síce tradičné, ale väčšinou zabudnuté.
Krájaná hlávková kapusta
Kapustu krájame na tenké prúžky, len niekedy na štvorčeky (keď to charakter jedla vyžaduje).
Z hlávky oberieme chybné listy a opláchneme ju. Veľkým nožom prerežeme hlávku na polovicu a potom na štvrtinu. Malé hlávky letnej kapusty stačí rozpoliť.
Kapustu položíme reznou plochou na dosku. Veľkým nožom asi dvakrát trikrát ukrojíme prúžky kapusty.
Potom už budeme stále „zrezávať hrany“, aby boli prúžky krátke. Tak sa dorežeme až ku stopke.
Z hlúbu odkrojíme najsilnejšiu časť a dáme ho zjesť deťom (majú ho radi), alebo ho nastrúhame a použijeme do polievky. Zdrevnatené vlákna zachytené strúhadlom vyhodíme.
Polievka z kapusty
Malý odrezok hlávkovej kapusty môžeme pridať do akejkoľvek polievky. Vedľa koreňovej zeleniny zastúpi chuťovú zložku hlúbovín.
Z kapusty tiež pripravujeme zapraženú polievku ako z kelu (koreňová zelenina, pol hlávky kapusty, zemiaky, zápražka, korenie, cesnak, majorán). Veľmi dobre chutí letná varianta kapustovej polievky.
Nedávame zápražku, cesnak a majoránku, ale v závere polievku zahustíme hrsťou hrubej krupice. Táto polievka má „voňať po maggi,“ preto ju viac okoreníme ligurčekom, petržlenovou vňaťou a trochou korenia. Na záver pridáme lyžicu masla.
Vyprážaná kapusta
Uvarená a nadrobno nasekaná či zomletá kapusta je vďačnou základnou surovinou pre najrôznejšie karbonátky a kapustové placky. Kvôli spojeniu spojeniu musíme pridať strúhanku a vajcia. Ochutíme cesnakom, drvenou rascou a majoránom.
Smažíme na tuku alebo pečieme na pomastenom plechu v rúre. Ďalšie suroviny sú už na vašej fantázii (či na stave špajze): mleté varené mäso, údené či údenina, iná povarená zelenina, kúsok syra, dusené huby … Smaženou minútkou môže byť ľahko uvarené kapustné listy, na ktoré položíme plátok šunky a syra, zabalíme do „listovej kapsy“, prepichnee, obalíme v trojobale alebo v cestíčku a vypražíme.
Dusená kapusta
Nakrájanú kapustu vložíme na cibuľku opraženú do zlatej farby. Môžeme pridať aj menšie množstvo inej zeleniny: mrkva, kaleráb, mangold alebo listový špenát, kúsok surového karfiolu … Osolíme a okoreníme trochou korenia.
Chvíľu restujeme, potom zalejeme vývarom alebo vodou s rozpustenou polievkovou kockou.
Pod pokrievkou dusíme po polomäkka. Potom odkryjeme, necháme vodu vydusiť a zaprášime hrsťou hladkej múky. Zamiešame. A teraz prichádza finta: kapustu s múkou miešame, ale nie príliš razantne.
Je žiadúce, aby sa na dne hrnca utvorila jemne „napečená“ vrstva. Ale musíme kontrolovať, či už nie je čierna. Potom zalejeme trochou vody a prichytenú vrstvu odvaríme (vareškou oddeľujeme od dna). Podávame k pečenému mäsu alebo len so zemiakmi.
Sladkokyslá kapusta
Príprava sladkokyslej kapusty je všeobecne známa: nakrájanú kapustu dusíme na cibuľke, dochucujeme soľou, octom a cukrom, zahusťujeme múkou (ako pri dusenej). Sladkokyslá kapusta nemusí byť len príloha ku sviatočnej pečienke.
Veľmi dobré, rýchle a lacné jedlá sa pripravujú tak, že sa do sladkokyslej kapusty primiešajú rezance, halušky, knedle alebo len pokrájané nové zemiaky.
Varený kapustový šalát
Nakrájanú kapustu dvakrát sparíme vriacou vodou, potom vložíme do vody ochutenej soľou, octom a trochou cukru (podľa chuti), päť minút povaríme a v náleve necháme úplne vychladnúť.
Potom kapustu scedíme a pokvapkáme trochou oleja, prípadne ešte dochutíme. Keď je nálevu menej cediť nemusíe.
Kapustové závitky
Pripravujú sa na Slovensku, v Poľsku, na Ukrajine, ale aj v rómskej kuchyni. Často sa im hovorí holúbkovia, Golubka. Hlávku kapusty rozoberieme na listy, ktoré krátko povaríme v osolenej vode. Necháme odkvapkať. Na kraj listu so silnejším rebrom položíme plnku, závitok zmotáme (zvyčajne drží, nie je potrebné prepichávať).
Závitky kladieme koncom listu naspodok a tesne vedľa seba do vymasteného pekáča. Pokvapkáme citrónovou šťavou a trochou tuku, podlejeme vývarom alebo vodou. Asi 20 minút pečieme pod pokrievkou, potom na päť minút pokrievku zložíme.
Náplne: klasický je mletý bravčový bok alebo to môže byť hmota ako na sekanú. Niekedy sa závitky plnia napoly udusenú ryžou na cibuľke so šunkou (slaninou). Prípadne je možné použiť akúkoľvek plnka, ktorú máte radi. Jeme teplé aj studené.
Paprikáš z kapusty
Kapustu nakrájame a vložíme na spenenú nakrájanú veľkú cibuľu, prípadne na cibuľu s opečenými kockami slaniny, v ktorej sme rozmiešali poctivú lyžicu sladkej papriky.
Osolíme, pridáme rascu, premiešame, orestujeme, zalejeme vývarom (alebo vodou s kockou) a udusíme do tuha alebo mäkka, ako to máme radi.
Potom rozmiešame dve lyžice hladkej múky v studenej vode a vlejeme do kapusty. Prevaríme. Nakoniec pridáme jednu kyslú smotanu. Pokrm by mal mať konzistenciu ako napr. zemiakový guláš. Pre pikantnosť je možné pridať trochu pálivej papriky (ale nie chilli). Podávame s cestovinami, s novými zemiakmi. Pridaním dobrej údeniny nič nepokazíme.
Varená kapusta
Tento recept ocenia skutoční milovníci zeleniny. Hlávku mladej letnej kapusty očistíme, rozpolíme a celé kusy uvaríme v osolenej vode, aby kapusta zostala „na skus“, chrumkavá.
Rozrezanou stranou len vložíme do sitka, aby z nej vytiekla všetka voda. Potom polku hlávky prekrojíme, dáme na tanier a husto posypeme opraženou strúhankou a polejeme maslom.
Varenú kapusta podávame s novými zemiakmi. Môžeme pridať aj dobrú studenú smotanovú alebo majonézovú omáčku.