Ako odstrániť hrdzu z hliníkového a kovového riadu?

ako odstrániť hrdzu z kovového a hliníkového riaduČasto sa stáva, že hliníkový riad stratí po čase vzhľad či farbu. Poradíme vám, ako jednoduchou a lacnou metódou riad vyčistíte a zároveň ako odstrániť hrdzu, ktorá býva dosť náročným problémom. Aj tu existuje zaujímavý a jednoduchý fígeľ. Ako odstrániť hrdzu z hliníkového a kovového riadu?


Čo na odstránenie hrdze z hliníkového a kovového riadu potrebujete:

  • prášok do pečiva
  • ocot
  • voda
  • rozkrojený zemiak
  • zubná pasta
  • handra

Povarte biely ocot

čistenie riadu od hrdzeNalejte do hrnca rovnaký pomer bieleho octu a vody a miernym varom asi 15 minút povarte. Po vychladnutí hubkou umyte riad, môže sa trochu pritlačiť. Nakoniec riady spláchnite teplou vodou.

Pomôže prášok do pečiva

Do hrnce dajte 2 PL klasického prášku do pečiva a nalejte naň asi pol litra horúcej vody. Priveďte roztok do varu a mierny var udržujte asi 10 minút.


Drhnite hrdzu obyčajným zemiakom

Máte kovovú formu, ktorá zhrdzavela a nedarí sa vám hrdze zbaviť? Rozkrojte na polovicu zemiak a rozkrojenou časťou ju namočte do prášku na riad. Potom touto zemiakovou hubkou drhnite, až hrdza zmizne. Opláchnite čistou vodou.

Choďte na fľaky so zubnou pastou

dokonale čistý kovový riadPokiaľ na novom riade z nerezovej oceli vidíte stále nejaké matné mapy a neodstránia sa ani umývaním, nie je to žiadny problém.

Vezmite zubnú pastu a miesto na zubnú kefku vytlačte jej rovnaké množstvo na navlhčenú handričku. Škvrny handričkou odstráňte a opäť klasicky opláchnite teplou vodou a vyleštite. Môžete sa v ňom znovu vzhliadať ako v zrkadle.

Ako ošetriť liatinový riad

Liatinový riad dokáže prežiť niekoľko generácií, pokiaľ sa budete oň tiež správne starať. Po každom umytí vytrite vnútro rastlinným olejom. Upečená bábovka bude rovnomerne prepečená ako v každom liatinovom riade a bude vyzerať skvele a veľmi lákavo.

Varovanie

Na hliník nepoužívajte zásadité čističe ako trebárs jedlú sódu alebo nejaké bieliace prostriedky, pretože by mohli viac odfarbiť a vybieliť ho do nežiaduceho stavu.

Pozrite si aj článok ako vyčistiť medený riad.


Mohlo by vás zaujímať

Pekný dámsky ruksak do práce

Ruksak, ideálna voľba pre aktívne ženy. Ako ho nosiť do práce?

Kým v minulosti bolo nosenie ruksakov typické skôr pre športovú a akademickú pôdu, dnes sú …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.