KuchyňaNávody

Ako odstrániť hrdzu z hliníkového a kovového riadu?

ako odstrániť hrdzu z kovového a hliníkového riaduČasto sa stáva, že hliníkový riad stratí po čase vzhľad či farbu. Poradíme vám, ako jednoduchou a lacnou metódou riad vyčistíte a zároveň ako odstrániť hrdzu, ktorá býva dosť náročným problémom. Aj tu existuje zaujímavý a jednoduchý fígeľ. Ako odstrániť hrdzu z hliníkového a kovového riadu?

Čo na odstránenie hrdze z hliníkového a kovového riadu potrebujete:

  • prášok do pečiva
  • ocot
  • voda
  • rozkrojený zemiak
  • zubná pasta
  • handra

Povarte biely ocot

čistenie riadu od hrdzeNalejte do hrnca rovnaký pomer bieleho octu a vody a miernym varom asi 15 minút povarte.

Po vychladnutí hubkou umyte riad, môže sa trochu pritlačiť. Nakoniec riady spláchnite teplou vodou.

Pomôže prášok do pečiva

Do hrnce dajte 2 PL klasického prášku do pečiva a nalejte naň asi pol litra horúcej vody. Priveďte roztok do varu a mierny var udržujte asi 10 minút.

Drhnite hrdzu obyčajným zemiakom

Máte kovovú formu, ktorá zhrdzavela a nedarí sa vám hrdze zbaviť? Rozkrojte na polovicu zemiak a rozkrojenou časťou ju namočte do prášku na riad.

Potom touto zemiakovou hubkou drhnite, až hrdza zmizne. Opláchnite čistou vodou. Prečítajte si aj články ako vyčistiť mince a ako vyčistiť hrdzu.

Choďte na fľaky so zubnou pastou

dokonale čistý kovový riadPokiaľ na novom riade z nerezovej oceli vidíte stále nejaké matné mapy a neodstránia sa ani umývaním, nie je to žiadny problém.

Vezmite zubnú pastu a miesto na zubnú kefku vytlačte jej rovnaké množstvo na navlhčenú handričku. Škvrny handričkou odstráňte a opäť klasicky opláchnite teplou vodou a vyleštite.

Môžete sa v ňom znovu vzhliadať ako v zrkadle.

Ako ošetriť liatinový riad

Liatinový riad dokáže prežiť niekoľko generácií, pokiaľ sa budete oň tiež správne starať. Po každom umytí vytrite vnútro rastlinným olejom.

Upečená bábovka bude rovnomerne prepečená ako v každom liatinovom riade a bude vyzerať skvele a veľmi lákavo.

Varovanie

Na hliník nepoužívajte zásadité čističe ako trebárs jedlú sódu alebo nejaké bieliace prostriedky, pretože by mohli viac odfarbiť a vybieliť ho do nežiaduceho stavu.

Pozrite si aj článok ako vyčistiť medený riad.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button